Blaise Pascal

blis paskal

Sot do të flasim për një nga burrat që e ka pasur më të vështirë të njihet si një mendimtar i njohur, të gjithë njerëzit e shquar në histori. Eshte per Blaise Pascal. Ai ishte një matematikan, fizikan, filozof, biolog, moralist dhe polemik. Megjithëse askush nuk ishte në gjendje të diskutonte kurrë për arritjet e tij të mëdha intelektuale, ishte mjaft e kushtueshme për të që të njihej si një mendimtar i njohur. Ai ka dhënë disa kontribute në shkencë dhe shoqëri në përgjithësi. Shumë fraza të tij si një mendimtar i mirë janë akoma të pranishme në shoqërinë tonë sot.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me biografinë dhe bëmat e Blaise Pascal.

Biografia e Blaise Pascal

matematikan dhe mendimtar

Zhvillimi i shkencës e ka bërë Blaise Pascal të famshëm si një matematikan, por ai i ka fshehur mendimet e tij për një kohë të gjatë dhe këto mendime përfshijnë të gjitha problemet e mundshme. Për fat të mirë, historia ka qenë në gjendje të rimëkëmbet. Pascal ishte një njeri primitiv në kohën e tij, krahasuar me bashkëkohësi i tij René Descartes, një përmbysje e errët dhe josistematike.

Blaise Pascal lindi më 19 qershor 1623 në Clermont Ferrand, Francë dhe i përkiste familjes së ulët aristokratike në zonë. Përveç Bryce dhe prindërve të tij, familja përbëhej nga motra e tij Gilbert (biografja e tij e parë) dhe Jacqueline më e vogël dhe ata krijuan një marrëdhënie të ngushtë me të. Sidomos në fëmijërinë e tij, shëndeti i Pascal karakterizohej nga dobësi fizike.

Para se të bëhej dy vjeç, ai tashmë kishte vuajtur nga sëmundje që shkaktonin sëmundje të zorrëve dhe atrofi të muskujve dhe me kalimin e viteve ai zhvilloi fobi të çuditshme (të tilla si intolerancë ndaj banjës ose duke parë prindërit e tij përqafuar), të cilat i shkaktuan sulme nervore. Këto kushte sikur u zhdukën më vonë, por dhimbje koke, depresion dhe dhimbje vazhduan të ekzistojnë dhe do të ndikonin në jetën dhe filozofinë e tij.

Atij iu dha një edukim i kujdesshëm në mënyrë që ai të ndihej i aftë për të arritur të gjitha qëllimet e tij. Ai mori lexime të klasikëve grekë dhe latinë dhe shkrime të humanistëve të mëdhenj dhe babai i tij shënoi një ndarje të fortë midis pyetjeve shkencore dhe fetare.

Aftësitë e Blaise Pascal

pikturë blaise pascal

Blaise Pascal filloi të tregonte disa indikacione të mendjes së tij të mrekullueshme sidomos në fushën e matematikës. Kur ishte vetëm 11 vjeç, ai gjeti propozimin 32 nga libri i Euklidit, Elementet, i cili na jep një shembull të mirë të aftësive të tij spekulative. Ai vërtet po sinjalizonte kapacitetin e tij për numra.

Por puna e tij nuk është e kufizuar në teori. Për të ndihmuar babanë e tij, i cili ishte mbledhës taksash dhe kërkonte shumë llogaritje, ai zhvilloi një "makinë aritmetike" në moshën 19 vjeçare: një kalkulator. Mundësia e kësaj kontradikte u përhap mesatarisht në 1642 dhe u bë menjëherë e dukshme.

