Si formohen tsunamit dhe çfarë duhet të bëjmë?

si formohet një cunami

Kemi dëgjuar për tsunami shumë herë. Këto janë valë sizmike të shkaktuara nga një seri valësh të mëdha nga një tërmet nënujor. Mund të formohet gjithashtu nga një rrëshqitje dheu, një shpërthim vullkanik ose një meteorit.

Ne kemi parë ndikimet serioze dhe dëmet që mund të shkaktohen kur ndodh një tsunami. A e dimë se si janë formuar dhe çfarë të bëjmë në rast të paralajmërimit të tsunamit?

Si formohet një cunami

dallgë gjigande

Valët e tsunamit në det të hapur mund të jenë mijëra kilometra të gjata dhe po aq të gjera midis tyre. Gjithashtu, thellë në oqean, valët mund të udhëtojnë aq shpejt sa një avion, duke arritur 600 milje në orë (gati një mijë kilometra në orë) dhe, pasi të arrijnë në breg, krijojnë valë më shumë se 30 metra.

Valët e tsunamit nuk fitojnë lartësi derisa t'i afrohen bregdetit. Prandaj, anijet që operojnë në det të hapur nuk mund të vërejnë tsunami, pasi që valët janë mezi të larta.

Megjithëse jo të gjitha tsunamet përfundojnë duke shkaktuar dëme, të gjithë ata janë potencialisht të rrezikshëm, pasi një valë që fillon në 12 inç, valët e prodhuara nga tërmeti nënujor mund të jenë të larta 100 metra ato po zgjerohen në të gjitha drejtimet dhe kur arrijnë në bregdet fitojnë lartësi.

Kur ndodh tërmeti, sa kohë duhet që valët të arrijnë në breg? Epo kjo varet nga lloji i cunamit. Ekzistojnë dy lloje:

 • E para, e ashtuquajtura "lokale" ose "afër epiqendrës" që mund të formohet nga tërmete në afërsi dhe që marrin vetëm disa minuta për të arritur në bregdet.
 • Lloji i dytë i tsunamit është "epiqendra e largët" dhe është shkaktuar nga një tërmet që ndodhi qindra milje larg dhe mund të marrë nga tre në 22 orë për të arritur zonat bregdetare.

Çfarë duhet të bëni në rast të një cunami?

Për të njohur ekzistencën e një cunami, duhet të jepen këto sinjale:

 • Në plazh mund të shihni se si vija bregdetare tërhiqet.
 • Nëse jeni në plazh dhe ndieni një tërmet që është i zgjatur ose i aftë të destabilizojë njerëzit, ju e dini që një cunami do të ndodhë.
 • Ndjeni një ulërimë të madhe që vjen nga deti

Kur jepen këto sinjale, ju duhet të shkoni në brendësi, të largoheni nga bregu dhe të ngjiteni sa më lart në lartësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Walter Gallo dijo

  Informacion shumë interesant i derdhur dhe mbi të gjitha një realitet i ashpër i asaj që po ndodh në lidhje me ngrohjen globale, dhe se shumë njerëz nuk e kuptojnë kërcënimin e madh që rrezikon mbijetesën e jetës në tokë