Deti i Galilesë

liqeni i Galilesë

El deti i Galilesë Njihet në shumë pjesë të botës si det, por në rajone të tjera njihet si liqen. Dhe është një koncept më në përputhje me karakteristikat siç do të shohim në këtë artikull. Njihet në Lindjen e Afërt si Liqeni Tiberiades ose Liqeni Generaset. Shtë një liqen me ujë të ëmbël që ndodhet në një lartësi prej 209 metra nën nivelin e detit dhe ka karakteristika të veçanta.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me karakteristikat, formimin dhe origjinën e Detit të Galilesë.

tipare kryesore

deti i Galilesë

Eliqeni i ujërave të ëmbla 209 metra nën nivelin e detit, e vendosur në verilindje të Izraelit, në veri të Luginës së Jordanit dhe në bregun e qytetit të Tiberias. Pellgu i tij përfshin zona të Izraelit, Sirisë dhe Libanit. Të krishterët e konsiderojnë atë një skenë nga fragmente të ndryshme në Bibël, përfshirë Jezusin duke ecur mbi ujë.

Deti i Galilesë është liqeni i vetëm natyral i Izraelit me ujëra të ëmbla. Zona është rreth 164-166 kilometra katrorë, gjatësia është 20-21 kilometra, më e gjera është 12 deri në 13 kilometra dhe vëllimi është 4 kilometra katrorë. Pika e saj më e thellë ndodhet në verilindje, 44-48 metra, me një thellësi mesatare prej 25,6-26 metra. Furnizohet nga burimet nëntokësore dhe kryesisht nga lumi Jordan. Lumi kalon nëpër liqen dhe vazhdon në jug për afërsisht 39 kilometra. Trupa të tjerë të vegjël uji, të tillë si përrenjtë dhe bulevardet e Golanit, shkarkojnë ujin e tyre nga kodrat e Galilesë.

Zona e detit është zakonisht e nxehtë në verë dhe e butë në dimër, me një temperaturë mesatare prej 14ºCMe Disa vende të rëndësishme historike dhe fetare ruhen në zonat bregdetare, siç është Kapernaumi në Bibël.

Formimi i Detit të Galilesë

Deti i Galilesë u formua nga procesi tektonik. Lugina ku ndodhet është produkt i ndarjes së pllakave arabe dhe afrikane dhe zgjerimit të shtratit të detit. Depresioni u formua në fund të Pliocenit, dhe më vonë sedimentet e liqenit dhe një sasi e vogël uji zunë një pjesë të zonës së tij. Prandaj, Deti i Galilesë dhe Deti i Vdekur janë zgjerime të Luginës së Riftit të Detit të Kuq.

Një fakt interesant është se Toka përjetoi një periudhë veçanërisht të lagësht gjatë Kuaternarit, dhe pastaj Deti i Vdekur, aktualisht në jug të Detit të Galilesë, u zgjerua dhe u përhap derisa arriti në të, por uji filloi të tërhiqej për ca kohë 20.000 vjet Me

Biodiversiteti

liqeni i Jezusit

Një klimë e këndshme dhe ujë i mjaftueshëm krijojnë një tokë pjellore, e cila favorizon rritjen e bimëve të ndryshme. Kultivimi i hurmave, bananeve, agrumeve dhe perimeve ka qenë duke lulëzuar për shekuj, dhe kallamishtet në zonat bregdetare nuk janë të rralla. Ujërat përbëhen nga zooplankton dhe krustace të ndryshme ujore dhe gjysmë-tokësore (të tilla si potamios me patate), molusqet (si unio terminalis y Falsipygula Barroisi), mikroalgat dhe peshqit (si p.sh Tristramella simonis, tristramella sacra, Acanthobrama terraesnctae, Familja Damsel, Silurus). familja dhe mustakët), tentakulat dhe një specie tilapie (Tilapiini), e njohur si San Pedro. Disa peshq janë të lidhur ngushtë me peshqit e tjerë që jetojnë në liqenet afrikane.

Deri në mesin e shekullit të XNUMX -të, vidra evropiane (lutra lutra) ishte një gjitar që vizitoi ujërat e Galilesë.

Kërcënimet nga Deti i Galilesë

deti i Galilesë thahet

Peshkimi ka qenë një aktivitet ekonomik bazë në Detin e Galilesë që nga kohërat e lashta. Sidoqoftë, duke pasur parasysh se një qytet antik i lidhur me historinë e krishterë ishte ndërtuar rreth tij, turizmi është zhvilluar. Sot, është një zonë e njohur ku mund të kaloni pushimet tuaja në një nga plazhetMe Sigurisht, aktivitetet njerëzore kanë një ndikim në shëndetin e ekosistemit.

Në vitet e thata, niveli i ujit bie shumë i ulët, gjë që shqetëson ekologët, sepse oqeani siguron ujë të pijshëm për popullsinë izraelite dhe, me rritjen e popullsisë, kërkesa e tij rritet. Njerëzit janë të shqetësuar se uji do të bëhet i kripur sepse ka burime me ujë të kripur nën të. Nga ana tjetër, specia Tristramella sacra nuk është parë që nga vitet 1990, kështu që ajo në fakt konsiderohet e zhdukur.

Vlera historike dhe kulturore

Ungjijtë e krishterë thonë se Jezusi bëri një pjesë të shërbesës së tij dhe disa mrekulli në bregun e një liqeni të cekët. Kolonët hebrenj krijuan kibutin e parë aty pranë. Në disa profeci islame duket se disa burime nëntokësore derdhen në liqen, por shumica e ujit vjen nga lumi Jordan, i cili rrjedh nga Libani në veri në Izrael dhe lumi Jordan në jug.

Deti i Galilesë (nganjëherë i quajtur Liqeni Tiberias ose Liqeni Kinneret) shtrihet brenda Luginës së Riftit të Jordanit, një depresion i ngushtë që filloi të formohej kur Pllaka Arabe u nda nga Afrika dhjetëra miliona vjet më parë. Shumë përmbytje moçalore rreth liqenit dhe në jug Ato janë shndërruar në tokë bujqësore, duke treguar një ngjyrë të gjelbër të ndritshme.

Deti i Galilesë ka qenë prej kohësh një destinacion popullor për pelegrinët. Sidoqoftë, në dekadat e fundit, gjendja e liqenit është bërë gjithnjë e më e brishtë. Në dy dekadat e fundit, niveli i ujit ka rënë në mënyrë dramatike, duke arritur pothuajse nivelin më të ulët në histori në 2018. Më pak ujë e bën liqenin më të kripur, duke e bërë atë më pak të zbatueshëm si burim uji të pijshëm. Këto ndryshime kërcënojnë gjithashtu popullatat e peshqve dhe inkurajojnë lulëzimin problemor të algave.

Kuptimi i rënies së niveleve të ujit dhe gjetja e mënyrave për t'i mbajtur ato të qëndrueshme është subjekt i shumë kërkimeve në zonë. Arsyet për uljet përfshijnë mungesën e reshjeve, rritjen e përdorimit të ujit në skajet e sipërme të Libanit, temperatura më të larta (të cilat do të rrisin avullimin) dhe zgjerimin e tokës bujqësore dhe zonave të ujitura rreth liqenit.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për Detin e Galilesë dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.