Destinacionet më të mira për lundrim falë erës

udhëtim me varkë me vela

Lundrimi në një varkë me vela është një përvojë unike, e cila ju lejon të shijoni detin në një mënyrë të qetë dhe të relaksuar. Në të gjithë botën ka destinacione të shumta ku kushtet e erës janë ideale për lundrim, dhe nëse nuk kemi një tonën, gjithmonë mund të kënaqemi me veten. duke marrë me qira një varkë me vela.

Është një aktivitet që kërkon një kombinim të aftësive, përvojës dhe njohurive të mjedisit detar. Një nga aspektet më të rëndësishme që duhet marrë parasysh gjatë lundrimit është drejtimi dhe forca e erës. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë se cilat janë erërat më të mira për lundrim dhe si të përfitoni prej tyre për të përmirësuar përvojën e shfletimit, përveç destinacionet më të rekomanduara sipas llojit të erës.

Para se të flasim për erërat më të mira për lundrim, është e rëndësishme të kuptoni si ndikon era në lundrim. Era është forca që lëviz varkën dhe përcakton shpejtësinë dhe drejtimin e saj. Varka me vela përdor energjinë e erës për të ecur përpara, duke rregulluar pozicionin e velave për të kapur sa më shumë erë.

Cilat janë erërat më të mira për lundrim?

Në përgjithësi, erërat më të mira për lundrim janë ato që fryjnë në a drejtim të vazhdueshëm dhe të sigurojë forcë të mjaftueshme për të shtyrë varkën pa krijuar kushte të rrezikshme. Më poshtë janë disa nga erërat më të mira për lundrim:

  • Në drejtim të erës: Era në drejtim të poshtëm është ajo që fryn nga forca, pra nga prapa varkës. Kjo lloj ere lejon lundrimin në vijë të drejtë pa pasur nevojë të bëhen rregullime në velat. Është ideal për lundrim në ujëra të qeta dhe në udhëtime të gjata.
  • Përtej erës: Era e kundërt është ajo që fryn në një kënd prej 90 gradë në lidhje me varkën. Kjo lloj ere lejon lundrimin zigzag, duke përfituar nga shpërthimet e erës për të shtyrë varkën. Është ideal për lundrim në det të trazuar dhe për regatta.
  • Era e kundërt: Era e kundërt është ajo që fryn nga drejtimi në të cilin po shkon anija. Kjo lloj ere është më sfiduese dhe kërkon aftësi të avancuara lundrimi. Varka me vela duhet të rregullojë pozicionin e velave për të kapur sa më shumë erë të jetë e mundur dhe për të lëvizur drejt destinacionit të saj.

Përveç drejtimit të erës, është e rëndësishme të merret parasysh forca e erës kur zgjidhni kushtet e lundrimit. Era e lehtë është ideale për fillestarët pasi siguron fuqi të mjaftueshme për të ecur përpara pa krijuar kushte të rrezikshme. Nga ana tjetër, era e fortë është më sfiduese dhe kërkon aftësi të avancuara lundrimi. Në përgjithësi, rekomandohet të lundroni me erëra më pak se 20 nyje për të ruajtur sigurinë e varkës dhe ekuipazhit të saj.

Cilat janë rajonet më të mira për lundrim?

Ndërsa çdo rajon bregdetar mund të jetë një vend emocionues për të lundruar, ka disa rajone që dallohen për kushtet e tyre të motit, korsitë e transportit detar dhe peizazhet befasuese.

Ishujt Grekë

Ishulli i Korfuzit në Greqi

Ishujt grekë janë një nga destinacionet më të njohura në botë për lundrimFalë ujërave të kristalta, plazheve të bukura, porteve piktoreske dhe një numri të madh ishujsh, ka shumë mundësi për t'u shijuar. Me një klimë të ngrohtë dhe me diell, këto ishuj ofrojnë erërat e vazhdueshme gjatë gjithë vitit, që lejojnë lundrimin në një mënyrë të sigurt dhe të relaksuar. Sezoni i lundrimit në Ishujt Grekë zgjat nga prilli deri në tetor, me korrikun dhe gushtin që janë muajt më të njohur. Erërat më të zakonshme janë Meltemi, e cila fryn nga veriu në verë dhe Era e jugut, që fryn nga jugu në dimër.

Atje më shumë se 200 ishuj të banuar në Greqi, secila me personalitetin e vet dhe atraksionet turistike. Disa nga ishujt më të njohur për t'u vizituar janë Santorini, Mykonos, Korfuzi, Kreta dhe Cyclades. Santorini Është i njohur për perëndimet e tij mbresëlënëse, Mykonos për jetën e saj të natës dhe Korfuzi për bukurinë e saj natyrore. Të ciklada ato ofrojnë një mori ishujsh për të eksploruar, secili me bukurinë dhe hijeshinë e vet.

L portet dhe qytetet e ishujve grekë janë piktoreske dhe plot hijeshi. Disa nga portet më të njohura janë porti i Hidrës, porti i Oias në Santorini dhe porti i Mykonos. Vizitoni këto porte për të shijuar jetën e natës, ushqimin dhe atmosferën lokale.

Ishujt Balearik, Spanjë

Liman i Ibizës

Ishujt Balearik janë një tjetër destinacion popullor për lundrim. Me ujërat e tij të kristalta, plazhet e bukura dhe një shumëllojshmëri vendesh për t'u vizituar, është një destinacion ideal për ata që kërkojnë një pushim relaksues me vela.