Në 1647, ndodhi një ngjarje historike: Paskali dhe Dekarti u takuan më në fund. Ata menjëherë e urrenin njëri-tjetrin. Në veprën e tij të madhe filozofike "Mendje", Pascal i referohej babait të "Fjalëve Metodologjike" si "të padobishme dhe të pasigurta", ndërsa Dekarti e konsideroi veprën e Clermont Ferrand si "të zbrazët në kokën e tij". Asnje". Në atë kohë, ekzistenca e një vakumi ishte një nga temat më të nxehta në shkencë, kryesisht sepse shpesh mohohej: Si mund të ekzistojë "diçka" në "asgjë"?

Në vitin 1648 Pascal filloi eksperimentin e tij me një objektiv shumë të qartë: për të treguar se ajo që ne e quajmë "asgjë" është në të vërtetë "diçka", se është një problem fizik, jo vetëm një konceptual. Prova vjen nga libri i tij. Marrëdhënia midis eksperimentit të madh të ekuilibrit midis lëngjeve, duke shpjeguar se presioni atmosferik është shkaku i "tmerrit të vakumit" të objekteve, ishte një nga bëmat e kohës. Pesha juaj dhe presioni i ajrit. Vetë Pascal ishte krenar për rezultatet dhe e përcaktoi punën e tij si "më vendimtarin nga të gjitha që mund të praktikohen në këtë temë".

Një nga kontributet më të mëdha në matematikë nga Blaise Pascal ishte llogaria e gjasave.

Periudha filozofike dhe fetare

përfaqësimi i jetës së paskalit

Në atë kohë filloi faza e dytë e jetës së Paskalit, duke lënë mënjanë matematikën dhe shkencën, dhe duke i kushtuar më shumë energji filozofisë. Ai braktisi kërkimet e tij në vazhdim, u interesua më shumë për teologjinë dhe shkroi shumë vepra introspektive. Paskal është i fiksuar duke përdorur fenë dhe besimin si mjetet kryesore për zbulimin e ideve nga thellësitë e shpirtit.

Ishte në këtë kohë që ai filloi të mbledhë dokumente që ai pasqyroi në teorinë e tij. Vepra nuk u përfundua ose botua kurrë, ajo do të shtypet me titullin "Mendime" në kohën e vdekjes së tij, dhe është vepra më e rëndësishme filozofike që ai ka.

Rreth vitit 1656 Jansenist Antonie Arnaud, i cili ishte akuzuar si kalvinist, i erdhi në ndihmë mikut të tij. Unë do të shkruaja për të atë që njihet si Letra provinciale, e cila do të përfundonte të ishte një nga veprat kryesore të letërsisë franceze. Letrat krijuan një ndjesi të shkëlqyeshme në Francë sepse ishte hera e parë që feja dhe filozofia u morën nga bibliotekat dhe klasat dhe iu ofruan njerëzve në gjuhën e tyre të thjeshtë. Pascal tërheq vëmendjen e publikut në pyetjet me rëndësi intelektuale.

Trashëgimia

Blaise Pascal përfaqëson mendimtarë që kombinojnë në mënyrë të përsosur besimin me shkencën, spekulimet dhe eksperimentimet rigoroze. Vëmendja e tij përqendrohet në të gjitha fushat e njohurive: matematikë, teologji, filozofi, etj. Të gjitha informacionet ishin të dobishme për të.

Ndryshe nga njerëzit e tjerë që e bazojnë të gjithë njohurinë njerëzore në arsye, ai nuk donte të linte jashtë pjesën emocionale dhe mbrojtja e dijes duhet të jetë një kombinim perfekt i arsyes dhe zemrës. Ashtu si Schopenhauer më vonë, ai akuzoi shoqërinë se me sa duket nuk e ka kuptuar të vërtetën rreth rënies morale, duke e bërë atë përgjegjëse për të. Prandaj, ne duhet ta kujtojmë atë dhe ta vendosim në një pozitë nderi. Kritiku / admiruesi i tij Friedrich Nietzsche i bëri homazhe atij: «Pascal, të cilin e dua, më ka mësuar gjëra të pafundme. I vetmi i krishterë logjik në histori ”.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth historisë dhe biografisë së Blaise Pascal


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.