Dëbora

Flokë dëbore dhe akumulim dëbore

Kur flasim për akullnajat e maleve, është e pashmangshme të dëgjosh fjalën dëborë. Akullnajat kanë një rëndësi të madhe në të gjithë botën, jo vetëm sepse ato ruajnë sasi të mëdha uji të freskët, por sepse ato stabilizojnë shumë ekosisteme. Breshrat e borës janë zona që formohen brenda akullnajave dhe janë gjithashtu të rëndësishme në rregullimin dhe karakteristikat e ekosistemeve përreth.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është një dëborë, si formohet dhe cila është më e madhja në Spanjë.

Çfarë është një dëborë?

Dëbora

Ju ndoshta e keni dëgjuar atë më shumë se një herë. Dëbora është një zonë e malit ku gjenden akumulime të mëdha dëbore. Nëse keni qenë ndonjëherë në një mal me dëborë, do të keni parë një zonë ku ka më shumë borë të akumuluar. Edhe kjo dëborë është në gjendje të përballojë përherë në temperaturat më të larta dhe të jetë atje edhe në verë.

Kjo për shkak se dëbora është një zonë e mbrojtur nga aktivitetet meteorologjike. Stuhitë e borës që ndodhin dhe stuhitë gjatë gjithë dimrit akumulojnë dëborë në këto zona. Duke qenë më të mbrojtur nga era, nga rrezatim diellor dhe faktorë të tjerë mjedisorë, është i aftë të mbetet i akumuluar.

Variabla të tjerë që ndikojnë në madhësinë e gërmadhave të borës është akumulimi i borës. Sa më shumë borë të ketë akumuluar, aq më gjatë do të mbetet e akumuluar. Kjo është ajo që bën për një stabilitet të caktuar në zona të ndryshme të malit që janë përshtatur me këto temperatura, lagështia dhe prania e borës dhe akullit.

Gjetim dëbora të mëdha dhe më të famshme si akullnaja Condesa, e cila ndodhet në Sierra de Guadarrama. Në vende të tjera si Argjentina dhe Kili ata gjithashtu e përdorin këtë emër për të thirrur disa zona të akullnajave të Patagonia. Ka shumë vende malore ku bora ruhet pranë grykës së lumenjve ose pranë liqeneve. Shkrirja e vazhdueshme e akullit është ajo që ushqen këto trupa uji.

Dëbora e Konteshës

Konteshë Snowdrift

Kjo dëborë e përmendur më lart është mjaft e famshme. Ndodhet në Sierra de Guadarrama dhe është rreth 2.000 metra mbi nivelin e detit. Kjo dëborë ka përdorimin e saj pasi njerëzit përdorin borën që ruhet gjatë verës. Shkrirja e kësaj dëbore pak nga pak gjatë gjithë vitit rrit rrjedhën e lumit Manzanares.

Kjo dëborë jo vetëm që grumbullon dëborë direkt nga reshjet, por edhe nga ajo që transportohet nga stuhitë, erërat dhe stuhitë. Shtë një zonë e mbrojtur nga majat ku mund të gjesh një sasi të madhe të borës së akumuluar gjatë gjithë vitit.

Wasshtë përdorur nga fillimi i shekullit të XNUMX-të deri në fund të shekullit të XNUMX-të për të mbledhur dëborë. Bora u transportua me qerre të tërhequr nga mushkat në Madrid dhe komuna të tjera. Bora përdorej për të mbajtur ushqimin të ftohtë dhe për të freskuar disa pije. Duhet të kihet parasysh se në këto kohë nuk kishte as frigoriferë, as ngrirës. Pastaj, bora natyrore e akumuluar gjatë gjithë vitit u përdor për këto qëllime. Në mënyrë që të optimizohet përdorimi i kësaj dëbore, u krijua një mur guri në pjesën e poshtme, në mënyrë që bora të grumbullohej më lehtë dhe në sasi më të madhe.

Kjo dëborë është më e rëndësishmja në faqen jugore të Sierra de Guadarrama. Gjatësia e tij është 625 metra dhe gjerësia 80 metra. E gjithë kjo zonë është e mbuluar nga bora gjatë gjithë vitit.

Reduktimi i madhësisë së copave të borës

shkrirja e akullit nga një dëborë

Me kalimin e viteve, sipërfaqja e saj totale ka ardhur duke u zvogëluar siç pritej. Rritja e temperaturave të prodhuara nga rritja në efekt serrë Po shkakton grumbullimin e gjithnjë e më pak të borës për arsye të ndryshme. E para është një zvogëlim i reshjeve në formën e borës. Me atë, as era, as stuhitë apo stuhitë nuk mund të mbajnë kaq shumë material. E dyta është një rritje e përgjithshme e temperaturave gjatë gjithë vitit, duke e bërë më të vështirë ruajtjen e borës.

Falë shkrirjes që ndodh në verë, lumi Manzanares ushqehet me ujë. Me shkrirjen nuk do të thotë që akumulimi i borës të zhduket. Përkundrazi, thjesht zvogëlon vëllimin e saj. "Magjia" e këtyre vendeve është se deri në pranverë, ata ende kanë masa të mëdha të trasha të borës në ruajtje.

Kjo akumulim i borës është edhe për shkak të temperaturave mesatare që ne gjejmë gjatë gjithë vitit. Mesatarja në dëborën e Condesa është 5 gradë. Reshjet e shiut janë 1400 mm në vit, duke përqendruar një të tretën e tyre në dimër. Nga 365 ditë në vit, bora zgjat zakonisht 250 ditë, gjë që është një arritje e madhe.

Sa i përket bimësisë së tij, ajo është përshtatur për praninë e borës. Ka një bimësi të bimëve të vogla dhe shtatshkurtër. Zakonisht ato lulëzojnë kur ndodh shkrirja dhe mbulojnë deri në 33% të tokës. Ndër bimësitë mbizotëruese në këto zona janë kullotat joragales dhe cervunal. Ekzistojnë edhe disa myshk dhe bimë barishtore, por me përmasa të vogla.

frigoriferë

Frigorifer

Së bashku me vrimat e borës, me siguri keni dëgjuar edhe fushat e dëborës. Kjo fushë dëbore i referohet të njëjtën gjë si një dëborë. Kjo është, një zonë malore jo shumë e gjerë, ku dëbora grumbullohet e aftë të mbajë edhe gjatë verës. Isshtë një akullnajë e vogël cirque. Këto fusha dëbore janë përqendruar në lartësi midis 2.500 dhe 3.000 metra.

Ka edhe raste kur këto zona quhen helero. Sidoqoftë, ka më shumë tendencë të quhet se kur ajo që grumbullohet është një fletë akulli që zhvillohet aty ku netët e ftohta shkrijnë ujin.

Siç mund ta shihni, natyra ka zona ku e përbashkëta nuk ekziston. Gjëja më normale është se bora bie dhe shkrihet pas një kohe, ndërsa temperaturat rriten. Në këtë rast, dëbora është në gjendje t'i grumbullojë ato për një kohë më të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.