Provat e ekzistencës së ndryshimit të klimës

dimrat e ftohtë nuk janë dëshmi se ndryshimi i klimës nuk ekziston

Sot dhe me provat ekzistuese mbi ndryshimin e klimës, ka akoma njerëz që e mohojnë atë. Njerëzit të cilët nuk besojnë se ndryshimi i klimës ekziston. Pa shkuar më tej, ne kemi Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i cili mohon ekzistencën e ndryshimit global të klimës. Ai mendon se është një shpikje e kinezëve për të fituar konkurrencë.

Normalshtë normale që në zona të caktuara të botës mund të debatohet. Sepse sipas ndryshimit të klimës, planeti ynë po ngroh. Sidoqoftë, në shumë zona të planetit po regjistrohen dimra të ftohtë, duke thyer rekorde të temperaturave të ulëta. Nëse kjo është kështu, A ekziston vërtet ndryshimi i klimës? Pse gabojmë duke mohuar ekzistencën e tij?

Provat që e bëjnë të duket se ndryshimi i klimës nuk ekziston

akulli në Antarktidë po rritet për vite me rradhë

97% e komunitetit shkencor pohon ekzistencën e ndryshimit global të klimës. Për këtë, megjithëse vërehen temperatura më të ftohta në zona të caktuara të planetit, megjithatë, është diçka e gabuar të përdorësh këto prova për të mohuar ekzistencën e një ndryshimi klimatik që prek të gjithë botën.

Fenomeni i El Niño është protagonisti kryesor i të gjitha këtyre ngjarjeve klimatike që mund të ngatërrojnë të gjithë botën. Pak a shumë, ai punon në cikle prej katër vjetësh dhe zbulohet në zonën e bregdetit perëndimor të Amerikës së Jugut. Temperaturat e ngrohta të rrymave të oqeanit ndikojnë në erërat tregtare nëpër botë dhe kjo është arsyeja pse stuhitë e gjata të dimrit mund të gjenerohen në rajone si Evropa. Ky është shpjegimi pse dimrat i gjejmë kaq të ftohtë, jo sepse ndryshimi i klimës nuk ekziston.

Ka edhe prova të tjera që mund të çojnë në mohimin e ndryshimit të klimës. Ajo është rreth të rritjes së akullit që Antarktida ka përjetuar vitet e fundit. Kjo është krejt e kundërta e asaj që po ndodh në Arktik, i cili ka gjithnjë e më pak akull. Shpjegimi për këtë është se Antarktida, për shkak të pozicionit të saj, është e rrethuar nga erëra të forta dhe rryma oqeanike që e mbrojnë atë. Në këtë mënyrë ajo është më e mbrojtur nga efektet e jashtme të motit.

Provat e ndryshimit të vërtetë të klimës

dëshmi e ndryshimit të klimës

Megjithëse këto prova të mëparshme mund të na bëjnë të dyshojmë për ekzistencën e një ndryshimi global të klimës, realiteti është i ndryshëm. Në vitet e fundit, planeti Tokë ka përjetuar një rritje anormale të temperaturave që nga fillimi i matjeve sistematike në 1880.

2016 ishte viti më i nxehtë i regjistruar, me 2015 dhe 2014 duke marrë përkatësisht vendin e dytë dhe të tretë. Sipas tij Paneli ndërqeveritar për ndryshimin e klimës (IPCC), temperatura mesatare globale është rritur me 0,85 gradë Celsius nga 1880 në 2012.

Pra, pavarësisht nga fakti që ka periudha të ftohta në zona të caktuara të planetit, ne nuk mund të përqendrohemi vetëm në këtë. Duhet të analizojmë trendin e përgjithshëm të temperaturave të të gjithë planetit. Ka njerëz që kanë studiuar ndryshimet klimatike që Toka ka pasur gjatë gjithë historisë dhe ata kanë të bëjnë me këtë fakt se ndryshimet aktuale të klimës nuk është asgjë më shumë sesa një luhatje natyrore dhe që qenia njerëzore nuk ka ndërhyrë në të.

Isshtë e vërtetë që klima e Tokës ka ndryshuar gjatë gjithë historisë, por ajo që çon të mendosh se është qenia njerëzore shkaku i kësaj, është shpejtësia me të cilën po ndodh ky ndryshim i klimës. Kjo do të thotë, ndryshimet në klimën globale gjatë gjithë historisë së Tokës kanë ndodhur përmes proceseve natyrore që kanë dashur miliona vjet për të ndodhur. Sidoqoftë, ngrohja aktuale globale po ndodh në një çështje prej 150 vjetësh. Kjo i detyrohet pjesërisht emisioneve të gazrave serë nga aktivitetet tona ekonomike dhe dëshmi për këtë janë studimet dhe njohuritë e shumta që kemi në lidhje me karakteristikat e këtyre gazrave.

Ka akoma më shumë prova të ndryshimit të klimës që do t'i shohim në postimin tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.