Cikli i azotit

cikli i azotit

El cikli i azotit është një cikël themelor biogeokimik për funksionimin korrekt të jetës. Ekzistojnë lloje të ndryshme të cikleve biogeokimike që janë ato që garantojnë kushte të favorshme mjedisore për zhvillimin e jetës. Të gjithë organizmat e gjallë varen nga cikli i azotit për rritjen dhe zhvillimin e tyre.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për të gjitha karakteristikat, origjinën dhe rëndësinë e ciklit të azotit.

Cili është cikli i azotit

cikli i azotit në det

Cikli i azotit nuk është asgjë më shumë se në grup i proceseve kimike dhe biologjike që lejon furnizimin e qenieve të gjalla me azot për zhvillimin e tyre. Dhe është që ky element është i rëndësishëm në mënyrë që një qenie e gjallë të mund të zhvillohet në tërësinë e saj. Ekzistojnë rezervuarë të ndryshëm, faza të këtij cikli që kanë një rëndësi të madhe për jetën e njeriut. Ashtu si me ciklin e karbonit dhe ciklet e tjera natyrore, ka burime të emetimit të këtij elementi. Nga ana tjetër, që cikli të mbyllet plotësisht, duhet të ketë burime të thithjes së azotit. Në këtë mënyrë, arrihet që bilanci global i azotit të jetë i qëndrueshëm në mënyrë që gjithçka të funksionojë si duhet.

Sidoqoftë, njerëzit po shkaktojnë ndikime të ndryshme mjedisore në shkallë globale dhe ky cikël po dëmtohet seriozisht. Ndër karakteristikat që kemi për këtë cikël biogeokimik kemi origjinën e tij. Dhe është se azoti buron nga krijimi i bërthamave të reja atomike, elementeve kimikë jometalikë në një gjendje të gaztë. Ne e dimë që forma të ndryshme kimike organike dhe inorganike manifestohen gjatë gjithë ciklit. Funksionimi i të gjithë elementeve fillon nga humbja e elektroneve. Kjo është kur, pa elektron, mund të bëhen aminoacide, ADN dhe proteina. Falë gjithë kësaj përbërjeje, cikli i azotit është përgjegjës për të luajtur një rol themelor në rritjen e bimëve dhe indeve të organizmave të gjallë.

Megjithëse është një lloj shërbimi i ekosistemit jomaterial, është thelbësor për zhvillimin e jetës. Prandaj, duhet mësuar ta ruajmë këtë cikël pasi është jetik.

Rezervuarët e azotit në shkallë globale

ciklizuar

Ne do të analizojmë se cilat janë rezervuarët kryesorë ku azoti gjendet në një shkallë globale. Pjesa e parë janë atmosfera. Ne e dimë që atmosfera jonë ka një prani të lartë tël azot, kjo është 78% e të gjitha gazrave. Mostshtë pjesa më e madhe e kësaj shtrese ajri. Edhe pse azoti atmosferik është inert dhe nuk kryen asnjë lloj reagimi, ai luan rolin e tij në të gjitha këto.

Një zonë tjetër ku ka një rezervuar azoti është në shkëmbinjtë sedimentarë. Azoti 21% gjendet i përzier me lëndë organike dhe i shpërndarë në të gjithë oqeanet. Mos të harrojmë se jeta detare gjithashtu ka nevojë për azot që të jetë në gjendje të zhvillohet siç duhet. Azoti në jetën detare përfshihet në një mënyrë tjetër. Ka shumë qenie të gjalla që kanë nevojë për azot në ditën e tyre të përditshme që të jenë në gjendje të përmbushin funksionet jetësore.

Pjesa e fundit e rezervuarit të këtij elementi është në mikroorganizmat. Mikroorganizmat që marrin pjesë në ciklin e azotit janë ata që njihen me të emri i fiksuesve, nitrifikuesve dhe denitrifikuesve. Fiksuesit janë ato organizma që synojnë të rregullojnë azotin në trupin tuaj ose në organizmat e tjerë. Nga ana tjetër kemi nitrifikuesit. Bëhet fjalë për ato qenie të gjalla që ushqehen me azot si pjesë e lëndës organike. Denitrifikuesit janë ata që largojnë azotin si rezultat i reaksioneve kimike.

Fazat e ciklit të azotit

azoti në bujqësi

Do të shohim cilat janë fazat kryesore nëpër të cilat kalon ky cikël pasi që alternohet vazhdimisht. Gjetëm faza të ndryshme në të cilat azoti ishte i pranishëm ndërsa një gaz po merrte një rëndësi ose një tjetër. Le të shohim cilat janë fazat kryesore:

 • Fiksimi: Shtë faza në të cilën azoti atmosferik merret nga të gjitha qeniet e gjalla që mund ta përdorin atë përmes mënyrës abiotike. Justshtë vetëm ajo pjesë e ekosistemit që ata nuk kanë ide. Për shembull, energjia elektrike nga rrufeja dhe rrezatimi diellor janë elemente abiotike. Jeta biotike është pjesa që është e aftë të marrë azot nga mikroorganizmat që ekzistojnë në tokë.
 • Asimilimi: nitratet spikasin këtu. Gjatë gjithë kësaj faze të ciklit, bimët luajnë një rol themelor. Në citoplazmën e qelizave bimore kemi nitrate të cilat zbriten në nitrite. Në nitrite shërben për t’u përfshirë në bimë përmes rrënjëve. Ne e dimë që bimët përdorin azotin si ushqim në mënyrë që të rriten dhe të shumohen.
 • Amonifikimi: është faza e ciklit të azotit ku shndërrohet në jon amoni për shkak të veprimit të mikroorganizmave aerobe. Kjo do të thotë se ato janë mikroorganizma që punojnë në prani të oksigjenit.
 • Nitrifikimi: Isshtë një pjesë e procesit që konsiston në oksidimin biologjik të amoniakut nga mikroorganizmat aerobikë. Falë këtij nitrifikimi, azoti i amoniakut kthehet në tokë për t’u përdorur përsëri nga bimët.
 • Imobilizimi: është proces i kundërt me nitrifikimin.
 • Denitrifikimi: është procesi i kundërt i fiksimit. Këtu kemi një proces të njohur si frymëmarrje anaerobe. Kjo është, ky lloj procesi ndodh në mungesë të oksigjenit. Ky proces përgjegjës për kthimin e azotit në atmosferë dhe nitratin e tretur në ujë. Phaseshtë faza e fundit e ciklit ku gjithçka kthehet në origjinë.

rëndësi

Siç kemi përmendur më parë, ky cikël është mjaft i rëndësishëm në një nivel ekologjik. Azoti është i rëndësishëm për organizmat për sa kohë që është i përdorshëm prej tyre. Shtë një element thelbësor për prodhimin e ADN-së, aminoacideve, proteinave dhe acideve nukleike. Ato bëhen gjithashtu një element themelor për zhvillimin dhe produktivitetin në bujqësi. Shumica e plehrave kimikë të përdorur në bujqësi për të bërë që të korrat të rriten më shpejt dhe me karakteristika më të mira kanë shumë oksigjen.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ciklit të azotit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.