Deti Arabik

karakteristikat e detit arab

Midis deteve që janë të vendosura në të gjithë Oqeanin Indian kemi deti arab. Njihet gjithashtu si Deti Oman ose Deti Arabik. Isshtë një trup i madh me ujë të kripur që ka një rëndësi të madhe ekonomike pasi është një rrugë tregtare që lidh Evropën dhe nënkontinentin Indian. Para se të quhej Deti Arabik ai njihej me emra të tjerë si Deti Persian, Deti Eritrean dhe Deti Indian.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, formimin, biodiversitetin dhe kërcënimet e Detit Arabik.

tipare kryesore

deti arab

Ndodhet në veriperëndim të Oqeanit Indian. Ajo kufizohet në perëndim nga Briri i Afrikës dhe Gadishullit Arabik me Jemenin dhe Omanin në skajet e tij, në lindje me nënkontinentin Indian, në veri me Pakistanin dhe Iranin dhe në jug me një pjesë të Oqeanit Indian. Një nga kuriozitetet që ka ky det është se nuk ka ishuj në mes. Megjithatë, ka zona ku thellësia mesatare i kalon 3.000 metra.

Lumi Indus është më i rëndësishmi që rrjedh në të gjithë zonën e tij. Shtë një nga lumenjtë më të rëndësishëm për t'i dhënë ujë këtij deti. Zona e saj përfshin Gjirin e Adenit, Gjirin e Khambhat, Gjirin e Kutch dhe Gjirin e Omanit, i cili është i lidhur me Gjirin Persik përmes ngushticës së Hormuz. Nga të gjitha këto trupa më të vegjël, Gjiri i Adenit dhe Gjiri i Omanit janë degët e tij më të rëndësishme.

Nuk është një det me përmasa të vogla, por nuk është një nga më të mëdhenjtë në botë. Sipërfaqja e përgjithshme e detit Arabik është afërsisht 3.8 milion kilometra katrorë. Në disa zona ka thellësi të mëdha që ndihmojnë zhvillimin e biodiversitetit dhe minimizojnë ndikimet në mjedis. Zona më e thellë e të gjithë detit është 4652 metra. Zona më e gjatë regjistron deri në 2.400 kilometra, duke qenë detet më të gjera.

Falë këtyre karakteristikave është bërë një nga rrugët e rëndësishme të Evropës me nënkontinentin Indian.

Klima e detit Arabik

Ne do të përshkruajmë klimën mbizotëruese në këtë vend. Ne mund të përshkruajmë një lloj klime që varion nga tropikal në subtropikal. Ujërat e tij janë relativisht të ngrohtë duke pasur një qendër që regjistron temperatura mesatare prej 25 gradë. Ne e dimë që karakteristikat e këtij deti ndikohen fuqimisht nga ekzistenca e musoneve. Monsunët janë kohëra shiu të madh që shpesh lënë katastrofa ekonomike. Gjëja më normale është se pak a shumë midis muajve Prill dhe Tetor, erërat fillojnë të fryjnë në një drejtim jugperëndimor, ndërsa pjesën tjetër të vitit ata priren të fryjnë në drejtim të kundërt.

Gjatë gjithë këtyre muajve specifikë ndodhin ndryshimet mjedisore. Gjithçka fillon me një ftohje të sipërfaqes së detit. E njëjta gjë vlen edhe për ndryshimet në rrymat oqeanike. Dhe është se rrymat oqeanike gjatë këtyre muajve të vitit janë përmbysur. Prodhohet një zonë me oksigjen minimal Shtë karakteristikë për të patur një rënie të konsiderueshme të oksigjenit në një rajon të detit. Këto kushte gjenerojnë formimin e burimeve. Përurimet janë ujëra të lëvizura nga era që mbajnë një sasi të madhe lëndësh ushqyese që prekin zonat e Omanit, Jemenit dhe Somalisë. Falë zbrazjes së lëndëve ushqyese dhe këtyre karakteristikave, rajoni verior i detit është i pasur me florë dhe faunë. Especiallyshtë veçanërisht e pasur gjatë sezonit të musoneve.

