Buxhetet për të luftuar ndryshimin e klimës bien 16%

Kontaminimi

Njerëzimi duhet të përballet me disa sfida të rëndësishme në mënyrë që të ketë sukses. Të gjithë do të kemi dëgjuar të paktën një herë për ta: varfëria, migrimi masiv, mungesa e ujit ose ndryshimi i klimës. Mënyra se si funksionojnë gjërat, që një vend të përparojë duhet të ketë para; Pa të, ju nuk do të jeni në gjendje të mbroni brigjet tuaja kur nivelet e detit rriten, ose të ndërmarrni hapat e nevojshëm për të parandaluar që temperaturat e larta dhe mungesa e burimeve t'ju dëmtojnë.

Përballë kësaj situate, qeveria spanjolle ka shkurtuar buxhetet për të luftuar ndryshimin e klimës me 16%, duke shkuar nga 62,98 milion në 2016 në 52,76 milion këtë vit 2017, siç raportohet nga Ministria e Bujqësisë dhe Peshkimit në gazetë La Vanguardia.

Diferenca prej 10,22 milion është për shkak të faktit se vlerësimi i të ardhurave nga ankandi ka shkuar nga 50 milion € në 2016 në 40 milion € për shkak të një rënie në çmimin e të drejtave të emisioneve në treg. Me sa duket, Ministria mbështetet nga një pjesë e të ardhurave që siguron nga ankandet që duhet të paguhen nga kompani të mëdha që i nënshtrohen sistemit të tregtimit të emetimeve. Ata duhet të blejnë të drejtat për këto emisione, të cilat kanë një çmim prej 5 euro për ton CO2.

Ku do të shkojnë ato para? Plani për Promovimin e Mjedisit (PIMA) -Adapta, Agjencia Kombëtare e Parqeve do të marrë 1,5 milion euro; Drejtoria e Përgjithshme e Bregdeteve 2,55 milion, dhe Drejtoria e Përgjithshme e Ujit, e cila tashmë ka 18,9 milion, do të marrë 4,9 milion të tjerë. Përveç kësaj, 34 milion do të shkojnë për t'u përshtatur me ndryshimin e klimës këtë vit, krahasuar me 32 milion në 2016.

deti Mesdhe

Sidoqoftë, pritet që vendi të përshtatet më mirë me ndryshimet klimatike, duke zhvilluar plane strategjike në mënyrë që të parandalojë përkeqësimin e situatës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.