Cili është planeti më i madh në Univers

Cili është planeti më i madh në univers?

Midis entiteteve të panumërta qiellore që popullojnë Universin, duhet të ketë në mënyrë të pashmangshme një planet që i tejkalon të gjithë të tjerët në madhësi. Shumë njerëz duan të dinë cili është planeti më i madh në univers të njohura dhe çfarë karakteristikash kanë.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është planeti më i madh në univers dhe cilat janë karakteristikat e tij.

Si të dini se cili është planeti më i madh në univers

ROXs 42Bb planet i madh

Sipas Agjencisë Kanadeze të Hapësirës (CSA), ka rreth një miliard galaktika të identifikuara në Univers. Brenda secilës prej këtyre galaktikave ka sisteme të shumta diellore, secili me koleksionin e vet të planetëve. Prandaj, është e arsyeshme të supozohet se midis kësaj gamë të gjerë yjesh dhe planetësh, duhet të ekzistojë një planet që i tejkalon të gjithë të tjerët në madhësi, të paktën brenda Universit të vëzhgueshëm.

Titulli i lakmuar i planetit më të madh në Sistemin tonë Diellor u mbajt nga Jupiteri deri në vitin 1992. Megjithatë, zbulimi i ekzoplanetit të parë atë vit hapi konkurrencën për një gamë të gjerë pretendentësh të mundshëm, të cilët të gjithë mund të rrëzonin lehtësisht nga froni gjigantin tonë të dashur të gazit.

Faqja e specializuar Live Science sugjeron që kur merret parasysh kjo çështje, ekzistojnë dy matje që përcaktojnë planetin më të madh në Univers: diametri dhe masa.

Ndërsa ekziston një lidhje midis të dyjave, nuk është gjithmonë një korrelacion i thjeshtë. Le të marrim si shembull ekzoplanetin HAT-P-67 b, i cili ka një rreze afërsisht dyfishin e asaj të Jupiterit. Çuditërisht, ky trup qiellor ka një densitet jashtëzakonisht të ulët, duke rezultuar në një masë që është vetëm një e treta e asaj të Jupiterit. Solène Ulmer-Moll, një studiuese ekzoplanetesh në Universitetin e Gjenevës, ia dha këtë informacion Live Science.

Aktualisht, planetët më të mëdhenj në ekzistencë dihet se kanë një masë afërsisht 13 herë më të madhe se Jupiteri. Një anëtar i shquar i kësaj kategorie është HD 39091 b, i vendosur afërsisht 60 vjet dritë nga planeti ynë, me një masë që tejkalon atë të trupit më të madh qiellor në Sistemin tonë Diellor me një faktor prej 12.

Cili është planeti më i madh në univers

ROX 42 Bb

Bazuar në gjetjet e Andrea Fischer, një gazetare me origjinë nga Meksika dhe e lidhur me National Geographic en Español, Është përcaktuar se ROXs 42Bb, një trup qiellor, mban dallimin e të qenit entiteti më kolosal në njohuritë tona aktuale për Universin.. Me një madhësi që është dy herë e gjysmë ajo e Jupiterit, dhe potencialisht edhe më e madhe, duhet theksuar se matjet e marra mund të mos jenë plotësisht të sakta.

Andrea Fischer shpjegon se një nga teknikat e përdorura për të përcaktuar diametrin e tij konsiston në matjen e sasisë së dritës që ajo pengon gjatë kalimit të saj përmes yllit të saj qendror. Sidoqoftë, është e qartë se në distancë mund të ketë gjigantë pak më të mëdhenj se titullari aktual.

ROXs 42Bb, ekzoplaneti i zbuluar deri më tani, Ai e tejkalon Jupiterin me të paktën 2,5 herë në madhësi, duke e bërë atë ekzoplanetin më të madh të njohur.

ROX 42 Bb

Cili është planeti më i madh në universin e njohur?

ROXs 42Bb, planeti më i madh i regjistruar në Univers, tejkalon edhe Jupiterin, gjigantin kolosal të gazit që mbretëron midis planetëve tanë fqinjë. Me madhësinë 11 herë më të madhe se Toka, pozicioni i Jupiterit si kolosi suprem mbetet i padiskutueshëm. Megjithatë, në pafundësinë e kozmosit, planeti i pestë në Sistemin tonë Diellor zbehet në krahasim me madhështinë e ROX 42Bb. Fatkeqësisht, njohuritë tona për këtë trup të jashtëzakonshëm qiellor janë të kufizuara në këto pak detaje.

Në hapësirën e madhe të Universit, ka objekte me përmasa dhe larmi kaq të madhe, saqë ato zbehin edhe planetët më të mëdhenj në sistemin tonë diellor. Një shembull është UY Scuti, ylli kolosal që mban titullin e të qenit më i madhi në ekzistencë. Në krahasim, Dielli ynë do të dukej i vogël, i ngjashëm me një insekt të thjeshtë në praninë e tij.

Nuk është e papritur, duke pasur parasysh këto rrethana, që trupi qiellor i njohur si ROXs 42Bb tejkalon Jupiterin, planetin më të madh të gaztë në Sistemin tonë Diellor, në madhësi me një faktor prej dy e gjysmë. Madje është e mundur që ky vlerësim të jetë i shkurtër, pasi matjet e këtij entiteti kolosal mund të jenë disi të pabesueshme. Një metodë e përdorur për të përcaktuar diametrin e saj, për shembull, përfshin vëzhgimin e sasisë së dritës që ajo pengon gjatë kalimit të saj përmes yllit të saj mëmë.

ROX 42Bb i ngjashëm me Jupiterin i përket kategorisë së gjigantëve të gazit. Megjithatë, masa e tij është më shumë se nëntë herë ajo e planetit të pestë në Sistemin tonë Diellor. Shkencëtarët e NASA-s përdorën ndryshime në shpejtësinë planetare për të llogaritur masën e tij, duke i lejuar ata të përcaktojnë vetitë shtesë të këtij trupi qiellor.

Disa veçori të ROXs 42Bb

Këto janë disa nga karakteristikat e planetit më të madh në univers të regjistruara aktualisht:

  • Orbita e saj mbulon një distancë mbresëlënëse prej 157 njësive astronomike.
  • Periudha orbitale e ROX-ve 42Bb rreth Ylli i tij është afërsisht 1968,3 vjeç, duke përfunduar një cikël të plotë në atë kohë.
  • Ylli kryesor i këtij trupi qiellor i përket tipit M, gjë që tregon se ai lëshon dritë jashtëzakonisht të zbehtë.

Ai u zbulua në vitin 2013 dhe u emërua ROXs 42Bb. I vendosur rreth 488 vite dritë larg, ai eklipson Tokën me një faktor 22. E aksesueshme vetëm përmes pajisjeve teleskopike të teknologjisë së fundit, kjo entitet kolosale u zbulua shumë afër konstelacionit Ophiuchus. Deri më sot, asnjë ekzoplanet tjetër nuk është shfaqur që mund të rivalizojë përmasat e tij të mëdha, duke forcuar statusin e tij si kampion i madhësisë në fuqi brenda kozmosit të vëzhgueshëm.

Siç mund ta shihni, universi ynë vazhdimisht na jep informacione të reja që na bëjnë të duhet të përditësojmë të gjitha të dhënat që kemi. E njëjta gjë, ne aktualisht besojmë se ROXs 42Bb është planeti më i madh në univers dhe, megjithatë, brenda pak vitesh do të zbulohet se ekziston një planet tjetër edhe më i madh.. E gjithë kjo arrihet me avancimin e teknologjisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cili është planeti më i madh në univers dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.