DANA dhe ndryshimi i klimës në Spanjë

DANA dhe ndryshimi i klimës në Spanjë

Në fushën e meteorologjisë në Spanjë është gjithnjë e më e zakonshme të dëgjohet termi DANA. Dhe sa herë e dëgjojmë këtë term shoqërohet me lajme të këqija pasi priten fenomene më ekstreme të motit dhe dëmet e shkaktuara prej tyre. Të DANA dhe ndryshimi i klimës në Spanjë Ato janë të lidhura pasi do të kemi gjithnjë e më shumë nga këto fenomene.

Në këtë artikull do t'ju shpjegojmë marrëdhënien midis DANA dhe ndryshimit të klimës në Spanjë dhe pasojat e tij.

Çfarë është një DANA

shirat në Spanjë

Një DANA, ose Depresioni i Izoluar i Nivelit të Lartë, është një fenomen meteorologjik që karakterizohet nga formimi i një zone me presion të ulët në nivele të larta të atmosferës, përgjithësisht rreth 5-6 kilometra lartësi. Këto depresione dallohen për izolimin e tyre dhe lëvizjen e ngadaltë ose pothuajse të palëvizshme, të cilat mund të krijojnë kushte të pafavorshme të motit në zona të veçanta për disa ditë.

Kur formohet një DANA, zakonisht shoqërohet me aktivitet të fortë atmosferik në rajonin ku ndodhet. Kjo mund të përfshijë shi të dendur, stuhi, erëra të forta dhe temperatura të pazakonta. Këmbëngulja dhe lëvizja e ngadaltë e një DANA shpesh bën që kushtet ekstreme të motit të vazhdojnë në të njëjtën zonë për një periudhë të zgjatur, të cilat mund të çojnë në përmbytje, rrëshqitje dheu dhe ngjarje të tjera të pafavorshme të motit.

DANA-t janë dukuri komplekse të motit dhe mund të jetë e vështirë të parashikohen me saktësi. Megjithatë, përparimet në teknologjinë e motit kanë lejuar për të kuptuar dhe monitoruar më mirë këto sisteme, duke ndihmuar meteorologët të ofrojnë paralajmërime dhe parashikime më të sakta për të minimizuar rreziqet që lidhen me DANA-të.

Si formohet

Marrëdhënia midis DANA dhe ndryshimit të klimës në Spanjë

Origjina e DANA fillon në nivelet më të larta të atmosferës, ku rrymat e forta zonale (të quajtura rryma jet) rrjedhin me shpejtësi të madhe. Këto flukse ajri mund të pësojnë luhatje të mëdha, të cilat ndonjëherë rezulton në formimin e masave të ajrit të ftohtë që izolohen nga rrjedha e përgjithshme e ajrit, duke krijuar DANA.

Ai ndryshon nga fenomenet e tjera si stuhitë polare dhe stuhitë e ftohta të izoluara (BFA) në mënyrën se si ato janë të izoluara dhe si pasqyrohen në hartat e motit. Ndërsa DANA mund të zbulohet vetëm në lartësi të mëdha, BFA ka demonstruar gjithashtu praninë e saj në sipërfaqe.

Edhe pse jo të gjitha shkaktojnë ngjarje ekstreme, potenciali i tyre për të shkaktuar katastrofa është i pamohueshëm, veçanërisht kur ato ndërveprojnë me temperaturat e ngrohta të tokës dhe sipërfaqes së oqeanit. Kombinimi i Mesdheut dhe DANA-s pas një vere të nxehtë mund të krijojë kushte për reshje të dendura shiu dhe përmbytje katastrofike.

Historikisht, DANA ka shkaktuar reshje të mëdha shiu, si ai i vitit 1973 që preku provincat e Almería, Granada dhe Murcia, duke shkaktuar humbje jete dhe dëme.

DANA dhe ndryshimi i klimës në Spanjë

rënie të ftohtë

Rritja e frekuencës DANA dhe intensiteti i reshjeve të lidhura janë të lidhura ngushtë me ndryshimin e klimës. Ngrohja e Mesdheut ofron kushte perfekte për reshje të dendura shiu, duke siguruar më shumë energji dhe lagështi për këto ngjarje.