El Era mbizotëruese në Ishujt Balearik është era e jugut, e cila fryn vazhdimisht dhe butësisht në verë. Kjo erë e bën lundrimin në ishuj shumë të këndshëm dhe lejon lundrimin pa probleme në të gjitha drejtimet. Sezoni i lundrimit në Ishujt Balearik zgjat nga fundi i prillit deri në fund të tetorit. Gjatë muajve të dimrit era më e zakonshme është era e veriut, një erë e ftohtë, e cila mund të jetë e rrezikshme për lundrimin.

Ishujt Balearik përbëhen nga katër ishuj kryesorë: Mallorca, Menorca, Ibiza dhe Formentera. Çdo ishull ka hijeshinë e vet dhe atraksionet turistike. Mallorca është e njohur për plazhet e saj të bukura, malet e saj mbresëlënëse dhe jetën e saj të gjallë të natës. Menorca është e famshme për limanet e saj të fshehura dhe peizazhet rurale. Ibiza është shtëpia e disa nga festat më të mira në bregdet dhe një skenë e gjallë e klubeve të natës, dhe Formentera është e njohur për ujërat e saj të kristalta dhe plazhet me rërë të bardhë.

Një nga avantazhet e udhëtimit me varkë me vela është mundësia për të vizituar limanet më të largëta të çdo vendi, në mënyrë që nga toka, ndonjëherë, të bëhet e pamundur. Janë gjiret e izoluar dhe plazhet e fshehura janë të arritshme vetëm nga deti, dhe janë ideale për një ditë lundrimi. Disa nga limanet më të njohura për t'u vizituar janë Cala Llombards në Mallorca, Cala Pilar në Menorca dhe Cala Saladeta në Ibiza.

Bregu i Amalfit, Itali

Bregu i Amalfit

Bregu i Amalfit, i vendosur në Italinë jugore, është një nga destinacionet më piktoreske për lundrim. Me qytetet e saj të bukura bregdetare, shkëmbinjtë shkëmborë dhe plazhet me rërë, është një destinacion ideal për ata që kërkojnë një përvojë relaksuese lundrimi.

L Erërat mbizotëruese në Bregun e Amalfit janë erëra jugore dhe perëndimore, të cilat ofrojnë lundrim të sigurt dhe të relaksuar gjatë gjithë vitit.

Bregu i Amalfit është i famshëm për qytetet e tij piktoreske bregdetare, të cilat duket se varen nga shkëmbinjtë. vizitoni qytetin e Positano, me shtëpitë e saj shumëngjyrëshe dhe rrugët e ngushta, ose qytetin e Amalfi, e cila është e famshme për katedralen dhe marinën e saj mbresëlënëse. Ju gjithashtu mund të vizitoni qytetin e Ravello, e cila ofron pamje mahnitëse panoramike të Detit Mesdhe.

Bregu i Amalfit ka disa shpellat e mrekullueshme detare të cilat janë të aksesueshme me varkë me vela. Të Shpella Grotta dello Smeraldo, pranë Amalfit, është një nga më të famshmit, me ngjyrën e saj mbresëlënëse smeraldi që ndryshon gjatë gjithë ditës. Ju gjithashtu mund të vizitoni Shpella Grotta di Furore, e cila ndodhet në një liman të vogël pranë qytetit të Furore.

Cote d'Azur, Francë

Ishulli Sainte-Marguerite Francë

Côte d'Azur, i vendosur në jug të Francës, është një tjetër destinacion ideal për lundrim. Me plazhet e tij të bukura, ujërat e kristalta dhe një larmi vendesh për t'u vizituar, është një destinacion i përsosur për ata që kërkojnë një përvojë relaksuese lundrimi.

L erërat mbizotëruese në Côte d'Azur janë erëra perëndimore, të cilat ofrojnë lundrim të sigurt dhe të relaksuar gjatë gjithë vitit, megjithëse koha më e mirë për të udhëtuar është nga maji deri në shtator, kur moti është më i ngrohtë. Gjatë muajt korrik dhe gusht, Riviera Franceze mund të jetë shumë e mbushur me njerëz, kështu që planifikoni përpara dhe rezervoni vendin tuaj në marina paraprakisht.

Côte d'Azur është i famshëm për qytetet e tij simpatike dhe magjepsëse bregdetare. Mund të vizitoni qytetin e Kanës, ku çdo vit mbahet Festivali i famshëm i Filmit në Kanë, ose qytetin e Saint-Tropez, i cili njihet për dyqanet, restorantet dhe baret ekskluzive. Ju gjithashtu mund të vizitoni qytetin e Antibes, me marinën e tij mbresëlënëse, qytetin e tij të vjetër dhe muzeun e tij mbresëlënës Picasso.

Ju gjithashtu mund të bëni një turne në ishujt më të rëndësishëm të zonës. Të ishulli i Porquerolles, në arkipelagun Hyères, është një nga më të njohurit, me plazhet e tij të bukura dhe peizazhet befasuese. Ju gjithashtu mund të vizitoni Ishulli Sainte-Marguerite, i cili është më i madhi në arkipelagun e Ishujt Lérins dhe është i famshëm për kështjellën e tij mbresëlënëse.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.