Dallimet midis ujëvarave dhe kataraktave

ujëvara të mëdha

L ujëvarat dhe ujëvarat Janë dukuri gjeologjike që rrjedhin nga ndërveprimi i ujit me peizazhin shkëmbor. Edhe pse ato ndajnë ngjashmëri në formimin dhe pamjen e tyre, ka dallime të shumta dalluese për sa i përket madhësisë, vëllimit të ujit, ndikimit vizual dhe vendndodhjes gjeografike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë ndryshimet kryesore midis ujëvarave dhe ujëvarave dhe cilat janë karakteristikat e secilës prej tyre.

Çfarë janë kataraktet

dallimet midis ujëvarave dhe ujëvarave

Rrëzimet janë dukuri gjeologjike që ndodhin kur një rrjedhë uji, si për shembull një lumë, bie nga një lartësi e konsiderueshme në një sipërfaqe shkëmbi. Ky proces Është për shkak të erozionit ujor, i cili me kalimin e kohës gdhend dhe i jep formë shkëmbit, duke krijuar pika vertikale. Rënia shpesh formohet në zona ku ka dallime të konsiderueshme në lartësi në terren, si në male ose rajone të thyera.

Uji që rrjedh mbi sipërfaqen e tokës, kur ndeshet me pengesa të tilla si male ose kreshta shkëmbore, kërkon rrugën e tij poshtë. Në rrugën e tij poshtë, ai gërryen shkëmbin dhe formon gropa ose çarje. Me kalimin e kohës, këto pishina bëhen më të mëdha dhe më të thella, duke krijuar ujëvara gjithnjë e më mbresëlënëse. Kataraktet mund të ndryshojnë në madhësi, nga përrenjtë e vegjël te ujëvarat gjigante që shtrihen qindra metra të gjera dhe bien nga lartësi të pabesueshme.

Këto spektakle natyrore zakonisht tërheqin turistë dhe vizitorë nga e gjithë bota për shkak të bukurisë dhe madhështisë së tyre. Për më tepër, ujëvarat nuk janë vetëm vizualisht mahnitëse, por gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në ekosistemet lokale, duke ofruar habitate unike për një shumëllojshmëri speciesh bimore dhe shtazore.

Çfarë janë ujëvarat

dallimet midis ujëvarave dhe ujëvarave

Ujëvarat janë një lloj i veçantë i ujëvarës që karakterizohet nga një rënie vertikale ose e pjerrët e ujit mbi një sipërfaqe shkëmbore. shpesh, Ato formohen kur një lumë ndeshet me një ndryshim të papritur në terren dhe bie nga një lartësi e konsiderueshme. Shpejtësia dhe vëllimi i ujit në lëvizje mund të ndryshojnë në varësi të stinës, motit dhe faktorëve të tjerë mjedisorë.

Mënyra se si bie uji mund të krijojë efekte të ndryshme vizuale, nga një vello delikate uji deri te perdet e fuqishme të ujëvarave që përplasen me shkëmbinj. Për më tepër, ujëvarat mund të kenë karakteristika të ndryshme, të tilla si pishina natyrore në bazën ku grumbullohet uji, duke formuar pellgje dhe përrenj që vazhdojnë rrjedhën e tyre në drejtim të rrymës.

Erozioni i shkaktuar nga rrjedha e vazhdueshme e ujit është një proces themelor në formimin dhe evolucionin e ujëvarave. Me kalimin e kohës, forca e ujit gdhend dhe i jep formë shkëmbit, duke krijuar forma unike dhe ambiente mbresëlënëse. Fuqia dhe bukuria e ujëvarave shpesh tërheqin vëmendjen e adhuruesve të natyrës, fotografë dhe turistë që kërkojnë të përjetojnë madhështinë e këtyre peizazheve natyrore.

Përveç vlerës estetike dhe rekreative, ujëvarat luajnë një rol të rëndësishëm edhe në ekosistemet lokale duke siguruar habitate për forma të ndryshme të jetës ujore dhe tokësore. Shumë lloje bimësh dhe kafshësh varen nga kushtet unike që ofron një mjedis ujëvarash për të mbijetuar dhe lulëzuar.

