Çfarë janë cunami radioaktive?

tsunami

Pas fundosjes së nëndetëses ruse Poseidon në Arktik, ne të gjithë reflektojmë mbi veprimet e mundshme të administratës së Putinit. Ky kuriozitet nuk është befasues, pasi anija në fjalë njihet zakonisht si “arma e Apokalipsit” për arsye mjaft të dukshme. Pasojat katastrofike që mund të lindin nga vendosja e tij janë të shumta, një nga më shqetësueset është mundësia e cunamit radioaktiv. Shumë njerëz pyesin se çfarë a cunami radioaktiv.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një cunami radioaktiv dhe si mund të gjenerohet.

Çfarë është një cunami radioaktiv?

çfarë është një cunami radioaktiv

Këto cunami të veçanta, të quajtura me vend, ndodhin njëkohësisht me shkarkimin e rrezatimit. Ato shkaktohen në mënyrë specifike nga shpërthimi i një bombe atomike nën sipërfaqen e oqeanit. Ky veprim jo vetëm që shpërndan substanca radioaktive, duke ndotur si ujin ashtu edhe masat tokësore fqinje, por edhe ka potencialin të shkaktojë një cunami të ngjashëm me ato që pasojnë ngjarje të mëdha sizmike.

Qytetet bregdetare përballen me mundësinë e pasojave të rënda dhe ajo që e bën edhe më shqetësuese është natyra e pakapshme e këtij kërcënimi. Ai ka aftësinë të shmangë sistemet amerikane të gjurmimit, duke e bërë të vështirë parashikimin.

Nga ndikimi shkatërrues i cunamit të rregullt, ashpërsia e situatës rritet duke përfshirë kërcënimin e rrezikshëm të cunamit radioaktiv. Më parë, termi "tsunami" përdorej për të përshkruar valët e krijuara nga kalimi i uraganeve dhe tajfuneve mbi oqean. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se këto valë janë në fakt shqetësime sipërfaqësore të ujit. Edhe pse ato mund të jenë mjaft të fuqishme, Ata nuk kanë të njëjtin nivel intensiteti me atë që tani njihet si një cunami i vërtetë.

Origjina e një cunami

Origjina e këtyre valëve mund të gjurmohet në lëvizjet e papritura vertikale të dyshemesë së oqeanit. Kjo zhvendosje bën që një sasi e konsiderueshme uji të çekuilibrohet, duke rezultuar në lëkundje të dhunshme ndërsa përpiqet të rifitojë ekuilibrin e tij, duke formuar përfundimisht valë masive.

Ka disa faktorë që mund të bëjnë që shtrati i detit të pësojë lëvizje vertikale. Një nga shkaqet më të zakonshme është aktiviteti sizmik, siç janë tërmetet. Një shembull i dukshëm i kësaj janë cunami shkatërrues i Oqeanit Indian në vitin 2004, të cilat u përshkruan më vonë në filmin e Juan Antonio Bayona, The Impossible.

Në vitin 2011, pas tërmetit që shkaktoi shpërthimin e termocentralit bërthamor të Fukushimës, pati edhe cunami. Ky incident përkoi me lëshimin e pavullnetshëm të substancave radioaktive.

Është e mundshme që cunami mund të shkaktohet nga aktiviteti vullkanik nën sipërfaqen e oqeanit. Një shembull ilustrues i këtij fenomeni ndodhi në janar kur vullkani Tonga shpërtheu me një forcë të tillë që gjeneroi cunami që arriti në Peru. në një distancë mahnitëse prej 10.000 kilometrash.

Përveç ndikimeve të rralla nënujore të shkaktuara nga meteoritët, shpërthimet e qëllimshme bërthamore nënujore mund të prodhojnë gjithashtu valë të mëdha, duke shkaktuar atë që zakonisht njihet si një cunami radioaktiv.

Rreziku i Poseidonit

Poseidoni

I armatosur me një ngarkesë atomike prej 2 megatonësh, Poseidon është një dron nënujor që operon me energji bërthamore. Megjithatë, në vend që të synohet drejtpërdrejt në objektivat e synuara, ngarkesa shpërthehet nën ujë, duke shkaktuar duke krijuar cunami radioaktive që kanë potencialin të shkatërrojnë qytetet bregdetare të vendosura disa kilometra në brendësi të tokës.

