Deti i Qetësisë

ulje ne Hene

El Deti i Qetësisë Është një zonë e madhe e hënës. Edhe pse njihet me emrin e detit, nuk është tamam një zonë plot me ujë. Është vendi ku u ul moduli hënor i anijes Apollo 11. Vendi specifik ku u ul, njihej si Tranquility Base.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Detin e Qetësisë, karakteristikat e tij, origjinën e emrit dhe shumë më tepër.

Çfarë është deti i qetësisë?

ulje në hënë në detin e qetësisë

Në fakt, Deti i Qetësisë nuk është një det me ujë si ata që kemi këtu në Tokë. Është më tepër një fushë shumë e madhe që gjendet në sipërfaqen e Hënës, satelitit tonë natyror. Kjo fushë ndodhet në majë të Hënës dhe është e dukshme nga Toka me ndihmën e teleskopëve. Emri është për shkak të pamjes së tij, pasi duket si një zonë e sheshtë dhe e lëmuar në krahasim me zonat e tjera malore dhe të thyer në Hënë.

Kjo zonë është e rëndësishme sepse ishte vendi ku njeriu shkeli për herë të parë në Hënë. Në vitin 1969, misioni Apollo 11 i NASA-s u ul në këtë fushë hënore dhe Astronautët Neil Armstrong dhe Edwin Buzz Aldrin ecën në sipërfaqen e saj. Ishte një moment historik që shënoi një moment historik në eksplorimin e hapësirës.

Përveçse është vendi i uljes së parë të njeriut në Hënë, Deti i Qetësisë ka qenë objekt i disa studimeve shkencore dhe eksplorimeve të hapësirës. Shkencëtarët kanë analizuar shkëmbinjtë dhe tokën e kësaj fushe hënore për të mësuar më shumë rreth historisë së Hënës dhe formimit të saj.

Disa misione robotike janë kryer gjithashtu në rajonin e Detit të Qetësisë. Në vitin 2013, për shembull, Anija hapësinore e Kinës Chang'e 3 u ul në këtë fushë hënore dhe vendosi një rover për të eksploruar sipërfaqen. Edhe vende të tjera kanë dërguar misione për të studiuar këtë fushë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Japoninë.

Krahas rëndësisë shkencore, ai është edhe një vend me interes historik dhe kulturor. Gjurmët e lëna nga astronautët në sipërfaqen e saj konsiderohen si monument i eksplorimit të hapësirës dhe janë mbrojtur si trashëgimi historike.

Pse u ul këtu Apollo 11?

deti i qetësisë

Apollo 11 zbarkoi në Detin e Qetësisë për disa arsye. Së pari, shkencëtarët donin të zgjidhnin një vend uljeje që kishte një sipërfaqe mjaft të sheshtë dhe të lëmuar që anija kozmike të ulej në mënyrë të sigurt. Fusha e Detit të Qetësisë ishte një nga zonat më të sheshta dhe më të lëmuara në Hënë, gjë që e bëri atë një zgjedhje të mirë për ulje.

Përveç kësaj, shkencëtarët gjithashtu donin të zgjidhnin një vendndodhje që kishte një terren interesant dhe potencialisht të rëndësishëm për kërkime shkencore. Ky terren ishte fotografuar më parë nga anije kozmike pa pilot dhe dihej se kishte një përbërje të ngjashme me zonat e tjera në Hënë. Prandaj, shkencëtarët menduan se do të ishte një vend i mirë për të mbledhur mostra dhe për të studiuar përbërjen e tokës hënore.

Së fundi, ishte edhe një çështje e sigurisë. Nëse diçka shkoi keq gjatë uljes, astronautët mund të përpiqen të zbresin në një zonë afër fushës që kishte gjithashtu një sipërfaqe mjaft të sheshtë dhe të lëmuar.

Morfologjia e Hënës

Hëna ka një morfologji shumë të ndryshme nga Toka. Në vend që të ketë oqeane, male dhe kontinente si Toka, Hëna është kryesisht një shkëmb i madh dhe pa jetë. Sipërfaqja e Hënës është e mbuluar me kratere, male, fusha dhe lugina. Krateret janë formacione rrethore që krijohen kur asteroidët dhe objektet e tjera godasin sipërfaqen hënore. Malet dhe vargmalet janë formacione shkëmbore që ngrihen mbi sipërfaqe. Fushat janë zona të sheshta, të lëmuara, si Deti i Qetësisë. Luginat janë zona të dëshpëruara në sipërfaqen hënore.

Hëna gjithashtu ka disa veçori unike që e bëjnë atë të ndryshme nga Toka. Për shembull, ka një sipërfaqe shumë të pluhurosur dhe statike, që do të thotë se objektet nuk lëvizin aq lehtë sa në Tokë. I mungon edhe një atmosferë e dendur, që do të thotë se nuk ka mot, nuk ka erë, nuk ka shi në Hënë.

Origjina e emrit të Detit të Qetësisë

Emri Deti i Qetësisë iu dha kësaj fushe hënore nga astronomët e parë që e vëzhguan atë përmes teleskopëve në Tokë. Rajoni duket mjaft i sheshtë dhe i lëmuar, dhe astronomët e hershëm mendonin se i ngjante një sipërfaqeje të qetë uji.

Ky emër daton në shekullin e 11-të, kur astronomi italian Giovanni Riccioli e quajti këtë rajon "Mare Tranquillitatis" në hartën e tij hënore. Që atëherë, emri Deti i Qetësisë është përdorur për t'iu referuar kësaj fushe hënore dhe ishte emri zyrtar që iu dha kur misioni Apollo 1969 zbarkoi atje në XNUMX.

Është interesante të theksohet se megjithëse emri sugjeron se është një trup uji, në fakt nuk ka ujë në Hënë.

Zbarkimi i Hënës në Detin e Qetësisë

fytyra e hijes së hënës

Zbarkimi i parë në Hënë u bë nga misioni Apollo 11 në vitin 1969. Ishte një moment historik për njerëzimin, pasi ishte hera e parë që një qenie njerëzore shkeli në një botë tjetër. Ulja u krye nga astronautët Neil Armstrong dhe Edwin Buzz Aldrin. Pasi moduli hënor, i quajtur "Shqiponja", u hoq nga moduli i komandës në orbitën hënore, Armstrong mori kontrollin dhe filloi të drejtonte anijen drejt Detit të Qetësisë, ku ishte zgjedhur vendi i uljes.

Procesi i uljes ishte shumë kompleks dhe kërkonte shumë saktësi. Armstrong-ut iu desh ta drejtonte anijen ngadalë në sipërfaqe, duke mbajtur një shpejtësi konstante dhe duke u siguruar që anija të ulej në një pozicion të sigurt dhe të qëndrueshëm. E gjithë kjo duhej të bëhej me kohë të kufizuar të karburantit dhe duke ruajtur komunikimin e vazhdueshëm me ekuipazhin në Tokë.

Më në fund, pas disa momenteve të tensionuara, Armstrong njoftoi: "Shqiponja ka zbritur". Ishte një kohë emocionuese për të gjithë botën, pasi njerëzimi kishte arritur një moment historik. Armstrong dhe Aldrin u larguan nga moduli hënor për të eksploruar sipërfaqen hënore dhe për të mbledhur mostra shkëmbi. Ata kaluan disa orë në Hënë përpara se të ktheheshin në modulin hënor dhe të ribashkoheshin me Michael Collins, i cili po rrotullohej rreth Hënës në modulin e komandës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Detin e Qetësisë dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.