Dallimet midis magmës dhe lavës

Dallimet kryesore midis magmës dhe lavës

Meqenëse në botë ka një numër të madh vullkanesh aktive, ka shumë të ngjarë që njëri prej tyre të jetë ende duke shpërthyer. Disa shpërthime vullkanike shpesh njihen më mirë për intensitetin ose ndikimin e tyre, ndërsa të tjerët mund të anashkalohen. Pikërisht në ato shpërthime vullkanike më të njohura ose më të përmendura, bëhet gjithmonë gabimi i referimit të magmës dhe llavës si e njëjta gjë, edhe pse nuk janë. Janë të shumta dallimet midis magmës dhe lavës të cilat do t'i shohim në detaje.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë ndryshimet kryesore midis magmës dhe lavës dhe karakteristikat e tyre kryesore.

çfarë është magma

rrjedh lavë

Le ta fillojmë këtë artikull duke kuptuar se çfarë është magma. Magma përkufizohet thjesht si shkëmbi i shkrirë nga qendra e Tokës. Si rezultat i shkrirjes, magma është një përzierje e substancave të lëngshme, komponimeve të paqëndrueshme dhe grimcave të ngurta.

Vetë përbërja e magmës është e vështirë të përcaktohet sepse varet nga faktorë si temperatura, presioni, mineralet etj., por në përgjithësi, në bazë të përbërjes minerale mund të dallojmë dy lloje të magmës. Le të hedhim një vështrim këtu:

 • Magma mafioze: Ai përmban një pjesë të silikateve, në formën e silikateve të pasura me hekur dhe magnez, të krijuar përgjithësisht nga shkrirja e kores së trashë të shtratit të detit. Nga ana e saj, kjo lloj magmë quhet edhe magma bazale, e cila karakterizohet nga një pamje e lëngshme për shkak të përmbajtjes së ulët të silicës. Sa i përket temperaturës së saj, ajo zakonisht është midis 900 ºC dhe 1.200 ºC.
 • Magmat felsike: Në krahasim me të parën, ato janë magma që përmbajnë shumë silicë, në formën e silikateve të pasura me natrium dhe kalium. Zakonisht e kanë origjinën në shkrirjen e kores kontinentale. Quhen edhe magma acidike dhe, për shkak të përmbajtjes së lartë të silicës, janë ngjitëse dhe nuk rrjedhin mirë. Sa i përket temperaturës së magmës felsike, ajo zakonisht është ndërmjet 650°C dhe 800°C.

Mund të shihet se të dy llojet e magmës kanë temperaturë të lartë. Megjithatë, kur magma ftohet, ajo kristalizohet, duke krijuar shkëmbinj magmatikë. Këto mund të jenë dy llojesh:

 • Shkëmb plutonik ose ndërhyrës kur magma kristalizohet brenda Tokës.
 • Një shkëmb vullkanik ose i tejmbushur Formohet kur magma kristalizohet në sipërfaqen e Tokës.

Megjithatë, magma mbetet brenda një vullkani në një strukturë të quajtur një dhomë magmë, e cila nuk është gjë tjetër veçse një shpellë nëntokësore që ruan sasi të mëdha llave dhe është pika më e thellë e një vullkani. Sa i përket thellësisë së magmës, është e vështirë të dallosh, apo edhe të zbulosh ato dhoma të thella të magmës. Megjithatë, dhomat e magmës janë zbuluar në thellësi nga 1 deri në 10 kilometra. Më në fund, kur magma arrin të ngjitet nga dhoma e magmës përmes kanaleve ose oxhaqeve të vullkanit, ndodh i ashtuquajturi shpërthim vullkanik.

çfarë është lava

dallimet midis magmës dhe lavës

Pasi të mësojmë më shumë rreth magmës, mund të vazhdojmë të diskutojmë se çfarë është llava. Lava është thjesht magmë që arrin në sipërfaqen e Tokës në shpërthimet vullkanike dhe prodhon atë që ne e njohim si rrjedhat e lavës. Si mjet i fundit, llava është ajo që shohim në shpërthimet vullkanike.

Karakteristikat e saj, si përbërja e llavës ashtu edhe temperatura e llavës varen nga specifika e magmës, megjithëse temperatura e llavës ndryshon gjatë gjithë udhëtimit të saj nëpër sipërfaqen e tokës. Në veçanti, lava është e ekspozuar ndaj dy faktorëve që magma nuk është: presioni atmosferik, i cili është përgjegjës për lirimin e të gjitha gazeve të pranishme në magmë, dhe temperatura e ambientit, e cila bën që llava të ftohet me shpejtësi dhe të prodhojë shkëmbinj. vullkanik ose tejmbushur

