Cilat janë yjet

yjet në qiell

Shumë herë ne shikojmë në qiell dhe shohim yjet në qiell të shpërndara në hapësirë. Sidoqoftë, ka njerëz që nuk dinë shumë mirë cilat janë yjet në një mënyrë shkencore. Ne e përcaktojmë një yll si një sferë të madhe pluhuri dhe gazi që plotëson universin tonë dhe që shkëlqen vetvetiu. Kjo është, është një yll i madh inkandeshent që jep dritën e vet dhe shfaqet në qiell si një pikë drite.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë janë yjet, cilat janë karakteristikat e tyre kryesore dhe si formohen.

Cilat janë yjet

galaktikat

Ka vend për një trup qiellor që dihet të jetë flakërues dhe të ketë shkëlqimin e vet. Ai jo vetëm që lëshon dritë por edhe nxehtësi. Për shkak të numrit të madh të yjeve, numri i përgjithshëm që ekziston në univers nuk dihet saktësisht. Meqenëse ne gjithashtu nuk e dimë tërë shtrirjen e universit si një e tërë, ne nuk mund ta dimë saktësisht se sa yje ekzistojnë. Sidoqoftë, disa nga shkencëtarët më me përvojë kanë identifikuar shumë prej tyre dhe kanë bërë disa vlerësime të bollëkut total.

Për të marrë një ide për numrin e përgjithshëm që qielli mund të ekzistojë, ne do të përdorim një teleskop më të sofistikuar. Me këtë lloj teleskopësh mund të arrijmë Vëzhgoni më shumë se 3.000 miliardë yje në qiellin e dukshëm. Kjo e bën numrin e përgjithshëm të yjeve mjaft larg nga të qenit i saktë.

Ylli më dietik në planetin tonë është i vetmi që përbën sistemin diellor. Bëhet fjalë për diellin. Whatshtë ajo që garanton jetën në planetin tonë siç e njohim ne. Yjet e tjerë më të afërt me planetin tonë i përkasin sistemit Alpha Centauri ndodhet në një distancë prej 4.37 vjet drite.

Karakteristikat e yjeve

çfarë shpjegohen yjet

Sapo të dimë se çfarë janë yjet, ne do të dimë karakteristikat e tyre. Ato janë trupa qiellorë që përbëhen kryesisht nga hidrogjen dhe helium. Zakonisht sZakonisht janë të vjetër nga 1 deri në 10 miliardë vjet. Duke pasur parasysh formimin dhe karakteristikat e tyre, ato nuk janë trupa që kanë një shpërndarje uniforme në univers. Normalisht të gjithë këta yje priren të grumbullohen së bashku për të formuar galaktika. Në këto galaktika ato përmbajnë pluhur dhe gaz dhe është ajo që përbën të gjithë këtë grup yjesh.

Ka disa që janë të izoluar dhe të tjerët që janë rregulluar shumë ngushtë për shkak të tërheqjes së gravitetit. Këta yje që janë së bashku me njëri-tjetrin vijnë në formimin e sistemeve të vërteta. Ka disa yje që janë binare. Kjo do të thotë që një yll përbëhet nga 2 yje të vegjël. Meqenëse ka shumë grupime të yjeve, ne gjithashtu shohim se ka shumë sisteme. Këto sisteme të shumëfishta përbëhen nga formacione prej 3 ose më shumë yjeve. Këto sisteme mund të jenë trefish, katërfish, pesëfish, etj.

Karakteristikë tjetër është se ato lëshojnë rrezatim si rezultat i një procesi të quajtur bashkim bërthamor. Ky proces ndodh kur dy atome hidrogjeni bashkohen së bashku për të formuar një bërthamë të re, më të rëndë atomike. Ky reagim bërthamor do të ishte me shumë interes për njerëzit dhe formimin e tyre të energjisë. Megjithatë, kërkohen sasi të mëdha energjie dhe temperature për formimin e tyre. Duke pasur parasysh prodhimin e këtij procesi, rrezatimi elektromagnetik prodhohet dhe ndihmon në lëshimin e dritës dhe prodhimin e energjisë.

Ngjyra varet nga temperatura dhe shtresat më të jashtme. Sa më të ftohtë të jenë yjet, aq më shumë do të shfaqen të kuqet. Nga ana tjetër, ata yje që janë më të nxehtë japin një ngjyrë blu. Sapo të dimë se çfarë janë yjet, duhet të dimë se ato kanë një fillim dhe një fund. Çështja që i bën ata shndërrohet në diçka tjetër pasi të kenë përmbushur funksionin e tyre. Siç kemi përmendur më parë, më e zakonshmja është se yjet janë të vjetër nga 1 deri në 10 miliardë vjet.

stërvitje

cilat janë yjet

Ka shumë njerëz që nuk dinë se çfarë janë yjet, por edhe më pak ata që dinë se si formohen dhe si shkatërrohen. Shpesh, flitet për lindjen e tij nga një yll, nëse do të ishte një qenie e gjallë. Formimi i yjeve është një proces që mund të përmblidhet në një mënyrë të thjeshtë. Pas ekzistencës së një reje pluhuri dhe gazi brenda një galaktike, formohen yje. Retë e pluhurit dhe gazit janë mjegullnajë që notojnë në univers. Në rast se ekziston një lloj turbulencë brenda një mjegullnaje, qoftë për shkak të përplasjes me një mjegullnaje tjetër, ndodh një lloj ngjarjeje dheGazi dhe pluhuri bien nën tërheqjen e tyre gravitacionale.

Për tu kuptuar më mirë, që të formohet një yll, hidrogjeni, heliumi dhe pluhuri i yndyrës duhet të fillojnë të tërheqin njëri-tjetrin. Ndërsa mjegullnaja rrotullohet, ajo bëhet më e vogël dhe këto elementë tërheqin njëri-tjetrin. Ndërsa kjo ndodh, qendra e mjegullnajës bëhet me një densitet më të lartë dhe një temperaturë më të lartë. Kjo është kur ata fillojnë të shkëlqejnë. Gjatë procesit të kolapsit, mjegullnaja merr një bërthamë të nxehtë dhe mbledh pluhur dhe gaz nga rreth tij. Ndonjëherë mund të ndodhë që disa prej materialit ekzistues të formojnë planete, asteroide dhe trupa të tjerë qiellorë. Por, nëse e gjithë materia në qendër arrin temperatura të larta në mënyrë që të ndodhë shkrirja bërthamore dhe të lirohet energjia, një yll do të lindë.

Shkencëtarët kanë vlerësuar se temperatura e kërkuar për të një yll mund të lindë rreth 15 milion gradë Celsius. Yjet që janë të rinj dhe janë formuar kohët e fundit quhen protostarë.

Cilat janë yjet: evolucioni

Më në fund, ne tashmë e dimë se cilat janë yjet dhe do të dimë se cili është evolucioni i tyre. Cikli jetësor i yjeve njihet si evolucion yjor. Ka fazat e mëposhtme:

  • Protostars: është ai në të cilin fillon lindja e tij.
  • Yll në sekuencën kryesore: kjo është faza e pjekurisë dhe stabilitetit të saj.
  • Shteron hidrogjenin në qendër të tij: këtu bashkimi bërthamor do të pushojë dhe bërthama fillon të shembet në vetvete dhe të bëhet më e nxehtë. Evolucioni mund të marrë rrugë të ndryshme në varësi të masës së yllit. Sa më të mëdha dhe më masive të jenë, aq më e shkurtër është një jetë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë janë yjet dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.