biokarburanteve

Biokarburantet e gjenerimit

Burimet e rinovueshme të energjisë ose ato që nuk ndotin po zhvillohen gjithnjë e më shumë. Duhet të kemi parasysh se modifikimi i modelit aktual të energjisë është i ndërlikuar brenda natës. Prandaj, ne jemi zhytur në atë që njihet si një tranzicion i energjisë. Një nga elementët që po ndihmon për të ndotur më pak janë biokarburanteve. Asgjë më shumë se sa me emrin, ne mund të intuitojmë atë që përfshin kjo. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk e dinë se nga çfarë janë bërë, për çfarë shërbejnë ose çfarë avantazhesh ofrojnë ato krahasuar me karburantet konvencionale.

Dëshironi të dini më shumë rreth biokarburanteve? Në këtë artikull ne shpjegojmë gjithçka në detaje.

Çfarë janë biokarburantet

Biokarburantet e gjenerimit

Biokarburantet njihen gjithashtu si biokarburantet. Shtë një përbërje e formuar nga përzierjet e substancave me origjinë organike. Këto substanca përdoren për të marrë energji. Ajo konsiderohet e ripërtëritshme ose një energji më e pastër pasi substancat vijnë nga biomasa. Prandaj, kjo lëndë organike që buron dhe grumbullohet është e rinovueshme me kalimin e kohës.

Ekziston një polemikë me ekuilibrin e CO2 të emetuar dhe CO2 të thithur nga këto biokarburante. Meqenëse substancat që përbëjnë këtë përbërje janë organike, gjatë jetës së tyre ata kanë pasur një thithje të CO2 gjatë procesit të fotosintezës. Pasi të kenë mbaruar jetën e tyre, ato përdoren për përpunimin e këtyre lëndëve djegëse. Ndryshe nga burimet e tjera të ripërtëritshme të energjisë siç është dielli, gjatë përdorimit të kësaj biokarburantesh, gjenerohen gjithashtu emisione të dioksidit të karbonit. Ajo që llogaritet është ekuilibri midis CO2 që është emetuar gjatë përdorimit të tij kundrejt CO2 që është thithur në prodhimin e materialeve organike (plantacione).

Deri më sot, pretendohet se bilanci është pozitiv, kështu që gjatë përdorimit të tij emetohet më pak CO2 sesa gjatë formimit të tij.

Avantazhi i këtyre biokarburanteve është se ato mund të zëvendësojnë një pjesë të madhe të konsumit të karburantit fosil. Me këtë, ndikimi i prodhuar prej tyre zvogëlohet dhe emetimet e gazeve serë zvogëlohen globalisht. Edhe pse emetimet gjatë përdorimit të të dy lëndëve djegëse janë të njëjta, gjatë procesit të formimit të vajit CO2 nuk absorbohet siç ndodh me biokarburantet.

Nga çfarë janë bërë

Formimi i bioetanolit

Tani do të njihemi me speciet bimore me të cilat mund të prodhohen biokarburantet. Shumë njerëz mendojnë se është një humbje toke, një mbishfrytëzim i tokave në bujqësi dhe një humbje e ushqimit. Ajo për të cilën duhet të mendoni është që ushqimi të përdoret. Ajo që përdoret për formimin e biokarburanteve janë mbetjet e ushqimit.

Ndër speciet bimore që përdoren kemi:

 • soje
 • Misri
 • Kallam sheqeri
 • Cassava
 • Luledielli
 • Eukalipt
 • Palmat
 • Los pinos
 • Vaj algash

Këto biokarburante mund të klasifikohen në tre grupe të mëdha, në varësi të lëndës së parë që është përdorur në procesin e prodhimit. Ekzistojnë biokarburantet e gjeneratës së parë, të dytë dhe të tretë. Ne do të analizojmë secilën prej tyre:

 • Biokarburantet e gjeneratës së parë. Këto janë ato që kanë një origjinë në kulturat bujqësore që përdoren për të marrë produkte ushqimore për konsum njerëzor. Këto sisteme prodhimi janë më të thjeshtat, meqenëse përdoren mbetjet e prodhimit të këtyre ushqimeve. Përveç kësaj, ato janë më të lira. Sidoqoftë, ai ka disa kufizime që mund të rrezikojnë furnizimin me ushqim dhe biodiversitetin duke zvogëluar speciet e mbjelljes në ekosisteme.
 • Biokarburantet e gjeneratës së dytë. Ky lloj i karburantit lind nga kërkesa e lartë për biokarburantet që ka. Isshtë marrë nga biomasa që prodhohet në mjediset pyjore. Këto materiale janë linocelulozike dhe natyrale e tyre është drunore ose fijore. Ato janë biokarburante që vazhdojnë të kursejnë emetimet e CO2 në atmosferë, por janë më të kushtueshme dhe të komplikuara për t’u prodhuar sesa gjenerata e parë. Ato prodhohen nga produkte që nuk janë të destinuara për ushqim ose që janë mbeturina.
 • Biokarburantet e gjeneratës së tretë. Ata vijnë nga biomasa që nuk është menduar për konsum njerëzor ose mbeturina. Në këtë kategori përfshijmë mikroalgat. Teknikat e biologjisë molekulare përdoren në prodhimin e saj dhe mikroalgat mund të gjenerohen për prodhimin pasues të biokarburanteve.

Llojet e biokarburanteve

Lëndët djegëse të lëngshme

Ne do të analizojmë biokarburantet e ndryshme që janë më të njohur dhe të përdorur nga të gjithë:

 • bioetanol. Theshtë ai që gjenerohet përmes fermentimit alkoolik të sheqernave të pranishëm në disa specie bimore. Midis këtyre specieve mund të gjejmë kallam sheqeri, panxhar ose disa drithëra.
 • Bionaftë. Kjo prodhohet nga vajra bimorë ndër të cilët kemi vaj soje, kanolë, farë rapese dhe jatropha. Këto specie janë kultivuar për t'u përdorur si bionaftë.
 • Biopropanol ose biobutanol. Këto dy lloje janë më pak të njohura, por po bëhen kërkime mbi to pasi ato gjithashtu mund të shërbejnë po aq shpesh të përdorura sa dy të mëparshmet.

Avantazhet dhe disavantazhet

Material për biokarburantet

Megjithëse mund të duket se janë shpëtim, ato kanë si avantazhe ashtu edhe disavantazhe. Ne rendisim përparësitë:

 • Kostoja do të jetë më e vogël se ajo e benzinës ose naftës. Lëndët e para janë praktikisht zero pasi janë mbeturina.
 • Gjeneron punësim në nivelin lokal.
 • Ato ulin emetimet.
 • Procese më efikase të prodhimit dhe më pak ndotje.
 • Ajo ka një nivel më të lartë sigurie në trajtimin e tij.

Por jo gjithçka mund të jetë përparësi. Ne rendisim disavantazhet:

 • Përdorimi i plehrave azotikë për prodhimin e të korrave rrit emetimet e oksidit të azotit dhe ndot ujin dhe tokën.
 • Ato sigurojnë më pak energji sesa ato konvencionale.
 • Ka një humbje të sipërfaqeve pyjore për prodhimin e kulturave bujqësore dhe këto specie janë konsumatorë të CO2.
 • Për prodhimin e disa biokarburanteve, përdoren lëndët djegëse fosile, gjë që rrit edhe më shumë emetimet.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth këtyre energjive alternative që janë mjaft të diskutueshme nëse ato janë vërtet të qëndrueshme apo jo dhe përdorimi i tyre duhet të rritet në shoqëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.