Studimet e fundit kanë treguar se reshjet rriten gjatë ditëve me shi të dendur dhe ky model pritet të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Ndikimi i këtij fenomeni në ndryshimet klimatike është i qartë: Ne po shohim një ndryshim në modelet tradicionale të motit, me shirat e dendur që bëhen më pak të shpeshta, por më të rënda. Edhe pse DANA mund të ndodhë në çdo kohë të vitit, ekspozimi i tyre në Mesdheun e ngrohtë në muajt pas verës i bën ata një forcë për t'u llogaritur dhe sjell me vete një cikël të ngjarjeve gjithnjë e më të rënda të motit.

Në një botë që përjeton ndryshime të rëndësishme klimatike, të kuptuarit e fenomeneve si DANA është kritike. Spanja, një vend që luhatet midis nxehtësisë intensive të verës dhe përmbytjeve të shpejta, është i pozicionuar në mënyrë unike për të studiuar, kuptuar dhe me shpresë për të zbutur efektet e këtyre luhatjeve ekstreme klimatike.

Me ciklin e tij të pavarur të jetës dhe aftësinë për të shkaktuar kaos moti, DANA është një shenjë e qartë e ndryshimeve klimatike. Ndërsa përshtatemi me këtë realitet të ri, ne duhet të vazhdojmë t'i monitorojmë këto fenomene, të mësojmë më shumë rreth tyre dhe të ndërmarrim hapa për t'u mbrojtur nga efektet e tyre potencialisht të dëmshme.

Marrëdhënia midis DANA dhe ndryshimit të klimës në Spanjë

Megjithëse formimi i një DANA nuk mund t'i atribuohet drejtpërdrejt efekteve të ndryshimeve klimatike, ka prova që ndryshimet klimatike mund të ndikojnë në shpeshtësinë dhe intensitetin e këtyre ngjarjeve. Këto variabla janë ato që lidhen me DANA dhe ndryshimet klimatike në Spanjë:

 • Ndryshueshmëria atmosferike: Ndryshimet klimatike po ndryshojnë shpërndarjen e temperaturave në atmosferë, e cila përfshin ndryshueshmërinë atmosferike. Kjo ndikon në formimin dhe sjelljen e DANA-ve, pasi këto sisteme varen nga kushtet specifike atmosferike për t'u zhvilluar.
 • Rritja e temperaturës së detit: Ngrohja globale ka rritur temperaturat e sipërfaqes së detit. Këto depresione shpesh formohen mbi trupa të ngrohtë uji dhe rritja e temperaturave të detit mund të sigurojë nxehtësinë dhe lagështinë e nevojshme për zhvillimin dhe forcimin e tyre. Në këtë rast kemi Detin Mesdhe dhe temperaturat e tij gjithnjë e më të ngrohta.
 • Ndryshimet në modelet e qarkullimit atmosferik: Ndryshimet klimatike mund të ndikojnë në modelet e qarkullimit atmosferik në rajone të ndryshme të botës. Duke ndikuar në modelet e qarkullimit, ai modifikon trajektoren dhe qëndrueshmërinë e DANA, pasi këto sisteme janë të ndjeshme ndaj ndryshimeve në qarkullimin atmosferik.
 • Ndikimi në intensitetin e reshjeve: Këto depresione zakonisht shoqërohen me reshje të mëdha shiu. Ndryshimi i klimës mund të rrisë aftësinë e atmosferës për të mbajtur dhe lëshuar më shumë ujë si shi i dendur, gjë që mund të rrisë rrezikun e përmbytjeve të lidhura me DANA.
 • Lidhjet specifike rajonale: Në varësi të gjeografisë, ndryshimet klimatike dhe DANA mund të ndikojnë tek ne në mënyra të ndryshme. Ashtu si në disa zona frekuenca e këtyre fenomeneve mund të rritet, në vende të tjera zvogëlohet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për DANA dhe ndryshimet klimatike në Spanjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.