Ngjyrat e ylberit

Ngjyrat e ylberit

Nuk ka asgjë më të bukur sesa të ngrihesh në mëngjes dhe të shohësh ylber, e verteta? Ky fenomen është një nga më interesantët, veçanërisht duke pasur parasysh që ndodh vetëm në Venus dhe këtu, në planetin Tokë.

Si formohet? Cilat janë Ngjyrat e ylberit dhe me çfarë radhe shfaqen ato? Nga kjo edhe me shume Ne do të flasim këtu, në këtë të veçantë, për një nga fenomenet meteorologjike që ka rrëmbyer më shumë dhe ende e rrëmben njerëzimin edhe sot.

Syri i njeriut, i aftë të shohë fenomene të mahnitshme

Spektri i dukshëm i dritës

Për të kuptuar se çfarë, si formohet dhe ngjyrat e ylberit që shihen, nuk do të doja ta filloja artikullin pa ju thënë më parë pak si na shohin syte. Në këtë mënyrë, do të jetë më e lehtë për ju ta kuptoni dhe, me siguri, herën tjetër kur ta shihni përsëri, do të kënaqeni shumë më tepër.

Besoni apo jo, syri i njeriut është një nga punët më të mira të natyrës (po, edhe nëse duhet të vishni lentet e kontaktit). Sytë tanë janë shumë të ndjeshëm ndaj dritës (e cila, nga rruga, është e bardhë, domethënë, përbëhet nga ngjyrat e kuqe, jeshile dhe blu), por ajo që na duket se është një ngjyrë është në të vërtetë një tjetër. Pse Sepse ato thithin një pjesë të dritës që ndriçon objektin dhe pasqyrojnë një pjesë tjetër më të vogël; Me fjalë të tjera, nëse shohim një objekt të bardhë, ato që ne vërtet shohim janë ngjyrat themelore të spektrit të përziera, nga ana tjetër, nëse e shohim objektin të zi, kjo ndodh sepse thith të gjithë rrezatimin elektromagnetik të spektrit të dukshëm.

Dhe cili është spektri i dukshëm? Nuk është më shumë se një spektër elektromagnetik që syri i njeriut është i aftë ta perceptojë. Ky rrezatim njihet si dritë e dukshme dhe është ajo që mund të shohim ose dallojmë. Një sy tipik i shëndetshëm do të jetë në gjendje të përgjigjet në gjatësinë e valës nga 390 në 750nm.

cfare eshte ylberi?

Ky fenomen i bukur ndodh kur rrezet e diellit kalojnë nëpër grimcat e vogla të ujit që pezullohen në atmosferë., duke krijuar kështu një hark ngjyrash në qiell. Kur një rreze përgjohet nga një pikë ujë, ajo e ndan atë në ngjyrat e spektrit të dukshëm, dhe në të njëjtën kohë, ajo e devijon atë; Me fjalë të tjera, rrezja e dritës së diellit thyhet si kur hyn në rënie ashtu edhe kur largohet. Për këtë arsye, rrezja përsëri udhëton në të njëjtën rrugë të mbërritjes. Përveç kësaj, një pjesë e dritës përthyhet kur hyn në rënie reflektohet në të, dhe thyhet përsëri kur largohet.

Çdo pikë duket një ngjyrë, kështu që ato që shihen prej tij, grupohen për të krijuar një nga spektaklet më të bukura të natyrës.

Cilat janë ngjyrat e ylberit?

L Ngjyrat e ylberit ka shtatë, dhe ngjyra e parë e ylberit është e kuqja. TEato paraqiten në këtë renditje:

 • Rojo
 • portokall
 • Amarillo
 • Jeshile E gjelbra i lëshon vendin të ashtuquajturave ngjyrat e ftohta.
 • Azul
 • Lejla
 • Violeta

Kur ndodh?

Ylberët Ato ndodhin në ditët kur bie shi (zakonisht zakonisht është pak me re), ose kur lagështia atmosferike është shumë e lartë. Në të dy rastet, ylli mbret është i dukshëm në qiell, dhe ne gjithmonë do ta kemi atë në shpinë.

A mund të ketë ylberë të dyfishtë?

Ngjyrat e ylberit

Ylberët e dyfishtë nuk janë shumë të zakonshëm, por ato mund të shihen herë pas here. Ato formohen nga rrezja e diellit që hyn në gjysmën e poshtme të pikës dhe më pas kthehen pasi të kenë dhënë dy kërcime të brendshme. Duke vepruar kështu, rrezet kryqëzohen dhe dalin nga rënia në rend të kundërt, duke dhënë 7 ngjyrat e ylberit, por të përmbysur. Kjo e dyta duket më e dobët se e para, por do të duket më mirë se e treta nëse në vend të dy tenxhereve të brendshme ka tre.

Hapësira që shihet midis harqeve quhet »Zona e Errët e Alejandros'.

Kuriozitete rreth ylberit

Ylber shihet nga deti

Ky fenomen ka ndodhur për miliona dhe miliona vjet, por realiteti është ai deri para tre shekujsh askush nuk ishte përpjekur t'i jepte një shpjegim shkencor. Deri në atë kohë, ajo ishte konsideruar si një dhuratë që Zoti u dha qenieve njerëzore pas Përmbytjes Universale (sipas Dhiatës së Vjetër), gjithashtu u pa si një gjerdan që do t'i kujtonte Gilgameshit përmbytjen (sipas "Eposit të Gilgameshit"), dhe për grekët ajo ishte një perëndeshë lajmëtare midis qiellit dhe tokës e quajtur Iris.

Kohët e fundit, në 1611, Antoinius de Demini paraqiti teorinë e tij, e cila më vonë u përsos nga René Descartes. Por nuk ishin ata që ekspozuan teorinë zyrtare të formimit të ylberit, por Isaac Newton.

Ky shkencëtar i madh ishte në gjendje të tregonte me ndihmën e një prizmi se drita e bardhë nga dielli përmban ngjyrat e kuqe, portokalli, të verdhë, jeshile, blu, indigo dhe vjollcë. Ngjyrat e ylberit.

A keni parë ndonjëherë një ylber të dyfishtë? A e dini tashmë cilat janë ngjyrat e ylberit?

Zbuloni retë Píleo, disa bukuri me ngjyrat e ylberit:

re pileus pileus me ylber
Artikulli i lidhur:
Retë Píleo, një tjetër madhështi e qiellit

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rohanliz dijo

  ! sa mirë

 2.   Beatrice Bermudez dijo

  Sa mirë është të dish më shumë për një ylber të bukur që reflekton ngjyra të mrekullueshme si vjollca dhe bluja apo unaza ... .. pasi prodhohet përmes zgjidhjes së pikave me rreze

 3.   Jaqob Mizrahim Zarza. dijo

  Dhe unë studioj hermetikën, dhe tema e ngjyrave është e mahnitshme për mua, një fenomen natyror i diellit me pika shiu dhe shpjegimin e tij shkencor. Faleminderit.

 4.   Jaqob Mizrahim Zarza. dijo

  Interestingshtë interesante të dihet në një mënyrë shkencore, pigmentimi i ngjyrave të ylberit.