Cikli shkëmbor

cikli shkëmbor

Kur flasim për cikli shkëmbor ose ciklet sedimentare nuk i referohen tërësisë së fazave përmes të cilave evoluojnë disa elemente minerale dhe shkëmbinj gjatë qëndrimit të tyre në koren e tokës. Të gjitha fazat e ciklit përfshijnë një sekuencë transformimesh me të cilat formohet dhe përbërja ndryshon. Në fund, transformime të ndryshme gjenerohen në një seri kohore rrethore që përsëritet për periudha të gjata kohore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth ciklit shkëmbor dhe rëndësisë së tij.

Cili është cikli shkëmbor

sedimentet e ciklit shkëmbor

Duhet të kemi parasysh se është një cikël biogjeokimik në të cilin depozitimi i një elementi specifik ndodh në koren e tokës. Të gjithë elementët minerale të pranishëm janë objekte të ciklit shkëmbor, të njohur gjithashtu si cikle sedimentare. Për shembull, ne kemi disa elementë minerale si Ato janë squfuri, kaliumi, fosfori, kalciumi dhe metale të tjera të rënda.

Cikli shkëmbor fillon me një ekspozim të shkëmbinjve ndaj këtyre elementeve nga thellësia e kores. Ato mund të gjenden edhe në zona afër sipërfaqes. Pasi të ekspozohen, ata i nënshtrohen proceseve të motit, për të cilat gjithashtu pësojnë erozion nga agjentët e jashtëm. Midis këtyre agjentëve të jashtëm kemi faktorët atmosferikë, hidrologjikë dhe biologjikë.

I gjithë materiali që gërryhet me kalimin e kohës transportohet aq shumë nga uji, graviteti ishte era. Pasi materiali të jetë transportuar, ai do të mbetet i vendosur në një vend për të pasur procesin e sedimentimit. Sedimentimi nuk është asgjë më shumë sesa një proces ku një depozitim i materialit mineral bëhet në substrat. Shtresat e sedimenteve grumbullohen për mijëra vjet, kështu që duhet të kemi parasysh se kjo matet në një shkallë prej koha gjeologjike. Përgjatë këtyre miliona viteve ata i nënshtrohen proceseve komplekse të ngjeshjes dhe çimentimit.

Kështu formohet litifikimi i sedimenteve, prandaj ndodh shndërrimi i tyre në shkëmb të fortë. Ky proces zhvillohet në thellësi të mëdha. Përveç kësaj, brenda ciklit shkëmbor ka faza të ndërmjetme që ndodhin edhe për shkak të proceseve biologjike. Midis kësaj faze biologjike gjejmë tretjen dhe thithjen nga organizmat e gjallë. Në varësi të llojit të mineralit, përbërjes dhe substancave të tij, së bashku me rrethanat e mjedisit në, mund të absorbohen nga bimët, bakteret ose kafshët dhe të kalojnë në rrjeta trofike. Pasi mineralet të jenë thithur ato përsëri sekretohen ose lirohen nga vdekja e organizmit. Kështu mbyllet cikli.

tipare kryesore

erozioni i erës

Ne do të analizojmë cilat janë karakteristikat kryesore të ciklit shkëmbor. Ne e dimë që ai përbën një nga tre llojet e cikleve biogjeokimike dhe karakteristika e tij kryesore është matrica e izolimit në litosferë. Këto cikle kanë disiplinën e tyre të studimit të quajtur sedimentologji. Sedimentologjia Shtë shkenca që është përgjegjëse për studimin e ciklit shkëmbor dhe rëndësinë që ka në gjeologjinë e terrenit.

Kohëzgjatja e ciklit karakterizohet nga koha që duhet për të përfunduar faza të ndryshme. Kjo kohë është zakonisht shumë e gjatë për t'u matur në një shkallë njerëzore. Ato duhet të maten në miliona vjet pasi mineralet mbeten për periudha të gjata të përfshira në shkëmbinj. Këto shkëmbinj zakonisht ndodhen në thellësi të mëdha në koren e tokës. Presioni i ushtruar nga graviteti dhe pjesa tjetër e materialeve është një nga motorët kryesorë për të dhënë fillimin e ciklit shkëmbor.

