çfarë është turbulenca

Kohë e keqe

Kur jeni gati të udhëtoni me avion, sado i gjatë apo i shkurtër të jetë, gjithmonë ka diçka që na nervozon pak. Nëse fluturimi është vonuar ose anuluar, nëse ka qenë një ngritje ose ulje e papritur, apo edhe nëse kemi goditur disa gunga në udhëtim. Aeroplanët përjetojnë turbulenca kur lëvizin papritmas dhe fillojnë të dridhen papritur, dhe këto lëvizje mund të shkaktohen nga ndryshimet në shpejtësinë e fluturimit, drejtimin e rrjedhës së ajrit dhe kushte të ndryshme të motit. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është turbulenca.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini se çfarë është turbulenca, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.

çfarë është turbulenca

çfarë është turbulenca në aeroplan

Fjala turbulencë rrjedh nga latinishtja turbulentĭa, e cila i referohet një gjendje turbulence (çrregullimi ose agjitacion). Një avion mund të thuhet se përjeton turbulenca kur lëviz me dhunë për shkak të ndryshimeve në shpejtësinë dhe drejtimin e rrjedhës së ajrit. Çrregullimet ndodhin kur grimcat e ajrit çrregullohen, zakonisht në formën e mullinjve të erës. Turbulenca krijohet nga kushte të ndryshme të motit.

Shkaqet më të zakonshme janë formimi i reve (më saktë: retë që zhvillohen vertikalisht), stuhitë dhe rrëshqitjet malore ose rrjedhat e avionëve. Prerja e erës, një tjetër fenomen i motit që ndikon në fluturimin, është një ndryshim mjaft i papritur në fuqinë dhe drejtimin e erës.

Një lloj tjetër aksidenti që mund të gjendet gjatë fluturimit është turbulencat e krijuara drejtpërdrejt nga vetë avioni. Ato ndodhin kur një vëllim i madh ajri përplaset me majat e krahëve të një avioni. Në të gjitha rastet, pilotët kryejnë teste dhe stërvitje për të kontrolluar çdo situatë që krijohet.

Kur dhe ku janë më të shpeshta?

cilat janë turbulencat

Në fluturimet e natës ose fluturimet herët në mëngjes, turbulenca ndodh rrallë, sepse fluksi i ajrit është më i qetë në këto kohë të ditës. Nga ana tjetër, nëse fluturojmë gjatë ditës, mund të ndjejmë lëvizje gjatë udhëtimit.

Zakonisht ndodhin në lartësi më të ulëta në udhëtime tipike të shkurtra, por disa fluturime me distanca të gjata nuk bëjnë përjashtim. Nëse fluturojmë mbi Indi ose Lindjen e Mesme, mund të ketë trazira.

Llojet e turbulencës

Tre lloje të turbulencës mund të identifikohen qartë:

 • Turbulenca të lehta: Kjo është një lëvizje e vogël pothuajse e paparashikueshme e avionit që mund të na bëjë edhe të qëndrojmë të palëvizur në aeroplan.
 • Turbulenca mesatare: Kjo është një lëvizje e parashikueshme, nuk na lejon të qëndrojmë në avion dhe mund të rrëzohemi.
 • Turbulenca të rënda: Kjo është më e keqja nga të treja, avioni do të lëvizë në atë mënyrë që ne të ndihemi të ngjitur pas karriges, ose do të "fluturojmë" nga sedilja.

A janë të rrezikshëm?

relaksohuni në turbulenca

Turbulenca nuk është një problem i madh kur bëhet fjalë për sigurinë e avionëve. Por përballë të panjohurës, është normale që pasagjerët të ndjehen të frikësuar, madje edhe të trullosur. Nuk duhet të kemi frikë nga turbulencat sepse aeroplanët janë krijuar për t'i bërë ballë turbulencave më të dhunshme. Përveçse janë plotësisht të përgatitur për t'u përballur me këto vështirësi, pilotët kanë aftësi për t'u përballur me turbulencat. Ngadalësimi dhe ndryshimi i lartësisë është pjesë e kësaj.