Dallimet midis ujëvarave dhe kataraktave

çfarë janë ujëvarat

Ka shumë dallime midis ujëvarave dhe ujëvarave. Këto janë dallimet kryesore:

  • Madhësia dhe lartësia: Ujëvarat priren të jenë më të mëdha dhe më të larta në krahasim me ujëvarat. Ujëvarat mund të bien nga lartësi mbresëlënëse, shpesh qindra metra, ndërsa ujëvarat zakonisht kanë pika më të shkurtra.
  • Vëllimi i ujit: Ujëvarat në përgjithësi kanë një vëllim më të madh të ujit në lëvizje në krahasim me ujëvarat. Kjo ndodh sepse ujëvarat zakonisht formohen në lumenj më të mëdhenj ose me një rrjedhje më të madhe uji.
  • Ndikimi vizual: Rëniet priren të kenë një ndikim vizual më dramatik për shkak të madhësisë dhe lartësisë së tyre. Forca dhe fuqia e ujit që bie nga një lartësi e madhe mund të krijojë një spektakël mbresëlënës. Nga ana tjetër, ujëvarat mund të ndryshojnë në pamje, nga perdet delikate të ujit deri te pikat më të pjerrëta.
  • Vendndodhja gjeografike: Ujëvarat dhe ujëvarat mund të gjenden në lloje të ndryshme mjedisesh gjeografike. Rënia shpesh formohet në zona me terren malor ose të pjerrët, ku ka dallime të konsiderueshme në lartësi. Nga ana tjetër, ujëvarat mund të formohen në mjedise të ndryshme, duke përfshirë zonat malore, por edhe në fusha ose në mjedise më të sheshta.

Ujëvarat dhe ujëvarat më të famshme në botë

Angel Falls

Ujëvara më e lartë në Tokë, Angel Falls, ka një zbritje mbresëlënëse prej 979 metrash, nga të cilat 807 metra janë rënie e lirë. E vendosur në Parkun Kombëtar Canaima të Venezuelës, u quajt me vend Jimmie Angel, një aviator i njohur i Amerikës së Veriut, i cili jo vetëm fluturoi mbi ujëvarën madhështore, por edhe me guxim "uli" një avion të vogël shumë afër ujëvarës së saj.

Ujëvara e Grykës së Baatarës

E vendosur në malet libaneze, ujëvara e Grykës Baatara është një pamje mbresëlënëse, me një lartësi prej 255 metrash. Ajo bie në mënyrë elegante në një gropë, e njohur si "shpella e tre urave". Kjo mrekulli natyrore është një kënaqësi sezonale, si Rrjedha e saj varet nga shkrirja e borës, e cila e bën atë të marrë jetë gjatë muajve mars dhe prill. Zbulimi i kësaj perlë të fshehur ishte një sekret i mbajtur mirë deri në mesin e shekullit të 20-të, kur speleologu i njohur francez Henri Coiffait u fut në thellësitë e tij.

Ujëvarat Sutherland

E vendosur pranë fjordit piktoresk Milford Sound në jugperëndim të Zelandës së Re, Sutherland Falls është një ujëvarë e mrekullueshme që bie nga një lartësi prej 580 metrash, e ndarë në tre rënie të ndryshme. Burimi i kësaj mrekullie mbresëlënëse natyrore është liqeni Quill, i cili mbetet vazhdimisht plot me ujë për shkak të reshjeve të bollshme të rajonit, me mesatarisht më shumë se 300 ditë reshje çdo vit. Ndërsa Sutherland Falls ka dallimin e të qenit ujëvara e dytë më e lartë në vend, ajo tejkalohet vetëm nga Browne Falls, rënia mbresëlënëse e së cilës arrin 843 metra.

Victoria Falls

Në vitin 1855, eksploruesi i njohur skocez David Livingstone u përplas me Ujëvarat e mrekullueshme Victoria në rajonin perëndimor. Të njohura si Mosi-oa-Tunya ose "tymi që gjëmon" nga vendasit, këto ujëvarë kanë perden më të gjatë të ujit në botë, duke tejkaluar Ujëvarat e Niagarës si në lartësi (108 m) ashtu edhe në gjerësi. E vendosur në zemër të Afrikës, në kufirin midis Zambisë dhe Zimbabve, këto ujëvarë Ato ushqehen nga lumi Zambezi, vëllimi i të cilit rritet ndjeshëm gjatë sezonit të shirave.

Ujëvarat Iguazu

Ujëvarat Iguazú, të vendosura në bashkimin e lumit që mban emrin e tij dhe lumit Parana, janë vërtet mbresëlënëse. E përbërë nga një grup prej 275 ujëvarash, më madhështorja nga të gjitha është Gryka e Djallit, e cila ngrihet në një lartësi prej 80 metrash. U ngritën këto ujëvarë, të cilat shërbejnë si një ndarje natyrore midis Argjentinës dhe Brazilit afërsisht 200.000 vjet më parë si rezultat i një çarje gjeologjike në lumin Parana. Aktualisht, ato qëndrojnë si një nga destinacionet më të kërkuara për turistët në Amerikën e Jugut.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ndryshimeve kryesore midis ujëvarave dhe ujëvarave.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.