top zjarri në astronomi

Bolidos në Ishujt Kanarie

Un top zjarri në astronomi është një fenomen qiellor që na tërheq vëmendjen dhe na bën të shikojmë lart nga qielli. Kur flasim për topat e zjarrit, ne i referohemi atyre ndezjeve të shndritshme që shfaqen kalimthi gjatë natës, duke lënë një gjurmë të ndritur pas tyre. Por çfarë është saktësisht një makinë?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një makinë, karakteristikat, llojet dhe ngjarjet historike.

Çfarë është një bolide në astronomi

kapja e një bolide

Mund të themi se është një lloj “ylli i përmirësuar”. Ndryshe nga yjet e rregullt, të cilët janë grimca të vogla pluhuri që digjen kur hyjnë në atmosferën e Tokës, topat e zjarrit janë shumë më mbresëlënës. Ato janë copa më të mëdha të materialit kozmik, si asteroidet ose kometat, që hyjnë në atmosferën tonë me shpejtësi marramendëse.

Kur një top zjarri përshkon qiellin, fërkimi me ajrin bën që objekti të nxehet me shpejtësi. Kjo gjeneron një reagim intensiv të dritës, i cili mund të jetë po aq i ndritshëm sa hëna e plotë dhe madje të ndriçojë të gjithë peizazhin e natës. Është një spektakël mbresëlënës.

Bukuria e makinave të garave qëndron në kalueshmërinë e tyre. Ndryshe nga yjet që qëndrojnë në të njëjtin vend, topat e zjarrit përhapen në qiell me shpejtësi, duke u zhdukur brenda pak sekondash ose minutash.

Makinat e garave Ato zakonisht vërehen gjatë shirave të meteorëve., ngjarje astronomike në të cilat Toka kalon nëpër një rajon të hapësirës ku ka një përqendrim veçanërisht të lartë të fragmenteve kozmike. Këto fragmente hyjnë në atmosferën tonë në një numër të madh, duke krijuar një spektakël edhe më mbresëlënës të topave të zjarrit që qarkullojnë nëpër qiell.

Karakteristikat e dukshme

kapi një bolide

Këto objekte kozmike udhëtojnë me shpejtësi të jashtëzakonshme ndërsa lëvizin drejt Tokës, shpesh duke kaluar 60 kilometra në sekondë. Ata gjithashtu mund të shfaqin ngjyra të gjalla dhe të larmishme. Ndërsa digjen në atmosferë, ato mund të lëshojnë nuanca që variojnë nga e bardha e shkëlqyeshme në të verdhë, portokalli, jeshile dhe madje blu e thellë. Gama e ngjyrave është thjesht spektakolare dhe shton një prekje magjie në ngjarje.

Një tipar tjetër i dukshëm është gjurma që ata lënë pas. Ndërsa objekti kozmik shpejton nëpër atmosferën e Tokës, ai mund të lërë një gjurmë drite që vazhdon për disa sekonda apo edhe minuta pasi bolidi është zhdukur. Ky shteg mund të ketë forma të ndryshme dhe mund të shtrihet për një distancë të konsiderueshme në qiellin e natës, duke krijuar një imazh të paharrueshëm dhe të paharrueshëm.

Është e rëndësishme të theksohet se topat e zjarrit nuk përfaqësojnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për ne. Megjithëse ato mund të duken mbresëlënëse dhe ndonjëherë ndahen në fragmente më të vogla, shumica e tyre zhduken në atmosferë përpara se të arrijnë në sipërfaqen e Tokës. Vetëm rrallë, kur ato janë mjaft të mëdha, disa fragmente mund t'i mbijetojnë nxehtësisë së fortë dhe të arrijnë në sipërfaqe, duke u bërë meteorite.

Ngjarjet historike ku ka pasur një bolide

objekte me shkëlqim të kapur nga kamera

Në vitin 2013, rënia e meteorit Chelyabinsk përkoi me kalimin e asteroidit 2012 DA14 (aktualisht 367943 Duende). Pavarësia e dukshme midis dy ngjarjeve dhe treguesi i mundshëm se ngjarje të tilla mund të jenë më të zakonshme sesa supozohej fillimisht, ka çuar në një rishikim të shkallës së zbritjes së superbolideve në Tokë.