Edhe pse nuk janë plotësisht të sakta, duke qenë se natyra është e paparashikueshme dhe moti mund të ndryshojë në çdo moment, në disa kabina janë instaluar parashikime dhe sensorë për të zbuluar turbulencat dhe intensitetin e saj. Brenda një aeroplani, ka faktorë që janë pak a shumë të turbullt. Për shembull, sediljet e vendosura në qendër të gravitetit dhe krahët e avionit kanë më pak gjasa të vërejnë këto ndryshime, ndërsa sediljet e vendosura në bishtin e avionit kishin më shumë gjasa për t'i vënë re ato. Gjithashtu duhet të kemi parasysh se sa më i madh të jetë avioni dhe sedilja, aq më pak turbulenca vëmë re.

Ashtu siç përdorim rripat e sigurimit në aeroplanë kur udhëtojmë me makinë, ashtu duhet të jetë. Në situata të rënda gropash, rripat e sigurimit ato mund të na shpëtojnë jetën ose të shmangin mavijosjet nga lëvizja e avionëve. Nëse hyni në një zonë turbulence, piloti do t'ju paralajmërojë me altoparlant se çfarë po ndodh dhe çfarë duhet bërë.

Këshilla për trajtimin e turbullirave

Nëse jeni nga ata persona që keni frikë nga udhëtimet me avion apo aq më tepër nga turbulencat, mos u shqetësoni, e keni parë që nuk janë të rrezikshëm dhe duke ndjekur një sërë këshillash do të mund t'i përballoni me qetësi dhe shijoni një fluturim të këndshëm. Këtu janë disa këshilla të thjeshta që çdokush mund të përdorë për t'ju ndihmuar të udhëtoni pa probleme.

 • Shkoni në tualet para se të niseni: Kjo këshillë mund të jetë shumë e dobishme nëse jeni duke shkuar në një udhëtim të shkurtër. Shkoni në banjë përpara se avioni të niset në mënyrë që të mos ngriheni gjatë fluturimit. Në këtë mënyrë ju mund të shmangni marramendjen nga ushtrimet e lehta apo edhe ngecjen në banjë gjatë rrjedhës së turbullt. Nëse kjo ndodh, mbajeni dorezën që shihni për të shmangur rënien.
 • Zgjidhni vendin tuaj: Nëse është e mundur, zgjidhni vendin tuaj. Në shumë raste, dritaret mund t'ju bëjnë të ndiheni më të sigurt. Nëse jeni në panik për fluturimin tuaj, shmangni daljet e urgjencës pasi nervozizmi juaj mund të prishë një evakuim të mundshëm.
 • Kuptimi i turbulencës: Në përgjithësi, ne kemi frikë nga e panjohura, prandaj rekomandohet që të dini se çfarë është turbulenca përpara se të hipni në një aeroplan. Do të zbuloni se ato nuk janë aq të rrezikshme sa duken
 • Vendosni rripin e sigurimit dhe ruani sende të vogla: Nëse hyni në rrugë të përafërta, lidhni rripin e sigurimit për të shmangur goditjet, rëniet dhe marramendjen. Gjithashtu mbani të sigurt sendet tuaja personale që të mos fluturojnë larg nëse avioni lëviz shumë papritur.
 • Hidratimi, shpërqendrimi dhe frymëmarrja: Së fundi, mbani parasysh këta tre faktorë. Gjatë gjithë udhëtimit, qëndroni të hidratuar dhe përpiquni të shpërqendroni veten me disa aktivitete (mund të lexoni, të shikoni filma dhe të dëgjoni muzikë). Në situata stresuese, përpiquni të kontrolloni frymëmarrjen tuaj për të shmangur panikun.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është turbulenca, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.