Deti i Verdhë

deti i verdhë

Pjesa veriore e Detit të Kinës Lindore njihet si deti i verdhë. Isshtë një det i gjerë që zinte një sipërfaqe prej rreth 417 km². Ndodhet midis territorit të Kinës dhe gadishullit Kore. Emri vjen nga grimcat e rërës që i japin ujit një ngjyrë shumë të ngjashme me të verdhën. Rivershtë lumi i verdhë i ngarkuar për të ushqyer këtë det dhe për t’i dhënë asaj këtë ngjyrë. Lumi i verdhë njihet si Huang he. Njihet gjithashtu lokalisht, në Korenë e Jugut, si Deti Perëndimor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin dhe origjinën e Detit të Verdhë dhe lumit të tij.

tipare kryesore

delta e verdhë e lumit

Deti i Verdhë është një det mjaft i cekët që ka vetëm një thellësi maksimale prej 105 metrash. Ka një gji të madh që formon fundin e detit dhe quhet Deti Bohai. Ky gji është vendi ku Lumi i Verdhë zbrazet. Lumi i Verdhë është burimi kryesor i ujit të detit. Ky lumë u zbraz pasi kaloi provincën e Shandong dhe kryeqytetin e tij, Jinan, si dhe lumin Hai që kalon Pekinin dhe Tianjin.

Emri i këtij deti nuk vjen nga lumi, por nga sasia e grimcave të rërës kuarc që tërhiqet deri në masat e ujit dhe i jep asaj këtë ngjyrë disi të veçantë. Kjo është arsyeja pse ai ka emrin e Detit të Verdhë. Shtë një det i pasur me algat detare, cefalopodët dhe krustacet. Kryesisht mund të gjejmë specie algash nga grupi jeshile-blu që lindin kryesisht në sezonin e verës dhe që gjithashtu kontribuojnë në ngjyrën e ujit. Duke qenë aq e cekët, ngjyra e algave të saj është përcaktuese për ngjyrën që do të ketë nga një vizion i përgjithshëm.

Nafta në Detin e Verdhë

Në vitin 2007 ishte një zbulim nga China Oil and Gas Corporation, CNPC. Dhe është se u zbulua një fushë shumë e rëndësishme e naftës prej gati një miliard ton. Ky zbulim gjendet si në bregdet ashtu edhe në shelfin kontinental të Detit të Verdhë. Ajo është e vendosur në provincën Hebei dhe ka një zonë që shtrihet në 1570 kilometra katrorë. Dy të tretat e gjithë kësaj sasie vaji ndodhen në platformën në det të hapur.

Speciet e kafshëve dhe bimëve janë në rritje ndërsa i afrohemi jugut të detit. Kjo është ajo ku ne gjithashtu gjejmë një numër peshqish më të mëdhenj. Gjatë dekadës së fundit, Koreja e Veriut ka kryer manovra të ndryshme të armëve bërthamore në bregdetin e Detit të Verdhë. Për këtë arsye, ai është sanksionuar nga KB, megjithëse nuk është dukur e rëndësishme për këtë vend komunist.

Dega kryesore e Detit të Verdhë

degë e detit të verdhë

Ne e dimë që ky det ushqehet nga Lumi i Verdhë. Isshtë një trup mjaft i gjatë me ujë të freskët që shpesh konsiderohet djepi i civilizimit kinez. Rivershtë lumi i dytë më i gjatë në të gjithë Kinën, duke qenë lumi i tretë më i gjatë në Azi dhe i gjashti më i gjatë në të gjithë botën. Knownshtë e njohur me këtë emër për sasinë e sedimentit që transportoi në Detin e Verdhë dhe i jep asaj këtë ngjyrë.

Lidhje në malet e Bayan Har në pllajën e Tibetit në lartësi deri në 4.800 metra. Rrjedh në mënyrë të parregullt në një drejtim lindor nëpër rreth 9 provinca kineze derisa të derdhet në Detin e Verdhë. Në këtë vend gjeneron një delta me madhësi të konsiderueshme që e bën atë të njohur mirë.

Gjatësia totale e lumit është 5,464 kilometra, dhe pellgu i tij hidrografik zë një sipërfaqe prej përafërsisht 750,000-752,000 km2. Zakonisht shkarkon një rrjedhë në det prej 2.571 kilometra kub në sekondë. I tillë është pellgu i tij kullues, i cili është i treti për nga madhësia në Kinë. Disa lumenj më të shkurtër kontribuojnë me ujë në këtë lumë në mënyrë të vazhdueshme. Nëse analizojmë të gjithë kursin, shohim se ai ka 3 pjesë: kursi i sipërm, kursi i mesëm dhe kursi i ulët.

Pjesa e parë e rrjedhës së saj fillon në malet për në Qarkun Togtoh, nëpër më shumë se 3,400 kilometra. Isshtë këtu ku pjerrësia e saj është disi më e pjerrët dhe ku fillon lindja e saj. Kursi i mesëm shkon nga qarku në Zhengzhou në provincën Henan. Shtë në këtë seksion ku rryma merr më shumë se 90 përqind të sedimentit. Sedimentet janë mbetjet e rërës dhe shkëmbinjve që lëvizen dhe transportohen si me riparim ashtu edhe me notim dhe shpërbërje. Më në fund, rruga e ulët fillon nga Zhengzhou dhe përfundon në det. Tashmë në këtë pjesë të detit është vendi ku është i ngarkuar me sasinë më të madhe të sedimenteve.

Trajnimi dhe biodiversiteti

lumi i verdhë

Lumi po merr një nuancë të verdhë kafe ndërsa derdhet nën shoqërinë e grimcave të ngurta që kanë këtë ngjyrë. Një pjesë e tokës së pllajës tibetiane ku lumi fillon të ngrihet është shumë e ndjeshme ndaj erozionit nga veprimi i erës dhe e gjithë rëra e imët lahet në lumë. Nëse lumi është i ngarkuar me grimca me këtë ngjyrë, ato që transportohen dhe sedimentare përfundojnë në Detin e Verdhë.

Isshtë një lumë jo shumë i pasur me biodiversitet, kështu që as deti nuk është shumë i pasur. Deti, duke qenë aq i cekët, nuk është i aftë të strehojë një sasi të madhe të florës dhe faunës. Disa nga kafshët më të njohura janë fatura e lugës Yangtze dhe disa lloje të krapit. Shtë vlerësuar se në total ato mund të gjenden rreth 150 specie peshqish por numri është shumë më i vogël sot. Në pellg ka specie të shumta gjitarësh si leopardi dhe dreri sika.

Ndër shpendët më të njohur kemi ne Bustardin e Madh, Serretën Kineze dhe Shqiponjën Evropiane. Lumi përdoret për të gjeneruar energji hidroelektrike dhe ka bërë që e gjithë kjo pjesë të lulëzojë. E njëjta gjë është e vërtetë për akuakulturën dhe kultivimin e peshkut dhe disa kafshë detare. Shtë një nga aktivitetet më të rëndësishme ekonomike përveç nxjerrjes së naftës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit të Verdhë dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.