Breshkat mbërrijnë në bregdetin e Katalonjës për shkak të ndryshimit të klimës

breshka sharrëxhi preket nga ndryshimi i klimës

Ngrohja gjithnjë e më progresive e ujërave për shkak të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale po bën që shumë specie të lëvizin ose të ndryshojnë modelet e tyre të folezimit. Ka edhe specie të tjera që ndryshojnë habitatet e tyre për t'u përshtatur me një cilësi më të mirë të jetës.

Në këtë rast, Rritja e temperaturave të ujërave të oqeanit po tërheq gjithnjë e më shumë breshkën detare të dredhur. Kjo specie është në rrezik zhdukjeje dhe shkon në brigjet e Calatuña për të fole. Kjo vështirë se është parë për shumë vite, por po bëhet gjithnjë e më e shpeshtë.

Breshkat folenë në brigjet

Fakti që breshkat lëvizin në brigjet e Katalonjës mund të shkaktojë konfuzion të ndryshëm ose që banjot krijojnë ndikime mbi to gjatë procesit të tyre të folezimit. Generalitat u ka kërkuar të gjithë banjësve të mos shqetësojnë këto kafshë dhe, kur të gjejnë njërën prej tyre, t'i njoftojë ato. Që nga viti 1972 ka pasur dhjetë përpjekje nga këto breshka për të folezuar në brigjet e Katalonjës dhe, mbi të gjitha, në vitet e fundit.

Ndikimet që gjenerojnë njerëzit në zhvillimin e këtyre breshkave bëjnë që vetëm gjysma e tyre të lulëzojnë. Gjysma tjetër nuk mbijeton për shkak të ndërhyrjes njerëzore.

Këtë verë, teknikët presin më shumë breshka drapër (Caretta caretta) shkoni në bregdetin katalanas, ku nuk erdhën kur kjo vijë bregdetare ishte më e ftohtë sesa preferon të folezojë kjo specie. Deri më tani, plazhet e Greqisë dhe Turqisë, në Mesdheun lindor, ishin vendet e preferuara për këtë specie kur bëhet fjalë për mbarështim brenda Evropës.

Për të minimizuar ndikimet e krijuara nga popullata në këto breshka, Generalitat ka filluar një fushatë sensibilizuese në të cilën shpjegohen hapat që duhen ndjekur kur hasni një breshkë. Në këtë mënyrë përpiqet të mos shqetësojë riprodhimin e së njëjtës që ndodh midis qershorit dhe shtatorit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.