Bora në Sahara për herë të parë në 39 vjet

Bora në Sahara

Imazhi - Hasha të zinnedinës

Normalisht, kur flasim për dëborë u referohemi vendeve të tilla si shtyllat ose, pa shkuar më tej, në zonat me lartësi të lartë të Gadishullit Iberik. Por, nëse tashmë është e çuditshme për ne të mendojmë se në një vend si bregu i Mesdheut ata mund të gdhihen me peisazhin e bardhë, unë nuk po ju them as çka mund të mendoni nëse kjo do të ndodhte në Shkretetira e Saharase.

Gjithashtu. Ndonjëherë harrojmë se e paimagjinueshmja mund të bëhet realitet. Këtë herë, ata me fat kanë qenë banorët e Ain Sefra, një qytet që i përket Algjerisë që ka parë se si rëra portokalli e shkretëtirës është mbuluar me dëborë të bardhë.

Data ishte e diela, 7 janar 2018. Shërbimi meteorologjik algjerian lëshoi ​​një alarm dëbore për atë fundjavë në pjesën perëndimore të vendit, një alarm që padyshim duhet të ketë tërhequr shumë vëmendje për të gjithë ata që ishin atje, jo më kot, nuk është një vend i prirur për reshje dëbore. Megjithatë, E diela u bë e vërtetë në qytetin e Ain Sefra, e cila është rreth një mijë metra mbi nivelin e detit dhe ka një temperaturë mesatare të janarit prej 12,4 gradë Celsius.

Bora në Sahara

Imazhi - Hasha të zinnedinës

As atje nuk bie shumë shi: me një reshje mesatare vjetore prej 169 mm ujë për metër katror, ​​është shumë e rrallë që të bjerë borë. Por fotografitë, të cilat janë realizuar nga Zinnadine Hashas, ​​fotografi vendas, nuk lënë vend për dyshime.

Ra 10 deri në 15 centimetra dëborë falë një rryme të ajrit të ftohtë spiral që vinte nga deti Mesdhe. Kjo nuk ka ndodhur që nga Shkurti 1979, kështu që ishin 39 vjet që kur ata ishin në gjendje të shijonin një nga shkretëtirat më të ngrohta të mbuluara me dëborë në botë.

Shkretëtira Ain Sefra

Imazhi - Hasha të zinnedinës

Çfarë mendoni për këto foto? Ata sigurisht që e kanë shijuar shumë momentin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.