Shi nga peshqit dhe bretkosat

shiu i peshqve dhe bretkosave

Natyra nuk pushon së mahnituri qeniet njerëzore që nga fillimi. Dukuri ekstreme natyrore Që të lënë me gojën hapur dhe ngjarjet më të çuditshme. Shiu i peshqve dhe bretkosave Isshtë një fenomen që daton që nga viti 200 pas Krishtit. C dhe që atëherë kanë ndodhur disa prej tyre që ju lënë vërtet të befasuar. Megjithëse ka kryesisht shira peshqish dhe bretkosash, gjithashtu janë gjetur krimba dhe madje edhe minj. Ka njerëz që e përmbledhin atë në shiun e kafshëve, pasi nuk e dini nga mund të vijë befasia.

Në këtë postim do t'ju tregojmë të gjitha sekretet që fshehin këto fenomene të çuditshme dhe cila është origjina. A doni të zbuloni të vërtetën prapa shiut të peshqve dhe bretkosave? Vazhdoni të lexoni për të ditur më shumë.

Realiteti urban apo legjenda?

Dushe të çuditshëm peshqish

Të mendosh se kafshët po bien shi është krejt çmenduri. Ka nga ata që ia atribuojnë këtë lloj shiu diçka hyjnore. Një lloj ndëshkimi nga Zoti (ose perënditë) që na dëbojnë për të shlyer mëkatet tona. Skeptikë të tjerë Ata dyshojnë në ekzistencën e këtyre shirave dhe nuk besojnë në to. Rezultati i propagandës dhe parullave fetare rreth bindjes ndaj Zotit ose njoftimi i fundit të botës mund të jenë arsyet e një shpikjeje të tillë.

Sidoqoftë, ekzistojnë dëshmi dhe prova të vërteta që shiu i peshkut dhe bretkosave ekziston. Në vitin 1997, një peshkatar korean u rrëzua nga një kallamar i ngrirë Kjo erdhi drejtpërdrejt nga qielli Përballë një rënie të tillë, peshku merr shumë shpejtësi dhe godet fort kokën, duke shkaktuar të fikët e drejtpërdrejtë. Peshkatari ishte pa ndjenja për dy ditë dhe pësoi dëmtime të trurit. Të dy shokët e tij dhe ai pretenduan se ai nuk ishte sulmuar as se kishte ndonjë peshk në bord të rezervuar. Askush nuk mund ta shpjegonte arsyen pse ajo kallamar i ngrirë mund të binte nga qielli.

Dhe është se këto shira kafshësh nuk janë legjenda urbane siç janë mësuar të thonë. Ka prova të shumta të dokumentuara mirë që tregojnë realitetin. Një rast special që është filmuar ndodhi në 2013. Një djalë brazilian po voziste me makinën e tij kur, papritmas, Mijëra merimangë filluan të binin nga qielli mbi kokën e tij. Kjo ngjarje la shumë njerëz pa fjalë të cilët, pa e ditur se si ndodhi, mund të përpiqeshin vetëm ta shpjegonin atë.

Një tjetër ngjarje e postuar në New York Times Ndodhi kur një anije ruse peshkimi u mbyt për shkak të asgjë më shumë dhe asgjë më pak se një lopë e rënë nga qielli. Çfarë po bën një lopë në qiell?

Rastet reale të shirave të kafshëve

shiu i peshqve dhe bretkosave ngjarje e çuditshme

Problemi me këto ngjarje të rralla dhe të rralla është se ajo është plot me fantazi letrare dhe ka shumë mashtrime në internet për fetë. Retoriku grek Athenaeus foli për banketin që studiuesit patën në vitin 200 pas Krishtit. Isshtë prova e parë që kemi për këtë ngjarje të jashtëzakonshme. Në këtë banket ai siguroi se ishin 3 ditë me shi peshku. Përveç kësaj, në Peloponez ekziston edhe një histori ku thuhet se ka pasur një përmbytje bretkosash.