Ndërsa është e vërtetë të pranohet se një avion ka potencialin për të shkaktuar shkatërrim më të madh dhe për të prodhuar pasoja më të thella si rezultat i radioaktivitetit, është e rëndësishme të njihen aftësitë unike që posedojnë nëndetëset si Poseidoni. Këto anije nënujore kanë aftësinë e jashtëzakonshme për të qëndruar pranë brigjeve të armikut për periudha të gjata kohore, duke planifikuar me përpikëri momentin e duhur për të çliruar forcën e tyre shkatërruese pa asnjë mundësi përgjimi. Duke pasur parasysh këtë njohuri, është plotësisht e arsyeshme të kuptohet pse kaq shumë njerëz janë të mbushur me pritje dhe shqetësim në lidhje me lëvizjen e mundshme të dronit.

Potenciali i Poseidonit

cunami radioaktiv

Poseidoni, i njohur gjithashtu si Kanioni në Shtetet e Bashkuara, është një armë autonome nënujore që funksionon si një silur me energji bërthamore. të aftë për të mbajtur një kokë bërthamore prej 2 megatonësh, sipas burimit. Në çdo rast, ajo ka një fuqi shkatërruese afërsisht njëqind herë më të madhe se ajo e bombave të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki.

Droni klasifikohet si i tillë për aftësinë e tij për të lundruar në mënyrë të pavarur ose nën kontroll të largët, duke lejuar mundësinë e ridrejtimit apo edhe të përfundimit përpara se të arrijë destinacionin e synuar.

Për sa i përket madhësisë, ky silur është vërtet i jashtëzakonshëm, duke tejkaluar edhe përmasat e një rakete balistike dhe duke zbehur një silur standard me një faktor prej tridhjetë. Me një gjatësi marramendëse 24 metra, ai qëndron si një nga silurët më të mëdhenj të ndërtuar ndonjëherë. Aftësitë e tij mbresëlënëse përfshijnë një rreze të parashikuar prej të paktën 10.000 km, një shpejtësi e jashtëzakonshme që varion midis 129 dhe 200 km/h dhe aftësi e jashtëzakonshme për të zhytur në thellësi deri në një mijë metra.

Gjatë një fjalimi në vitin 2018, Vladimir Putin prezantoi Poseidonin si një komponent kyç të arsenalit strategjik të Rusisë. Presidenti rus theksoi se kjo silur ka aftësi të pashembullta, duke përfshirë rreze të pakufizuar, aftësinë për të operuar në thellësi ekstreme dhe një shpejtësi që tejkalon shumë atë të çdo nëndetëse apo silur tjetër.

Në janar të këtij viti, agjencia zyrtare ruse e lajmeve TASS theksoi Poseidonin si flotën fillestare të supertorpedove me aftësi bërthamore të konsideruara të pandalshme. Dmitry Kiselyov, një prezantues televiziv i lidhur ngushtë me Putinin, përshkroi gjallërisht potencialin e dronit nënujor për të gjeneruar një cunami, duke zhytur Britaninë e Madhe nën një valë kolosale baticore 500 metra e lartë, e ngopur me ujë deti radioaktiv.

Arma ka një imazh apokaliptik që nuk e fsheh avantazhin e saj të dukshëm: aftësinë për të mposhtur sistemet e raketave balistike të Evropës. Sipas specialistëve, vendosja e armëve nënujore përbën një padrejtësi që i lejon Rusisë të anashkalojë Sistemin e Mbrojtjes së Raketave Balistike (BMD).

Qëllimi kryesor i rrjetit satelitor amerikan është të lokalizojë dhe monitorojë raketat balistike, por atij i mungon aftësia për të zbuluar në mënyrë efektive aktivitetet nënujore. Për më tepër, ndërtimi i nëndetëses Poseidon supozohet se e lejon atë të lëshojë nxehtësi minimale dhe të lëvizë në heshtje, duke e lejuar atë të shmangë zbulimin nga mbrojtjet sonar dhe detare të krijuara për të mbrojtur territoret kundër sulmeve nëndetëse.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një cunami radioaktiv dhe pasojat e tij të mundshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.