Formimi i Detit Arabik

Le të shohim cilat janë pikat që e bënë këtë det të formonte. Formimi i Detit Arabik lidhej me atë të Oqeanit Indian. Para këtij oqeani, ekzistonte oqeani Tethys. Ky oqean ishte përgjegjës për ndarjen e pjesës së Gondwana, në jug dhe Laurasia, në veri, gjatë pjesës më të madhe të epokës Mesozoike. Kjo është kur mendohet se gjatë periudhave Jurasike dhe Kretaceut të vonë Kjo është kur Gondwana filloi të copëtohet dhe të formojë atë që njihet sot si Afrika dhe India.

Më tej, në Madagaskarin e vonë Kretace dhe India u ndanë përfundimisht. Falë kësaj, Oqeani Indian ishte në gjendje të rrisë hapësirën e tij dhe Deti Arabik filloi të merrte formë në veri. E gjithë kjo ndodhi afërsisht 100 milion vjet më parë. Në atë kohë, India po lëvizte me një shpejtësi prej rreth 15 pesëmbëdhjetë centimetra në vit në drejtim të Evropës.

Biodiversiteti

biodiversiteti i detit arabik

Ky det jo vetëm që është bërë një rrugë midis Evropës dhe nënkontinentit Indian, por gjithashtu ka një sasi të madhe të biodiversitetit. Ka një klimë mjaft të ndryshueshme për shkak ndryshimet në temperaturë që ekzistojnë midis tokës dhe ujit. Ky ndryshim i temperaturave dhe kontrasti i vazhdueshëm është ai që i bën gjenerimin e musoneve. Ekzistojnë lloje të ndryshme të habitateve detare brenda këtij deti si shkëmbinj nënujorë koralesh, livadhe barishte deti, mangrova bregdetare dhe bregore rëre, ndër të tjera. Të gjitha këto ekosisteme janë bërë shtëpi e një numri të madh të llojeve të peshqve dhe jovertebrorëve detarë.

Flora përfaqësohet nga algat e kuqe, kafe dhe jeshile. Ndryshe nga fauna, flora nuk është aq e pasur. Fauna është një spektakël shumë më mbresëlënës. Mbijeton falë një zinxhiri ushqimor që fillon me plankton që ai zhvillohet falë burimeve që kemi përmendur më lart. Këto burime gjenerohen gjatë sezonit të musoneve dhe ndihmojnë në mbajtjen e ujërave të ushqyer pjesën tjetër të vitit.

Ndër speciet më të dukshme të faunës kemi peshkun e fenerit, breshkën e gjelbër, breshkën Hawksbill, barracuda, peshk vajze, balenë fin, balenë spermës, balenë vrasëse, karavidhet, gaforret dhe delfinët e tjerë.

kërcënimet

deti arab

Më në fund, ne do të shohim kërcënimet që ka ky det pasi është një rrugë jetike tregtare detare midis Evropës dhe Azisë. Duke qenë se një numër i madh anijesh kalojnë nëpër këto vende, është mjaft e qartë se ekzistojnë probleme të rreziqeve ekologjike që rrjedhin nga këto aktivitete njerëzore. Derdhjet e naftës kanë dëmtuar shëndetin dhe kanë vrarë kafshë të shumta duke përfshirë zogjtë e detit. Dëmi në këtë det rritet çdo herë, pasi më shumë anije janë ato që kalojnë këto ujëra.

Nga ana tjetër, peshkimi ushtron presion të madh në biodiversitetin detar. Jo gjithmonë kryhet në mënyrë të qëndrueshme dhe metodat e kapjes mund të përfshijnë peshkim aksidental ose dëmtojnë mjedisin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Arab dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.