Ka shumë vështirësi në krijimin e një regjistrimi statistikor të zbulimit të superbolideve. Për shembull, aktualisht ka shumë objekte në qiell që mund të ngatërrohen me topa zjarri, dhe vetëm ato që janë afër turmave ose shumë të ndritshme mund të zbulohen.

Banorët para pushtimit të ajrit, me përjashtim të zonave rurale relativisht të largëta, nuk e kishin problem t'i ndërthurnin këto ngjarje me fenomene jo të zjarrit. Duke marrë parasysh që vëzhgimet e topave të zjarrit dhe meteorëve janë raportuar gjerësisht në media në mbarë botën gjatë viteve, ky është një mjedis ideal për studimet statistikore të shikimeve historike të superbolide.

Për të shtuar njohuritë aktuale për topat e zjarrit, u përgatit një bazë të dhënash e zbulimeve të meteoritëve nga viti 1750 e deri më sot. Duke u mbështetur në pikat e forta të kësaj fushe kërkimi, më shumë se 1,000 artikuj historikë të lajmeve u analizuan për të gjetur lajme në lidhje me meteorët kryesorë dhe topat e zjarrit. Kështu, është e mundur të detajohen disa aspekte: vendndodhja gjeografike e ngjarjes, kategoritë që e klasifikojnë atë sipas natyrës së saj, bumi i zërit, mbetjet e mundshme të gjetura dhe karakteristika të tjera për t'u theksuar, si ngjyra, trajektorja ose kohëzgjatja e ngjarjes. shikimet.

Ata ekzaminuan 150 vjet kopje të gazetës New York Times midis 1850 dhe 2000 dhe gjeti 420 ngjarje që mund të konsideroheshin topa zjarri. U konsultuan gjithashtu dokumentet e siguruara nga Biblioteka e Gazetave Dixhitale të Bibliotekës Kombëtare, si dhe gazetat e gazetës ABC, duke gjetur në këtë rast 200 ngjarje të shpërndara nga viti 1750 e deri më sot.

Ndjekja dhe llojet e makinave

Një nga mënyrat më të zakonshme për të gjurmuar makinat është përmes rrjeteve të kamerave video dhe fotografike të vendosura në vende të ndryshme. Këto kamera janë krijuar për të kapur imazhe me cilësi të lartë të qiellit të natës dhe për të regjistruar automatikisht çdo ngjarje të lehtë, si p.sh. shfaqjen e një topi zjarri. Duke kombinuar dhe analizuar imazhet nga shumë kamera, Studiuesit mund të përcaktojnë trajektoren e saktë të bolidit, shpejtësinë dhe lartësinë e tij në atmosferë.

Përveç kamerave gjurmuese, për monitorimin e makinave përdoren edhe detektorë infrazëri dhe valë radio. Këta detektorë janë të aftë të kapin tingujt dhe valët elektromagnetike të krijuara nga topat e zjarrit ndërsa kalojnë nëpër atmosferë. Këto të dhëna japin informacion shtesë për energjinë e çliruar, masën dhe lartësinë e objektit në fjalë.

Për sa i përket llojeve të topave të zjarrit, mund të dallojmë dy kategori kryesore: topa zjarri meteorik dhe topa zjarri hapësinorë. Topat e zjarrit janë fragmente të materialit kozmik, zakonisht asteroidë ose mbeturina kometash, që hyjnë në atmosferën e Tokës dhe digjen për shkak të fërkimit. Këto janë makinat më të zakonshme të garave dhe Ata janë përgjegjës për shirat e njohur të meteorëve, si Perseidët ose Leonidët.

Nga ana tjetër, topat e zjarrit hapësinor janë objekte që vijnë nga përtej sistemit tonë diellor. Këto mund të jenë fragmente ndëryjore që janë kapur nga graviteti i Diellit, apo edhe mbetje të objekteve më të largëta, si yjet e arratisur ose retë e pluhurit. Topat e zjarrit hapësinor janë shumë më të rralla për t'u zbuluar dhe studimi i tyre ofron një pamje më të gjerë të diversitetit kozmik që na rrethon.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është bolidi në astronomi dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.