busull Rozë

busulla Rose

La busulla Rose Është një simbol i përdorur që nga kohërat e lashta për të përfaqësuar pikat dhe drejtimet kryesore në një busull. Ky simbol përbëhet nga një rreth brenda të cilit është një yll me tetë cepa që përfaqëson katër pikat kryesore (veri, jug, lindje dhe perëndim) dhe pikat e ndërmjetme (verilindje, veriperëndim, juglindje dhe jugperëndim). Që nga kohët e lashta ka pasur një rëndësi të madhe për lundrimin.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është trëndafili i erës, karakteristikat, rëndësia dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

shenjë e trëndafilit të erës

Trëndafili i busullës është përdorur si mjet lundrimi në kohët e lashta, veçanërisht në lundrimin detar. Detarët e përdornin për të orientuar veten dhe për të përcaktuar drejtimin e erës, e cila i lejoi ata të hartonin rrugë dhe të ruanin rrugën e dëshiruar.

Përveç dobisë së tij praktike, trëndafili i erës fitoi edhe një kuptim simbolik. Ai konsiderohej një simbol i mbrojtjes dhe fatit të mirë për marinarët, pasi i ndihmoi ata të gjenin rrugën e tyre nëpër oqeane dhe të ktheheshin të sigurt në port.

Sot, Trëndafili i busullës përdoret ende në lundrim dhe është bërë gjithashtu një element dekorativ i njohur në harta., busulla dhe objekte të tjera që lidhen me eksplorimin dhe aventurën. Dizajni i tij tërheqës dhe historia e pasur e bëjnë atë një simbol të njohur në mbarë botën dhe një paraqitje vizuale të drejtimit dhe drejtimit.

Disa histori

Nevoja për shënjestrim të saktë ka lindur kryesisht në kontekstin e lundrimit. Në tokë, pika referimi si malet ose lumenjtë shërbejnë si shënues të dobishëm për orientim. Megjithatë, kur bëhet fjalë për hapësirën e madhe të oqeanit, këta shënues mungojnë kryesisht. Kjo përbënte një sfidë për marinarët në udhëtimet në distanca të gjata, pasi ata duhej të përcaktonin drejtimin e erërave në mënyrë që të hartonin rrugën e tyre.

Secila prej erërave mbizotëruese kishte emrin e saj të veçantë dhe drejtimi i rrjedhave të tyre përkatëse përcaktohej në bazë të pikës së origjinës. Për ilustrim, grekët i referoheshin erës që buronte nga veriu si Aparctias, ndërsa hispanikët e identifikuan atë si Tramontano, dhe romakët e quajtën atë Sepentrio.

Era veri-veriperëndimore është quajtur Thrascias nga grekët dhe romakët, dhe Cierzo nga hispanikët. Për të përfaqësuar drejtimet e ndryshme të erës, u krijua një simbol me pika të shumta, i cili ngjan me petalet e një trëndafili. Ky simbol njihet zakonisht si trëndafili i erës.

Në 1375, trëndafili i erës u bë publik për herë të parë në një hartë botërore të krijuar nga çifuti Majorkan Abraham Cresques. Ky trëndafil me busull përmbante emrat e tetë erërave kryesore të Mesdheut dhe 32 drejtimeve. Duhet të theksohet se Plini Plaku kishte dhënë tashmë një rrëfim për këtë në Librin II të Historisë së tij Natyrore, i cili daton nga viti 74 pas Krishtit.

Trëndafili i busullës dhe pikat kardinal

orientimi i pikave kardinal

Katër drejtimet themelore në rrafshin e horizontit të tokës njihen si pika kardinal. Nëse qëndrojmë në qendër të një livadhi të gjerë dhe skanojmë rrethinën tonë, do të shohim rrafshin e horizontit, vijën që ndan qiellin nga toka. Përveç kësaj, horizonti mund të vëzhgohet me sy të lirë në pikën e mesit të një hapësire oqeanike.

Pikat kardinal janë vendimtare për lundrimin, pasi ka katër drejtime kryesore që mund të merren: veri, jug, lindje dhe perëndim. Çdo drejtim çon në një vendndodhje imagjinare në horizont të njohur si pika kardinal.

Vendndodhja që korrespondon me polin magnetik të Tokës, dhe për këtë arsye tërheq një gjilpërë të busullës, njihet zakonisht si Veriu. Ne te kunderten, lokacioni që është në drejtim të kundërt quhet Jug. Kur shikoni në veri, pika në të djathtë është etiketuar lindje, ndërsa pika në të majtë është etiketuar perëndim.

Për të përcjellë drejtimin në të cilin po shkojmë te një person tjetër, na duhet një pikë referimi për katër pikat kryesore. Kjo pikë referimi është Veriu magnetik i Tokës, i cili ndodhet pranë Polit të Veriut. Magnetic North gjeneron një fushë magnetike të fuqishme që tërheq një gjilpërë të magnetizuar.

Si të orientoheni me trëndafilin e erës

hartat e navigimit

Pika kryesore kardinal është Veriu, i cili shërben si referencë për tre pikat e tjera kardinal. Duke u orientuar drejt tij, ne mund të identifikojmë lehtësisht drejtimet e tjera. Jugu ndodhet në anën e kundërt, prapa nesh, ndërsa Lindja ndodhet në anën tonë të djathtë dhe Perëndimi në të majtën tonë.

Mungon një busull që mund të përcaktojë drejtimin e pikave kardinal, Dielli mund të shërbejë si udhëzues. Kjo ndodh sepse Dielli lind në Lindje dhe perëndon në Perëndim.

Për t'u orientuar në pikat kardinale, mjafton një gjest i thjeshtë. Hapni krahët në formën e një kryqi, duke zgjatur dorën e djathtë drejt pikës ku lind Dielli dhe dorën e majtë drejt vendit ku perëndon. Kjo do të vendosë veriun përpara jush, jugun pas jush, lindjen në të djathtën tuaj dhe perëndimin në të majtën tuaj.

32 drejtimet e treguara nga trëndafili i erës janë vendosur duke filluar me 4 pikat kryesore dhe duke vazhduar të shtoni udhëzime shtesë. Pozicioni i këtyre drejtimeve mund të përcaktohet edhe duke vëzhguar rrugën e yjeve të ndryshëm në qiell. Ndarja e perimetrit të busullës në 360 gradë e bën të lehtë vendosjen e çdo kursi.

Për çfarë shërben?

Trëndafili i erës është një mjet që përmbush dy funksione kryesore: të na ndihmojë të përcaktojmë vendndodhjen tonë në hapësirë ​​dhe të vendosim një drejtim, ose kurs, që përputhet me rrafshin tokësor. Kjo pajisje është e pranishme në të gjitha hartat hartografike dhe Shërben për të treguar drejtimin kardinal të Veriut në lidhje me paraqitjen e hartës.

Trëndafili i busullës shërben për një sërë qëllimesh, duke filluar nga ndihma e lundrimit deri te sigurimi i vendndodhjes së saktë të një ndërtese në tokë. Fillimisht, trëndafili i erës kishte një qëllim specifik: të ndihmonte në vendosjen e kurseve të lundrimit për detarët në det të hapur. Ky mjet lundrimi njihet gjithashtu si një trëndafil detar.

Me ardhjen e busullës dhe integrimin e tij me sistemin e trëndafilave të erës, navigimi u bë shumë më i lehtë dhe më i saktë. Ndërsa teknologjia ka përparuar, radarët, satelitët dhe pajisjet GPS kanë zëvendësuar nevojën për trëndafilin e erës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për trëndafilin e erës dhe dobinë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.