Cilat janë ndryshimet midis magmës dhe lavës

magma që shpërthen

Nëse e keni arritur deri këtu, mund të keni vënë re ndryshimin midis magmës dhe lavës. Në çdo rast, këtu do të përmbledhim shkurtimisht dallimet e tyre kryesore për të sqaruar dyshimet e mundshme. Pra, kur jeni duke pyetur veten nëse është magmë apo lavë, mbani parasysh sa vijon:

 • Vendndodhja: ky është ndoshta ndryshimi më i madh midis magmës dhe lavës. Magma është lavë nën sipërfaqe dhe lava është magmë që ngrihet dhe arrin në sipërfaqe.
 • Ekspozimi ndaj faktorëve: Në mënyrë të veçantë, llava është e ekspozuar ndaj faktorëve tipikë të sipërfaqes së tokës, si presioni atmosferik dhe temperatura e ambientit. Në të kundërt, magma nën sipërfaqe nuk ndikohet nga këta faktorë.
 • Formimi shkëmbor: kur magma ftohet, ajo ftohet ngadalë dhe thellë, duke krijuar kështu shkëmbinj plutonikë ose ndërhyrës. Në të kundërt, kur lava ftohet, ajo ftohet shpejt dhe në sipërfaqe, duke formuar shkëmbinj vullkanikë ose të tejmbushur.

Pjesë të një vullkani

Këto janë pjesët që përbëjnë strukturën vullkanike:

Krater

Është vrima në majë ku nxirret llava, hiri dhe i gjithë materiali piroklastik. Kur flasim për materiale piroklastike, nënkuptojmë të gjitha fragmentet e shkëmbinjve magmatikë vullkanikë, kristalet e mineraleve të ndryshme, etj. Ka shumë kratere të madhësive dhe formave të ndryshme, por më të zakonshmet janë të rrumbullakëta dhe të gjera. Disa vullkane kanë më shumë se një krater.

Disa pjesë të vullkanit janë përgjegjëse për shpërthime të forta vullkanike. Pikërisht nga këto shpërthime mund të shohim edhe disa shpërthime vullkanike mjaft të forta për të shkatërruar pjesë të strukturave të tyre ose për t'i modifikuar ato.

Caldera

Është një nga pjesët e një vullkani që shpesh ngatërrohet me kraterin. Megjithatë, kur një vullkan lëshon pothuajse të gjitha materiali nga dhoma e tij magmë në një shpërthim, formohet një depresion i madh. Krateret kanë krijuar njëfarë paqëndrueshmërie në vullkanet e gjalla që nuk kanë mbështetje strukturore. Mungesa e strukturës brenda vullkanit bëri që toka të shembet nga brenda. Madhësia e këtij krateri është shumë më e madhe se vetë krateri. Mos harroni se jo të gjithë vullkanet kanë një kalderë.

Kon vullkanik

Është një grumbullim llave që ngurtësohet ndërsa ftohet. Të gjithë piroklastet ekstravullkanike të prodhuara nga shpërthimet ose shpërthimet vullkanike me kalimin e kohës janë gjithashtu pjesë e konit vullkanik. Sipas sa skuqje keni në jetën tuaj, trashësia dhe madhësia e konëve mund të ndryshojnë. Konet më të zakonshme vullkanike janë skoria, spërkatja dhe shtufi.

çarje

Janë çarje që ndodhin në zonën ku po largohet magma. Ato janë çarje ose çarje me formë të zgjatur që sigurojnë ajrim në brendësi dhe ndodhin në zonat ku magma dhe gazrat e brendshëm nxirren në sipërfaqe. Në disa raste shkakton çlirimin e tij në mënyrë shpërthyese përmes tubave apo oxhaqeve, ndërsa në raste të tjera lëshohet në mënyrë paqësore përmes çarjeve që përhapen në të gjitha drejtimet dhe mbulojnë sipërfaqe të mëdha toke.

Oxhaqet dhe pritat

Shpërthimet janë tuba që lidhin dhomën e magmës me kraterin. Është vendi ku vullkani shpërthen llavë. Përveç kësaj, gazrat e lëshuar gjatë shpërthimit kalojnë nëpër zonë. Një aspekt i shpërthimeve vullkanike është presioni. Duke marrë parasysh presionin dhe sasinë e materialit që ngrihet përmes oxhakut, mund të shohim se shkëmbi është shkëputur nga presioni dhe është nxjerrë nga oxhaku.

Për sa u përket prizave, ato janë formacione magmatike ose magmatike me forma tubulare. Ata kalojnë përmes shtresave ngjitur të shkëmbinjve dhe më pas ngurtësohen ndërsa temperatura bie. Këto diga krijohen kur magma ngrihet në çarje të reja ose çarje për të udhëtuar përgjatë shtigjeve në shkëmb. Kaloni nëpër shkëmbinj sedimentarë, metamorfikë dhe plutonikë gjatë rrugës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ndryshimeve kryesore midis magmës dhe lavës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.