Biostratigrafia

Detaj i studimit të fosileve

Brenda gjeologjisë ekziston një degë e quajtur stratigrafia Ajo që bën është të studiojë mbivendosjen e shtresave dhe t'u japë shkëmbinjve një moshë. Brenda kësaj dege ekziston një degë tjetër më e specializuar e quajtur biostratigrafia. Gjeologët kanë qenë në gjendje të përcaktojnë moshat relative të shkëmbinjve sedimentarë falë parimeve stratigrafike dhe parimit të uniformitetit. Sidoqoftë, për të qenë në gjendje të ndërtojmë një kolonë stratigrafike globale, një mjet tjetër është i nevojshëm që lejon vendosjen e moshave të të gjitha shtresave të ndryshme të pjesëve të botës dhe lidhjen e tyre me njëra-tjetrën. Kjo është përgjegjësia e biostratigrafisë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me këtë degë të shkencës.

Çfarë studion biostratigrafia

Biozonat

Kjo degë e shkencës ka lindur për të zgjidhur disa probleme që janë ngritur gjatë vendosjes së epokave të shkëmbinjve dhe të gjithë kolonës stratigrafike globale. Gjeologët antikë propozuan parimin e trashëgimisë faunale në trashëgiminë stratigrafike. Ky parim i trashëgimisë faunale na tregon se njësitë litologjike duhet të paraqesin një seri fosilesh karakteristike për moshën e tyre. Këto fosile jo vetëm që shfaqen në këtë njësi por duhet të përsëriten në njërën dhe në tjetrën. Fosilet më karakteristike duhet të jenë të larmishme dhe gjithashtu të pranishme në llojet e ndryshme të shkëmbinjve sedimentarë.

Fosilet më përfaqësuese janë më të mirat që shërbejnë për të kapur moshën relative të shkëmbinjve. Këto fosile më të rëndësishme quhen fosile indeksi. Ata njihen gjithashtu me emrin e fosileve udhëzuese. Këto fosile paraqiten në një mënyrë në të cilën ne gjeografikisht shtrijmë të gjithë zonën. Ato janë më të zakonshme dhe zakonisht ruhen mirë. Përveç kësaj, të gjitha speciet duhet të shfaqen në periudha të shkurtra kohore. Sidoqoftë, zhanri mund të paraqitet gjithashtu në një kohë të zgjatur.

Duhet të merret parasysh që, për të pasur një moshë të këtyre studimeve, duhet të përdorim koha gjeologjike. Kjo kohë gjeologjike është ajo që shënon epokën në të cilën speciet shfaqen dhe përhapen praktikisht në të njëjtën hapësirë ​​kohore. Gjatë gjithë historisë dhe periudhave gjeologjike që kanë ndodhur në planetin tonë, ka nga ato në të cilat zhdukjet e mëdha kanë ndodhur globalisht.

Ne duhet të krahasojmë informacionin që na japin fosilet e indeksit, fosilet e facies që janë ato që shfaqen të lidhura me një shkëmb specifik. Këto fosile kanë mbetur pothuajse të pandryshuara për një periudhë të gjatë kohore.

Biohorizonët dhe biozonat

Biostratigrafia

Ato janë dy koncepte që vendosen në degën e shkencës të quajtur biostratigrafi. Kjo do të thotë që çdo fosil shfaqet në një grup specifik të shtresave. Asnjë nga shkëmbinjtë që ndodhen brenda dhe sipër kolonës stratigrafike nuk duhet të përmbajë përsëri fosile të kësaj specie. Sipërfaqet litologjike janë ato që kufizojnë praninë e një fosili dhe quhen biohorizone. Siç sugjeron emri i saj, ai tregon zonën në të cilën ai fosil ekzistonte pavarësisht nga pjesa tjetër.

Ekzistojnë dy lloje të biohorizoneve. Nga njëra anë ka ato të paraqitjes së parë dhe, nga ana tjetër, ato të paraqitjes së fundit. Normalisht një specie po evoluon dhe pak pak mungon. Diferencimet që zakonisht kanë këto specie ndjekin një rrugë evolucionare. Nëse analizoni nëpër horizonte, mund të shihni se ato janë të paqarta. Sidoqoftë, në disa raste ato ishin procese të zhdukjes masive, siç e kemi përmendur më parë, të cilat bëjnë që shumë grupe të llojeve të kafshëve dhe bimëve të eliminohen në një periudhë të shkurtër kohe. Një shembull i kësaj është zhdukja e madhe e dinosaurëve që shënon fundin e periudhës Kretace.

Biohorizonët janë ato që shënojnë zhdukje masive dhe janë shumë më të qarta. Nga ana tjetër, ne kemi biozonat. Këto janë ato njësi litologjike që paraqesin një fosil indeksi ose një përmbajtje paleontologjike me shumë rëndësi. Kemi disa lloje të biozonave:

  • Biozonat si një e tërë janë ato që paraqesin shoqërimin e disa fosileve në një mënyrë natyrale brenda një seksioni stratigrafik.
  • Biozonat e stresit janë ato që korrespondojnë me biozonat që zgjerohen horizontalisht ose vertikalisht. Ato shënojnë ndryshime midis shtresave.
  • Biozonat apogje ato janë ato që shënojnë bollëkun maksimal të një specie, gjini dhe madje edhe të një familjeje. Këto janë më të specializuara.
  • Biozonat e intervalit Ato janë ato që përfaqësojnë shkëmbinjtë midis dy biohorizonëve të fosileve të ndryshme.

Rëndësia e kohës gjeologjike në biostratigrafi

Studime të biostratigrafisë

Kjo kohë gjeologjike është e pranishme në të gjitha studimet stratigrafike. Biostratigrafia ishte mjeti më i mirë që na ndihmoi të trajtojmë vjetërsinë e shkëmbinjve në një mënyrë relative. Të gjithë shkëmbinjtë sedimentarë në një nivel global janë trajtuar dhe, përveç kësaj, ai ndihmoi në ndërtimin e seksionit stratigrafik botëror. Të gjitha të dhënat janë relative dhe nuk thanë asgjë për moshën e Tokës. Prandaj, shkencëtarët do të përpiqen të llogarisin këtë moshë duke përdorur biostratigrafinë.

Ka shumë eksperimente dhe shkencëtarë që kanë dhënë mendime të ndryshme për të qenë në gjendje të llogarisin moshën e planetit tonë. Këto eksperimente krijuan shumë polemika dhe debate, të tilla si disa që sugjerojnë që planeti Tokë ishte i vjetër vetëm 75.000 vjet. Çështja u zgjidh përfundimisht me hulumtimet e rrezatimit dhe eksperimentet radiometrike të notit. Në këtë mënyrë, është studiuar përmbajtja e elementeve radioaktive dhe shpërbërja e tyre në elementë të tjerë. Kjo ka qenë e mundur falë llogaritjes së moshës absolute të shkëmbinjve vullkanikë falë shtresëzimit.

Kjo moshë e llogaritur i shtohet shkallës relative dhe krijohet shkalla kohore gjeologjike që ne e dimë se sot. Kjo shkallë është ajo që shënon informacionin e planetit tonë përafërsisht rreth 4.600 miliardë vjet më parë dhe pamja e shkëmbinjve të parë që ruhen akoma për rreth 3.600 miliardë vjet.

Siç mund ta shihni, fosilet janë një mjet i shkëlqyeshëm për të mësuar rreth historisë së planetit tonë. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth dobisë së madhe të biostratigrafisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.