Përfundon Samiti i Klimës së Bonit 2017 (COP23)

Cop23

Ky Samit i njëzet e tretë i Klimës (COP23) tashmë ka përfunduar dhe e bën këtë me miratimin e një dokumenti që fillon të specifikojë rregullat e Marrëveshjes së Parisit kundër ndryshimit të klimës. Kjo Marrëveshje ka gati 200 vende që kanë riafirmuar angazhimin e tyre në Bon në luftën kundër ndryshimit të klimës pavarësisht largimit të Shteteve të Bashkuara.

Kjo Marrëveshje është e një rëndësie jetike për të ndaluar ndryshimin e klimës dhe tani më shumë se kurrë, pasi që, pas largimit të Shteteve të Bashkuara, një nga vendet më ndotëse në botë, duhet bërë një përpjekje më e madhe për të mos arritur një rritje prej 2 ° C temperaturat mesatare të planetit. Cilat rregulla janë vendosur në këtë Marrëveshje të Parisit?

COP23 mbaron

takim në samitin e klimës

Kryeministri i Fixhit, Frank Bainimarama, i cili mbajti presidencën e COP23, konsideroi se teksti i miratuar në samit, i quajtur "Momenti i demit të zbatimit" i Marrëveshjes së Parisit, duke i bërë një shenjë me kokë fjalës "dem" me të cilin fixhianët përshëndesin njëri-tjetrin, është "një hap përpara për të përparuar në zbatimin e paktit të arritur në 2015."

Megjithëse janë arritur disa negociata dhe kjo Marrëveshje po formësohet, ka ende shumë për të bërë. Komisioneri Evropian për Veprimin Klimatik, Miguel Arias Cañete, ka njohur që një vit intensiv i takimeve për diplomacinë e klimës na pret. Ka akoma shumë aspekte që duhet të rregullohen dhe të merren parasysh për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Karakteristikat e dokumentit

KONFERENC ON P ONR NDRYSHIMIN E KLIMS COP23

Ky dokument përmban rishikime të shumë prej angazhimeve kombëtare për të zvogëlimi i gazrave serë dhe financimin që vendet më të pasura do të alokojnë për ato që po zhvillohen në mënyrë që të përshtaten me ndryshimet klimatike.

Çështja e financimit, në veçanti, ka vonuar miratimin e një marrëveshje deri në agim, ndërsa vendet në zhvillim u kërkuan të pasurve të raportonin dy vjet më parë se sa para do të kontribuonin dhe në çfarë termash, me se ata mund të dinin se çfarë fondesh kishin.

Siç u përmend më parë, Shtetet e Bashkuara kanë dalë nga Marrëveshja e Parisit, edhe pse kjo dalje Ai nuk do të materializohet deri në vitin 2020. Sidoqoftë, njoftimi për tërheqjen e këtij vendi ka gjeneruar një klimë mosbesimi të përgjithshëm në vendet në zhvillim që kanë bërë presion që pjesa tjetër e vendeve më të pasura të qëndrojnë të angazhuara për të siguruar financimin.

Kujtojmë që sot një zhvillim ekonomik është sinonim i ndotjes. Kjo është, PBB-ja e një vendi është e lidhur ngushtë me emetimet e gazeve serë, kështu që vendet në zhvillim, nëse duan të ndalojnë emetimin e gazrave, ata do të kenë nevojë për financim në mënyrë që të vazhdojë të rritet ekonomikisht.

Financimi dhe dialogu i Talanoa

grafiku i ndikimeve në mjedis

Vendet në zhvillim u arritën Fondi i Përshtatjes së Protokollit të Kiotos qëndroni në Marrëveshjen e Parisit. Përveç kësaj, ekziston një detyrim që tregon se kombet më të pasura do të duhet të paraqesin një raport transparent dhe të hollësishëm se sa para do të kontribuojnë deri në vitin 2020, e cila është kur hyn në veprim Pakti i Parisit, i cili për herë të parë ka detyrime për të gjithë.

Me pak fjalë, vendet në zhvillim dëshironin të siguronin që ata që ishin më përgjegjës për ndryshimin e klimës të përmbushin zotimet e tyre në fazën e dytë të Protokollit të Kiotos, deri në vitin 2020, që ata të fillojnë të bëjnë të vetën nga ajo datë dhe përmes Marrëveshjes së Parisit.

Në këtë COP23, është dizajnuar i ashtuquajturi Dialog Talanoa. Kjo konsiston në llogaridhënie në samitin e ardhshëm në të cilin vendet do të duhet të shpjegojnë se si do të rrisin ambiciet e tyre dhe angazhimet e tyre aktuale për uljen e emetimeve për të arritur objektivin e rënë dakord për një ulje të temperaturave globale.

Dialogu i Talanoa nuk do të përfshijë vetëm qeveritë, agjentët e shoqërisë civile (kompani, sindikata, ambientalistë, shkencëtarë, etj.) Gjithashtu do të jenë të pranishëm dhe vendet e pasura do të duhet të japin një llogari të çfarë do të bëjnë ata para vitit 2020 për të luftuar ndryshimin e klimës.

Më në fund, u kujtua se efektet e ndryshimit të klimës nuk janë të njëjta për të gjithë, por që askush nuk shpëton prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.