Cilësia e ujit në Evropë është edhe më e keqe sesa pritej

Ndotja në Rhein.

Ndotja në Rhein

Direktiva Kuadër e Ujërave u ka kërkuar shteteve anëtare të BE synojnë një përmirësim thelbësor në cilësinë e ujit të ëmbël deri në vitin 2015. Një studim i fundit i kryer nga Instituti i Shkencave të Mjedisit Landau, Qendra Helmholtz për Kërkime Mjedisi (UFZ) dhe disa shkencëtarë Francezë (Universiteti i Lorenës dhe EDF) dhe Suizos (Instituti Federal Zviceran) e Shkencave dhe Teknologjisë së Ujit - EAWAG), tregon se ky objektiv është larg arritjes, pasi që nivelet toksike në trupat ujorë mbeten jashtëzakonisht të larta.

Studimi tregon, për herë të parë në një shkallë pan-evropiane, që rreziqet ekologjike të lidhura me kimikatet toksike janë dukshëm më të larta se sa pritej. Një nga arsyet kryesore është se në masat aktuale për të përmirësuar cilësinë e ujit efektet e substancave të caktuara nuk merren parasysh.

Lumenj si Danubi ose Rhein janë ekosisteme magjepsëse që ofrojnë shërbime të tilla si rekreacion, peshkim dhe ujë të pijshëm për miliona njerëz. Fatkeqësisht këto ekosisteme janë të ekspozuara ndaj hyrjes së kimikateve nga zonat fqinje urbane, nga agricultura dhe industria. Ky koktej kimikatesh ndikon negativisht në algat dhe kafshët e ujërave të ëmbla dhe është a rrezik potencial për njerëzit.

Përkundër asaj që është menduar deri më sot (afeksioni nga toksinat kimike ishte shumë lokal dhe i izoluar), studimi të cilit i referohemi zbulon se duke marrë parasysh të dhëna në shkallë të gjerë, rreziku ekologjik nga kimikatet toksike prek mijëra sisteme ujore evropiane. Toksiciteti kimik përfaqëson një kërcënim ekologjik për të paktën gjysmën e trupave ujorë në Evropë, dhe në afërsisht 15% të rasteve biota në sistemet e ujërave të ëmbla mund të ekspozohet ndaj vdekshmërisë së lartë.

Grupi i studiuesve u përqëndrua në studimin e tejkalimit të kufijve të rrezikut për pellgjet e grykëderdhjeve të Rinit dhe Danubit, duke i matur ato për tre grupet më të zakonshme të organizmave në këto ujëra, peshqit, jovertebrorët dhe algat. Të dhënat, të marra nga monitorimi zyrtar në vitet e fundit, tregojnë se qëllimi i mostrave ndryshon shumë për sa i përket mbulimit hapësinor dhe kohor, gjë që e bën krahasimin e drejtpërdrejtë midis vendeve të ndryshme shumë të vështirë.

Për shembull, tregohet se cilësia e ujit është më e keqe në Francë, pothuajse me siguri për shkak të faktit se autoritetet në këtë vend kanë një rrjet të gjerë kontrolli dhe analizojnë një numër të madh të substancave, përfshirë përbërësit ekotoksikologjikisht të rëndësishëm, në shumë të ndryshme mostrat e ujit. Në vendet e tjera, shumë nga këto rreziqe mund të kalojnë pa u vërejtur për shkak të ndjeshmërisë së ulët të testeve ose për shkak se lista e substancave të kontrolluara nuk është e plotë. Kjo, në terma të përgjithshëm, i bën rreziqet e nxjerra nga analiza më shumë të ngjarë të nënvlerësohen sesa të mbivlerësohen.

Ndotësit kryesorë në ekosistemet ujore vijnë nga aktivitetet bujqësore, zonat urbane dhe impiantet komunale të trajtimit të ujërave të zeza. Pesticidet ishin larg ndotësit më të zakonshëm që hasen në sistemet e ujërave të ëmbla, megjithëse përbërjet organo-kallaji, përbërjet organo-bromuara dhe ato që rrjedhin nga djegia e hidrokarbureve, gjithashtu shfaqen në nivele kritike të përqendrimit. Përveç kësaj, një numër i madh i kimikateve të përdorura sot nuk merren parasysh kur analizohet cilësia e ujit dhe për substanca të caktuara, nivelet e lejuara të përqendrimit efektiv mund të jenë shumë të larta.

Shkencëtarët pjesëmarrës në këtë studim tregojnë se zgjidhja e vetme e qëndrueshme ekonomikisht e aftë për të mbuluar spektrin e plotë të substancave ekotoksikologjike të rëndësishme do të ishte futja e metodave ekologjike dhe kombinimi i tyre inteligjent me metodat e bazuara në filtrimin kimik. Në këtë mënyrë substancat e rrezikshme mund të zbulohen edhe para se të futeshin në listën toksike. Një vëzhgim tjetër është se veprimi urgjent është i nevojshëm në të gjitha nivelet nëse duam të sigurojmë mbrojtje të qëndrueshme të ekosistemeve ujore.

Të gjithë anëtarët e grupit kërkimor bien dakord që nëse nuk ka ndonjë ndryshim rrënjësor në mënyrën aktuale të procedimit, arritja e niveleve të propozuara nga Direktiva Kuadër e Ujit do të jetë e pamundur. Hapat që duhet të ndiqen nëse vërtet dëshironi të zvogëloni inputin dhe të eleminoni substancat toksike nga sistemet ujore, zvogëlimin e përfshirjes së kimisë në bujqësi dhe përmirësimin e teknologjisë dhe trajtimeve të ujërave të ndotura. Nëse masat nuk vendosen, në planin afatgjatë, ato mund të paraqesin rreziqe të drejtpërdrejta për speciet njerëzore, duke ndikuar në ekosistemin dhe duke dobësuar kapacitetet vetpastruese të ujëmbajtësve.

Më shumë informacion: Evropa të shpallë propozime për të frenuar ndryshimet klimatikeEnergjia gjeotermale. Sera dhe zbatimi i tyre në bujqësi

Fuentes: Qendra Helmholtz për Kërkime Mjedisore (UFZ), PNAS


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.