Bora e Gjakut ose bora e kuqe: ne ju themi pse ndodh

bora e gjakut

A keni parë ndonjëherë borë të përgjakshme në mediat sociale ose në ndonjë dokumentar televiziv? A keni frike A e gjetët kurioz? Ky fenomen quhet 'Bora e gjakut' dhe ne do t'ju tregojmë pse dhe si quhet teknikisht ky fenomen i çuditshëm.

Gjithçka që do t'ju tregojmë në këtë artikull është mbledhur nga studime të ndryshme dhe postime në blog që shpjegojnë fenomenin. Por ne tashmë parashikojmë që më shumë se e natyrshme, mund të jetë diçka e provokuar. Dhe ju mund të pyesni veten, pse? Epo, në parim, sipas studimeve, duket se është për shkak të ndryshimit të klimës. Një tregues tjetër i asaj që po ndodh në planetin tonë.

Blood Snow Çfarë është në të vërtetë?

Për t'iu përgjigjur kësaj, siç ju kemi thënë më parë, na është dashur të hetojmë në portale të ndryshme dhe studime të huaja. Por ne kemi gjetur përgjigje dhe mund t'ju themi se çfarë është Dëbora e Gjakut.

bora e kuqe

Teknikisht mund ta quajmë këtë fenomen si Chlamydomonas nivalis, dhe bazohet në faktin se lloje të ndryshme të algave jeshile, të cilat përmbajnë pigmentim të ndryshëm brenda tyre, përfshirë të kuqen, i nënshtrohen një procesi fotosintezës dhe më pas njollosin borën. Prandaj, kaq, nuk është gjak në mes të borës, nuk është sepse ndonjë kafshë ose person ka gjakosur mbi të ose diçka të ngjashme. Thjesht, në thonjëza, është një algë.

Shtë e vërtetë që askush nuk ka vuajtur në dëborë dhe se ne nuk duhet të kemi frikë prej saj, por realiteti është se po është një tregues se diçka e keqe po ndodh në planetin tonë dhe natyrën e tij dhe se ne duhet të jemi të frikësuar nga llojet e tjera të gjërave që ne po shkaktojmë.

Të gjitha këto fotografi që gjejmë me borë me ngjyrë të kuqe vijnë nga zona të tilla si Alpet, Grenlanda ose vetë Antarktida. Çfarë ndodh atëherë në këto zona që ky fenomen të ndodhë? se po e ngrohim planetin mbi atë që duhetMe Këto rajone nxehen mbi normalen dhe për fatkeqësinë tuaj. Kjo shkakton një shkrirje dhe e njëjta shkrirje është ajo që duket se shkakton shfaqjen e kushteve perfekte për lulëzimin e këtij lloji të algave të pigmentuara.

Paraqitjet e para të njohura të Blood Snow

L Shfaqjet e para të këtij fenomeni datojnë që nga Aristoteli, po, siç e keni lexuar, në shkrimet e tij. Ky fenomen ka vazhduar për qindra apo mijëra vjet në të cilat gjatë të gjithë atyre ka mbajtur alpinistë të ndryshëm, alpinistë, natyralistë dhe njerëz të tjerë që kalojnë nëpër vende aq të ftohta sa që pak nga pak po ngrohen.

Me kalimin e viteve që nga shekulli i tretë para Krishtit, ajo ka marrë emra të ndryshëm, siç është bora e shalqinit. Shihni nëse ky fenomen 'natyror' ka kohë që ai vetë Times tashmë shkroi për të më 4 dhjetor 1818.

Zbulimi i fundit i detyrohet një kapiteni që vuri re skuqjen e çuditshme të akullit që doli nga rruga e tij. Ky akull iu nënshtrua studimeve dhe analizave të ndryshme sepse ato nuk i dhanë merita dhe askush nuk besoi se në një moment kishte rënë bora e kuqe ose bora e gjakut.

Ajo që u zbulua në këto studime të ndryshme të kryera në atë kohë është se gjatë muajve të dimrit Chlamydomonas nivalis, i njohur zakonisht si Dëbora e Gjakut, bëhet plotësisht joaktiv. Inshtë në pranverë me rritjen e nxehtësisë dhe të vetë dritës kur fillon të lulëzojë falë lëndëve ushqyese që gjen në mjedis, të cilat stimulojnë algat që të jenë në gjendje të zgjerohen me shkrirjen.

Në fund, ajo që e shkakton këtë fenomen është ajo shkrirja përshpejtohet dhe zona po humbet gradualisht peizazhin e saj, diçka që në zona kaq të ftohta dhe me aq shumë ujë të ngrirë nuk na përshtatet aspak.

Pse shkrihet më parë? sepse ngjyra e kuqe e algave të pigmentuara reflekton më pak dritë nga dielli dhe për këtë arsye shkaktohet një shkrirje shumë më e shpejtë, për fat të keq për planetin. Në fund, nuk është asgjë më shumë se bardhja që kafshon bishtin e saj dhe që në çdo rast, është e dëmshme për planetin tonë pasi ne nuk duam që shkrirja të rritet dhe bashkë me të edhe niveli i detit.

Fenomene të tjera kurioze: Lotët Blu

lotët blu

Planeti ynë është plot me këtë lloj fenomeni, në shumë raste (pothuajse të gjitha) të shkaktuara nga ekzistenca e qenieve njerëzore dhe ndryshimi i përshpejtuar i klimës që ne gjithashtu të shkaktojmë veten në baza ditore me shpërfilljen tonë për mjedisin dhe mirëqenien e tij.

Për shembull, të ashtuquajturat Lotët Blu shfaqen në detet e Tajvanit. Këto lotë blu, sipas raporteve të ndryshme të mbledhura në zonën e Ishujve Matsu, ajo që ato shkaktojnë është një shkëlqim i madh blu në verëMe Edhe një herë kjo është për shkak të shfaqjes së florës së ndryshme, domethënë krijesave të ndryshme të gjalla që në këtë rast janë bioluminescente dhe të cilat quhen dinoflagellate. E gjithë kjo tërheq një numër të madh turistësh, të cilët ju sigurojmë që nuk e dini se ajo shkëlqim blu nuk është gjë tjetër veçse i mirë, pasi është shumë toksike dhe çdo vit po rritet në këto zona të Tajvanit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.