Datat e eklipseve të vitit 2024

datat e eklipsit diellor dhe hënor 2024

Viti 2024 do të jetë një vit i mbarë për të gjithë ata entuziastë të astronomisë, pasi do të sjellë një sërë fenomenesh qiellore. Bëhuni gati për jo vetëm një, por dy eklipse diellore mahnitëse dhe dy eklipse hënore. Këto ngjarje të jashtëzakonshme nuk dështojnë kurrë të zgjojnë kureshtjen dhe habinë e njerëzve në mbarë botën. Njihni datat e eklipseve të vitit 2024.

Në këtë artikull ju tregojmë se cilat janë datat e eklipseve të vitit 2024.

Datat e eklipseve të vitit 2024

eklips i plotë

Eklipsi Penumbral hënor më 25 mars 2024

Më 25 mars, eklipsi fillestar i vitit do të ndodhë në formën e një eklipsi gjysmë hënor. Ky eklips i veçantë hënor shquhet për thellësinë e tij të jashtëzakonshme, me një magnitudë penumbrale prej 0,9577 dhe një kohëzgjatje prej 279,9 minutash. Ndërsa fillimi dhe mbarimi i eklipsit mund të mos jenë të dukshëm për syrin, Parashikohet që prania e hijes penumbrale të bëhet e dukshme rreth orës 06:25 UTC. Fazat kryesore të eklipsit do të zhvillohen në sekuencën e mëposhtme:

 • Eklipsi penumbral do të fillojë saktësisht në orën 04:53:09 UTC.
 • Koha e saktë e eklipsit më të madh është regjistruar në 07:12:51 UTC.
 • Eklipsi penumbral përfundon në 09:33:01 UTC.

Gjatë kulmit të eklipsit, Hëna do të arrijë pikën e saj më të lartë në qiell direkt mbi një vendndodhje në Oqeanin Paqësor, që ndodhet afërsisht 800 kilometra në perëndim të ishujve Galapagos. Ky fenomen i jashtëzakonshëm do të jetë i dukshëm në një pjesë të konsiderueshme të Amerikës së Veriut dhe Jugut, si dhe në të gjithë hapësirën e madhe të Oqeanit Paqësor. Fatkeqësisht, ata që banojnë Evropa Lindore, Afrika Lindore, Azia dhe Australia Perëndimore nuk do të kenë mundësinë për të parë këtë ngjarje qiellore. Vlen të theksohet se ky eklips i veçantë hënor, i cili do të ndodhë më 25 mars, është pjesë e serisë Saros 113, e cila përfshin një kohëzgjatje mbresëlënëse prej 1262,1 vitesh, nga 888 deri në 2150.

8 Prill 2024, eklips total diellor

Më 8 prill, eklipsi total i shumëpritur i diellit do të magjeps audiencën në mbarë botën. Brenda një korridori prej 142 deri në 202 kilometra të gjerë, spektakli i mrekullueshëm i tërësisë do të zbukurojë qiejt, duke përshkuar Amerikën e Veriut nga Meksika në Maine. Ngjarja qiellore do të fillojë udhëtimin e saj në Paqësorin Jugor pikërisht në orën 16:40 UTC, duke përparuar gradualisht drejt verilindjes, duke mbuluar pesëmbëdhjetë shtete në Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë provinca në Kanada.

Në orën 18:17:20 UTC, gjatë pikës së eklipsit më të madh në malësitë e Meksikës, do të ndodhë momenti më domethënës i këtij eklipsi. Dielli do të pozicionohet në 70 gradë mbi horizont dhe e gjithë ngjarja do të zgjasë 4 minuta e 28 sekonda.

Rruga e hijes së hedhur nga Hëna do të vazhdojë në disa shtete të SHBA, duke përfshirë Teksasin, Oklahoma, Arkansas, Misuri, Tenesi, Kentaki, Illinois, Indiana, Ohio, Michigan, Pensilvani, Nju Jork, Vermont, Nju Hampshire dhe Maine. Më pas do të kalojë nëpër gjashtë provinca kanadeze përpara se të përfundojë përfundimisht në Atlantikun e Veriut. Ky eklips i veçantë diellor, i cili ndodhi më 8 prill, është pjesë e serisë Saros 139, e cila shtrihet nga viti 1501 deri në 2763.

