Dendrologjia

dendrologjia

Shkenca përpiqet të studiojë gjithçka që ndodh në planetin tonë si në të tashmen dhe në të kaluarën dhe për të parashikuar të ardhmen. Një nga degët e shkencës që studion pemët është Dendrologjia. Theshtë dega që studion pemët dhe rritjen e tyre, duke gjeneruar unaza.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Dendrologjinë, karakteristikat dhe rëndësinë e saj.

Çfarë është Dendrologjia

studimi i pemëve

Ne po flasim për termat "Dendron" dhe "Logos", me origjinë Greke, që do të thotë përkatësisht pemë dhe studim. Ky term u krijua në 1668 nga Ulisse Aldrovandi (themelues italian natualist i Kopshtit Botanik të Bolonjës) me botimin e Dendrology. Ndërsa një pemë rritet, ajo gjeneron unaza të reja. Këto unaza përdoren për të identifikuar vitet e rritjes, moshën, orientimin, etj. Prandaj, nëse i studiojmë mirë unazat e pemës, mund të dimë mirë se çfarë ka ndodhur në të kaluarën.

Falë Dendrologjisë, proceset gjeologjike mund të studiohen përmes unazave të pemëve. Gjeologjia e tokës po ndryshon me kalimin e kohës ka shkaktuar agjentë të jashtëm gjeologjikë. Uji dhe era, shiu etj. Ata janë agjentë të ndryshëm gjeologjikë që veprojnë duke modeluar peizazhin. Elementet gjeologjike si shkëmbinjtë dhe formimet e tyre ndryshohen me kalimin e kohës. Falë unazave të rritjes së pemëve dhe studimit të tyre, është e mundur të dihet se çfarë ka ndodhur në të kaluarën. Studimi i proceseve gjeologjike përmes unazave të pemëve është një degë e Dendrologjisë e njohur si Dendrogeomorfologji.

Shtë një burim mjaft i rëndësishëm i të dhënave për studime territoriale, urbane, infrastrukture ose menaxhimi natyror. Ne duhet ta dimë që për të gjithë këtë lloj veprimesh njerëzore është e nevojshme të njohim terrenin ku jemi dhe evolucionin e tij. Me fjalë të tjera, për zhvillimet në vendet ose infrastrukturat urbane, mund të jetë interesante të dihet evolucioni i vendit ku do të ndërtohet. E njëjta gjë ndodh me speciet e florës dhe faunës që ekzistojnë në të njëjtin vend. Grupi i të gjitha studimeve të nevojshme për të qenë në gjendje të kryejë ndërtimin sipas veprimeve ligjore njihet si një vlerësim i ndikimit në mjedis. Dendrologjia ka mjaft vend në këto studime të ndikimit në mjedis.

Dendrologjia e aplikuar në klimë

unaza rritjeje

Ne e dimë që informacioni në lidhje me ndryshimet në gjeologjinë e terrenit merret jo vetëm nga unazat e formimit të pemëve, por edhe mbi klimën. Megjithëse pothuajse të gjithë e dimë që duke numëruar unazat e pemëve mund të dimë moshën e tyre, e vërteta është se nuk është plotësisht e saktë. Çdo pemë ka një lloj rritjeje të ndryshme se pjesa tjetër dhe varet nga secila specie. Jo të gjithë pemët formojnë unaza të njëjta rriten shumë në të njëjtën mënyrë. Për këtë arsye, formimi i këtyre unazave mund të na japë gjithashtu informacion në lidhje me klimën mbizotëruese në kohën kur pema specifike është zhvilluar.

Unazat e errëta formohen gjatë kohës së dimrit. Isshtë një dru më i dendur dhe më kompakt që i shërben pemës për të qenë në gjendje të mbrohet kundër temperaturave më të ulëta. Bimët duhet të mbijetojnë në kushte të vështira mjedisore si në dimër ashtu edhe në verë. Këto janë zakonisht dy stinë të vitit, kushtet mjedisore të të cilave janë më ekstreme dhe, për këtë arsye, ata kanë nevojë për të krijuar mekanizma të përshtatjeve mbrojtëse.

Njëri prej tyre është një dru më i trashë që pasqyrohet në unazat e errëta. Në këtë mënyrë, unaza më të lehta gjenerohen gjatë verës me një dru më pak kompakt dhe unaza më të errëta me një dru më kompakt. Unazat e pastra janë më të gjera, pasi pema gëzon temperatura të mira dhe lëndë ushqyese. Në këtë mënyrë, ajo ka një aktivitet më të lartë të bimëve sesa Ju lejon të zgjeroni unazat më gjatë.

Në disa raste mund të gjejmë unaza të qarta që janë shumë të ngushta. Kjo mund të jetë një shenjë e thatësirave historike. Duke mos pasur ujë, pema nuk mund të rritet. Në këtë mënyrë, ne shohim se unaza e rritjes është mjaft e ngushtë, por ende e qartë. Kjo nuk është duke u zbuluar lloje të ndryshme të informacionit. Nga njëra anë, fakti që unaza është e qartë nuk tregon se ka pasur temperatura të larta të vazhdueshme. Nga ana tjetër, ne po shohim që duke mos u rritur dhe duke qenë i ngushtë në krahasim me unazat e tjera të gjera, tregon që pema nuk i ka shijuar lëndët ushqyese.

normalisht prania e unazave më të ngushta ose më të gjera tregon sasinë e lëndëve ushqyese të disponueshme në medium. Nëse kemi një pemë me unaza të errëta shumë të gjera, ato pasqyrojnë dimra të gjatë dhe të ashpër. Nga ana tjetër, unazat e pastra analizohen gjithashtu për gjerësinë e tyre. Në këtë mënyrë, ne mund të dimë nëse verat kanë qenë pak a shumë të gjata dhe nëse kanë pasur temperatura të larta ose të ulëta.

Ndryshimet klimatike dhe unazat e pemëve

Ndryshimi i klimës nuk studiohet vetëm nga rritja e gazrave serë dhe ndryshimet e temperaturës në një nivel global. Mund të studiohet gjithashtu përmes bioindikatorëve të njohur si unaza pemësh. Dendrologjia është përgjegjëse për studimin e pemëve fosile që gjithashtu japin informacion në lidhje me klimën e kohërave të kaluara. Në këtë fushë ne e dimë se njihet si dendroklimatologji.

Duhet të kemi parasysh që studimi i ndryshimit të klimës është thelbësor për menaxhimin e burimeve natyrore si sot ashtu edhe në të ardhmen. Ne nuk mund të planifikojmë se cilat ishin aktivitetet tona ekonomike në të ardhmen bazuar në studimin e së tashmes. Shtë e nevojshme të njihen luhatjet e ndryshme që klima ka pasur gjatë gjithë historisë së planetit. Këto luhatje mund të njihen mjaft mirë falë Dendrologjisë. Unazat e pemëve mund të na japin shumë informacione jo vetëm për temperaturat dhe rritjen e pemëve, por edhe për ato evolucioni i temperaturave dhe kushteve mjedisore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Dendrologjinë, rëndësinë e tij dhe informacionin që mund të na zbulojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.