Fazat e ciklit shkëmbor

Le të shohim cilat janë fazat e ndryshme të ciklit shkëmbor. Shtë e rëndësishme të mos harrosh faktin se nuk është një ciklon, fazat e të cilit ndjekin gjithmonë një sekuencë të shkruar. Meqenëse ato normalisht ndikohen nga variabla dhe faktorë të ndryshëm, fazat mund të ndodhin ose të ndërrohen disa herë gjatë procesit.

Faza e ekspozimit

Shtë faza ku shkëmbinjtë formohen në thellësi të caktuara të kores së tokës dhe i nënshtrohen disa proceseve diastrofike. Këto procese përmblidhen në thyerje, palosje dhe lartësi të ndryshme të terrenit. Këto lëvizje në tokë janë kryesisht për shkak të Pllaka tektonike dhe lëvizjen e saj. Në këtë mënyrë, shkëmbinjtë ishin të ekspozuar ndaj veprimit të faktorëve të ndryshëm të mjedisit, qofshin ata edafik, atmosferik, hidrologjik ose biologjik.

Diastrofizmi nuk është asgjë më shumë sesa produkti i lëvizjeve që ekzistojnë midis rrymat e konvekcionit të mantelit të tokës. Këto lëvizje gjenerohen gjithashtu nga fenomene vullkanike që ekspozojnë shkëmbinjtë në një mënyrë më intensive.

Faza e motit

Në fazën e motit shkëmbinjtë e ekspozuar pësojnë dekompozim në fragmente më të vogla, Kjo është moti fizik, ose ndryshimet në përbërjen e tij mineralogjike, kjo është moti kimik. Isshtë një faktor kryesor në formimin e tokës dhe mund të jetë jo vetëm fizik ose kimik, por edhe biologjik.

Faza e erozionit

Në këtë fazë kemi veprimin e erës dhe shiut direkt në shkëmb. Këto janë produkte të motit që përfshin edhe tokën e formuar. Faza e erozionit gjithashtu përfshin transportimin e materialit që tashmë është gërryer më parë. Sulmohet nga dy agjentë erozivë si era dhe shiu.

Faza e transportit

Grimcat e mineraleve transportohen nga këta agjentë, qoftë uji, era ose graviteti vetë. Ato transportohen në distanca të gjata, megjithëse në varësi të madhësisë ata kanë një kapacitet të përcaktuar të ngarkesës.

Faza e sedimentimit dhe akumulimit

Ai konsiston në depozitimin e materialit të transportuar për shkak të zvogëlimit të shpejtësisë së mjetit të transportit dhe efektit të gravitetit. Mund të jetë një sedimentimi lumor, baticë ose sizmike.

Cikli shkëmbor: tretja, thithja dhe çlirimi biologjik

sedimentimi

Kur moti i të gjithë materialit shkëmbor ka ndodhur tashmë, shpërbërja e mineraleve të lëshuara mund të ndodhë gjithashtu. Ajo gjithashtu mund të absorbohet nga gjallesat. Bimët hahen nga barngrënësit dhe barngrënësit nga mishngrënësit. Në fund, janë dekompozuesit që kalojnë mineralet në rrjetin ushqimor.

Pjesa e fundit e ciklit shkëmbor është lithifikimi. Ato ndahen në ngjeshje dhe çimentim. Lithifikimi nuk është asgjë më shumë sesa formimi i një shkëmbi të ri. Ndodh kur mineralet vendosen, duke formuar shtresa të njëpasnjëshme që grumbullohen dhe ushtrojnë presion të madh. Gjatë ngjeshjes, presioni i ushtruar nga shtresa e sedimentit është jeta në faza të njëpasnjëshme.

Më në fund, në fazën e çimentimit, bëhet depozitimi i substancave çimentuese midis grimcave. Këto grimca çimentoje janë zakonisht kalcit, silicë, okside dhe të tjerët janë përgjegjës për kristalizimin e zbatimit të materialit. Në këtë mënyrë, gjenerohet shkëmbi i ngurtë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ciklit shkëmbor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.