Deti i Kinës Jugore

Sot do të flasim për një lloj deti që ka disa karakteristika unike dhe që konsiderohet si një trup i madh uji. Është rreth Deti i Kinës Jugore. Isshtë një lloj deti margjinal i vendosur në Oqeanin Paqësor dhe emri vjen nga të qenit në jug të Kinës. Zona që zë ky det është afërsisht 3.6 milion kilometra katrorë. Ndodhet në jug të Kinës kontinentale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin dhe rëndësinë e Detit të Kinës Jugore.

tipare kryesore

rëndësia e detit të Kinës Jugore

Isshtë një lloj deti që kufizohet me Filipinet, Tajvanin, Malajzinë, Singaporin, Indonezinë, Tajlandën, Brunei, Kamboxhia dhe Vietnamin. Në verilindje është ngushtica e Tajvanit, në lindje Gadishulli Malaj dhe në jug është Borneo. Konsiderohet si një ujë i madh dhe ka një pellg qendror që ka një formë eliptike dhe përmban më shumë se 250 ishuj të vegjël, brigje, shkëmbinj nënujorë, atole dhe çelësa. Ka disa grupe të ishujve të mëdhenj, ku shumë prej tyre dhe turizmi janë bërë. Një numër i madh lumenjsh derdhen në ujërat e këtij deti, të tilla si Mekong, Lumi Pearl, Min, Jiulong, Rajang, Pajang, Red, Rio Grande de la Pampanga dhe Pásig.

Deti i Kinës Jugore është relativisht i cekët. Ndryshe nga detet e tjerë që, duke qenë më të vegjël, janë më të thellë, ky det ka afërsisht një thellësi mesatare prej 1.212 metrash. Ajo ka një fushë paralajmëron atë që është nën ujë dhe se ka një thellësi prej 4.300 metrash. Shkëmbimi i tyre i ujit me oqeanin zhvillohet kryesisht në një vend të njohur si ngushtica e Luzon. Ky vend është përgjegjës për lidhjen e këtij deti me atë të Filipineve për t'u bërë pjesë e Paqësorit lindor.

Temperaturat e Detit të Kinës Jugore

Deti i Kinës Jugore

Nëse analizojmë sipërfaqen dhe zonat pranë tyre shohim që ujërat në përgjithësi janë të ngrohtë. Temperatura mesatarisht ato janë rreth 29 gradë gjatë muajve të verës. Isshtë e vërtetë që gjatë dimrit temperaturat ndryshojnë, por ato e bëjnë këtë në disa gradë. Ende konsiderohet si një nga detet më të ngrohtë. Temperatura në muajt e dimrit bie në 21 gradë, por mbetet pothuajse konstante me vlera prej 27 gradë në disa zona. Pjesa veriore është më e ftohta.

Monsonet ushtrojnë një ndikim të madh në këtë det. Dhe është se këto musone janë ato që kontrollojnë rrymat sipërfaqësore të detit dhe erërat që fryjnë në këtë pjesë. Veryshtë shumë e zakonshme që disa tajfunë të formohen gjatë sezonit të verës. Konsiderohet si një nga detet më të mëdha margjinale në botë dhe është më i madhi në të gjithë Oqeanin Paqësor perëndimor.

Formimi dhe origjina

Si pjesë e Oqeanit Paqësor, Deti i Kinës Jugore u formua nga ky oqean i madh dhe u krijua më shumë se 750 milion vjet më parë. Në atë kohë, ekzistonte një super kontinent i njohur me emrin Rodinia. Duhet të kihet parasysh se ky det është afërsisht 45 milion vjet i vjetër, megjithëse ishte formuar më parë. Ajo filloi si rezultat i ngjarjeve të ndryshme tektonike mbase pasi një zonë u largua nga pjesa tjetër e jugut të Kinës.

Ka disa shkencëtarë që konsiderojnë se lëvizja e pllaka tektonike ajo lehtësim që dha ky det filloi rreth 55 milion vjet më parë. Kjo lëvizje u intensifikua kur pllakat tektonike indiane dhe pllaka tektonike Euroaziatike u përplasën.

Pellgu që gjeneroi këtë det edhe kur ishte i ri ishte gjatë epokës së Miocenit. Ky pellg ishte duke u zgjeruar derisa arriti një zgjerim të shtratit të oqeanit për të formuar një kore të re pas këputjes së kores kontinentale të superkontinentit Rodinia. U deshën afërsisht 30 milion vjet për t'u formuar. Deti ishte pak më i zhytur gjatë Epoka e Akullnajave që ndodhi gjatë kohës së Pleistoceni.

Biodiversiteti i Detit të Kinës Jugore

Ky det është shumë i pasur me jetën detare. Ka shumë lloje peshqish që janë një pjesë thelbësore e dietës së të gjitha këtyre qyteteve pranë detit. Ndër faunën detare të Detit të Kinës Jugore gjejmë ton, sardele, harengë, skumbri dhe korvinë. Megjithatë, njerëzit po shkaktojnë një aktivitet të tepërt të peshkimit në këto vende dhe ka disa specie që janë në rrugën e tyre për t'u lodhur plotësisht. Ka disa specie në rrezik zhdukjeje që nuk janë vetëm specie të ngrënshme të peshqve. Gjetëm dhe breshkën e gjelbër të detit dhe breshkën Hawksbill. Këto dy breshka ishin shumë të bollshme në të kaluarën, edhe pse sot numri i tyre është i ulët. Ato ende mund të shihen në disa zona, por shumë specifike.

Shumë lloje peshkaqenësh e bëjnë shtëpinë e tyre në këto ujëra. Disa prej tyre janë grabitqarë të vërtetë të tillë si peshkaqeni i bardhë, peshkaqeni që luan dhe peshkaqeni i egër. Përgjatë brigjeve, veçanërisht ato të vendosura në jug të këtij deti, ato mund të shihen në shkëmbinj nënujorë të shumtë. Në zona të tjera ka barishte detare dhe ishuj të shumtë që mund të ofrojnë një habitat të përsosur për jetën e disa specieve të zogjve të tillë si gannet kafe, terna me faturë të madhe dhe terna e bardhë.

Një nga avantazhet që ofron ky det dhe një nga arsyet themelore për të qenë i pasur me biodiversitet është se Deti i Kinës Jugore atë është shumë e pasur me burime natyrore. Ka rezerva të gazit natyror që mund të bëhet burimi më i madh i hidrokarbureve në të gjithë rajonin. Kjo e bën këtë det me një rëndësi të madhe ekonomike. Vetëm disa nga grupet ishuj që kemi përmendur më lart janë me të vërtetë të bollshme të naftës dhe gazit natyror. Në përgjithësi, shtrati i detit mendohet të ketë rezerva të mëdha. Ujërat janë një rrugë e rëndësishme detare që është lundruar për shumë shekuj.

Ky det kërcënohet nga faktorë të shumtë. Midis tyre gjejmë peshkim të tepërt dhe disa zona tërheqëse që shkaktojnë një përkeqësim të biodiversitetit të peshkut. Gjithashtu vendet e shumta të folezimit të breshkave preken nga humbja e habitatit dhe peshkimi i tepërt. Ndotja është një nga problemet më të mëdha që ndikon në biodiversitetin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit të Kinës Jugore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.