18 shtator 2024, eklips i pjesshëm hënor

hëna në qiell

Një eklips i pjesshëm hënor do të ndodhë më 18 shtator, i treti i këtij viti. Ky fenomen qiellor do të jetë më i dukshëm në hemisferën perëndimore pasi ndodh në nyjen ngjitëse të orbitës hënore te Peshqit. Edhe pse do të ketë një prag relativisht të cekët të magnitudës së eklipsit prej 0,0869, është ende një ngjarje që ia vlen të shikohet.

Fazat e ardhshme të eklipsit janë si më poshtë:

 • Eklipsi penumbral do të fillojë në orën 00:41:00 UTC.
 • Eklipsi i pjesshëm do të fillojë pikërisht në orën 02:12:45 UTC.
 • Koha e saktë e eklipsit më të madh është regjistruar në 02:44:16 UTC.
 • Eklipsi i pjesshëm përfundon saktësisht në orën 03:16:24 UTC.
 • Eklipsi penumbral përfundoi saktësisht në orën 04:47:56 UTC.

Gjatë kulmit të eklipsit, vëzhguesit në Brazilin verior, veçanërisht pranë Sao Luis, do ta kenë Hënën direkt sipër. Kjo ngjarje qiellore, e cila do të ndodhë më 18 shtator, do të jetë i dukshëm në Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë dhe Afrikë, por fatkeqësisht jo në Azi apo Australi. Vlen të përmendet se ky eklips i veçantë hënor është pjesë e serisë Saros 118, e cila përfshin një periudhë të jashtëzakonshme prej 1298,2 vjetësh, nga 1105 deri në 2403.

2 tetor 2024, eklips diellor unazor

datat e eklipseve të vitit 2024

Në vitin 2024, do të ndodhë shfaqja e dytë e një eklipsi diellor, duke ofruar një shfaqje unazore që mund të shihet nga hemisfera perëndimore. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se Shumica e këtij eklipsi unazor do të ndodhë mbi hapësirën e madhe të Oqeanit Paqësor.

Në orën 16:54 UTC, rruga e eklipsit unazor do të fillojë në Paqësorin qendror, konkretisht rreth 1.700 kilometra në jugperëndim të Ishujve Havai. Duke zgjatur 5 minuta e 39 sekonda, faza e unazës do të mbulojë një korridor 331 kilometra të gjerë. Fatkeqësisht, gjatë pjesës fillestare të trajektores së saj, antumbra nuk do të ndeshet me tokë.

Pikërisht në orën 18:45:04 UTC, do të ndodhë kulmi i eklipsit, i cili do të zgjasë 7 minuta e 25 sekonda mbresëlënëse. Antumbra, zona më e brendshme e hijes, do të zbukurojë ishullin e Pashkëve me praninë e saj, duke u dhënë banorëve të ishullit një unazë të jashtëzakonshme 6 minuta e 23 sekonda.

Në orën 20:22 UTC, eklipsi do të arrijë në bregdetin Patagonian të Kilit, pasi të ketë kaluar Paqësorin Jugor. Menjëherë pas kësaj, në orën 20:24 UTC, do të kalojë Andet Jugore dhe do të hyjë në Argjentinë. Më në fund, në orën 20:27 UTC, eklipsi do të përfundojë udhëtimin e tij në Atlantikun e Jugut. Ky eklips diellor unazor i veçantë, i cili do të ndodhë më 2 tetor, është pjesë e serisë Saros 144, e cila përfshin një periudhë të jashtëzakonshme prej 1244,1 vjetësh, nga 1736 deri në 2980.

Mos harroni të mos shikoni kurrë diellin drejtpërdrejt pa mbrojtjen e syve gjatë një eklipsi diellor. Rrezatimi intensiv diellor mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme në sytë tuaj. Përdorni syze speciale për eklipsin. Bleni syze eklipsi diellor të certifikuara nga standardet ndërkombëtare të sigurisë (ISO 12312-2). Këto syze bllokojnë rrezatimin e dëmshëm dhe ju lejojnë të shijoni ngjarjen në mënyrë të sigurt. Së fundi, fqmbrojnë fëmijët. Sigurohuni që fëmijët e vegjël të përdorin gjithashtu syze të përshtatshme eklipsi. Mos supozoni se ata do të kuptojnë rreziqet e shikimit direkt në diell.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për datat e eklipseve të vitit 2024.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.