Kohët e fundit, në 1578, pretendohet se në Bergen (Norvegji) u godit nga një stuhi misterioze miu. Nuk e di cila është më keq nga tre shirat. Unë do të zgjidhja për minjtë, pasi ata janë të siguruar transmetimin e sëmundjeve.

Në 1870, në Pensilvani, u zhvillua një dush masiv kërmijsh mbi qytetin e Chester. Aq të shumta ishin kërmijtë sa ata e quajtën këtë ngjarje "një stuhi brenda një stuhie më të madhe". Në vitin 2007 u regjistrua një dush me kandil deti në qytetin e Bath.

Ndodhi shumë më e fundit një shi krimbash dhe krimbash në Luiziana në 2007, Skocia përjetoi të njëjtën gjë ndërsa po zhvillohej një lojë futbolli në 2011 dhe gjithashtu në Norvegji në 2015. Të gjitha këto ngjarje të regjistruara janë provë e pakundërshtueshme e ekzistencës së këtyre shirave.

Megjithëse ka shumëllojshmëri të këtyre shirave, më të shpeshtat janë bretkosat dhe peshqit. Shirat e bretkosave kanë ndodhur në Gjibraltar në 1915, në Nafplio dhe Serbi në 1981. Disa dëshmitarë të këtyre shirave pohojnë se edhe bretkosat nuk u ngjanin atyre vendasve. Për shembull, nga shiu që ndodhi në Serbi, një dëshmitar siguroi se nuk ka breshka vendase që kanë një ngjyrë të gjelbër, por që ato janë gri dhe se ishin më të shpejta.

Përfitoni nga ngjarja

shi merimange

Ka qytete që përfitojnë nga ky lloj shiu kafshësh si dhurata nga qielli. Në Sri Lanka në 2014, një dush me peshq u zhvillua në çatitë dhe rrugët e qytetit. Fshatarët e shfrytëzuan atë dhuratë për të festuar një festë të peshkut që peshon më shumë se 50 kg. Peshqit që i mbijetuan rënies u mblodhën për të shërbyer më vonë si ushqim.

Në vendet e tjera si Yoro (Honduras) çdo vit nga maji deri në korrik, korrja e madhe nga qielli pritet me padurim. Dhe a është kjo madje ka një festival që përkujton këtë shi peshku. Shenja që do të ndodhë kjo ngjarje e jashtëzakonshme është një re e madhe e errët që do të jetë shkaku i stuhisë së kafshëve. Ky shi i mrekullueshëm përdoret nga banorët për të gatuar dhe për të ngrënë në komunitet.

Hipoteza e shiut të peshqve dhe bretkosave

Furtuna që lëviz kafshët

Ashtu si gjithçka (ose pothuajse gjithçka) në këtë jetë, ju duhet ta shpjegoni atë. Hipoteza që ka më shumë kuptim deri më tani në lidhje me ekzistencën e këtyre shirave të kafshëve është se thithen nga disa shakullima të forta dhe lëshohen në tokë, duke udhëtuar në distanca të mëdha.

Teoritë e çuditshme nuk janë në vend siç janë zemërimi hyjnor, përpjekjet e qenieve të tjera për të hedhur ushqim shtesë para se të udhëtonin në një planet tjetër, etj. Në teorinë e shakullinave komentohet se disa kafshë mbijetojnë nga këto shakullima, të tjerët shtypen nga presioni dhe forca e erës dhe të tjerët, për shkak të temperaturave të ulëta që ndodhin në lartësi, përfundojnë të ngrira.

Sipas mendimit tim, disa raste të izoluara siç është kallamari i ngrirë mund të jetë rezultat i disa maskarenjve që mund të shkojnë në aeroplanë të vegjël. Ju kurrë nuk e dini se çfarë qenie njerëzore është e gatshme të bëjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.