Cilat kanë qenë tornadot më shkatërruese në histori?

Uragan

L uraganët Ata janë fenomeni më i fortë dhe më i fuqishëm meteorologjik që mund të formohet në planet. Një planet që, parë nga hapësira, do të na jepte ndjesinë se është i qetë, por e vërteta është se nuk është kështu; të paktën jo në disa rajone të botës, si Shtetet e Bashkuara. Prova e kësaj kemi të dhënat që kanë mbetur nga këto ciklone, të cilat mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme, si dhe fatalitete.

Nëse doni të dini cilat kanë qenë tornadot më shkatërruese në histori, Mos e humbni këtë artikull.

Amerika e Veriut, dhe veçanërisht Shtetet e Bashkuara, kanë një histori mjaft të rëndësishme të tornadove shkatërruese, veçanërisht në qytete si Misisipi, Oklahoma ose Moore. Këtu janë disa prej tyre:

 • Tornado regina: në vitin 1912 një tornado preku qytetin e Saskatchewan, në Kanada. Zgjati më pak se tre minuta, por vrau 30 vetë dhe shkatërroi mijëra shtëpi.
 • Tornado Tri-Shteti: Më 18 Mars 1925, një tornado EF5 u formua në Misuri (SHBA). Kaloi përmes Misurit, Illinois jugor dhe u zhduk në Indiana, duke vrarë 695 njerëz.
 • Talladega Tornado: Në vitin 1932, Qarku Talladega (Alabama) formoi një tornado të Kategorisë 4 dhe shkatërroi qarkun, duke vrarë XNUMX njerëz.
 • Tornadot e Oklahomës: 3 maj 1999 ishte një ditë tragjike për Oklahoma. Një total prej 76 tornadosh bëri zbarkimin atë ditë, njëra prej tyre ishte EF5, e cila do të përfundonte duke e ndarë qytetin në dysh dhe duke vrarë 44 njerëz.
 • Tornado e Joplinit: më 22 maj 2011 shkatërroi 20% të qytetit të Joplin (SHBA) dhe la 160 të vdekur përveç dëmeve të panumërta materiale. Ishte një nga më shkatërruesit në historinë e fundit të Shteteve të Bashkuara.

Tornado F5

Tornadot janë fenomene potencialisht shkatërruese, por ka disa që tërhiqen aq shumë nga ata, saqë dëshirojnë të afrohen sa më shumë që të jetë e mundur për t’i studiuar në mënyrë të plotë ndjekes stuhish (ose gjuajtur).

Personalisht, do të doja të bashkohesha me ty, edhe sikur të ishte vetëm një herë në jetë. Por hej, për momentin është një ëndërr për t'u përmbushur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.