Biografia e Max Planck

Plank max

Që kur shkenca është zhvilluar, bota ka evoluar me hapa të mëdhenj. Përmirësimi i njohurive në fizikën kuantike, kiminë, biologjinë dhe lëndë të tjera i ka lejuar qeniet njerëzore të kenë një mënyrë jetese krejtësisht të ndryshme nga sa kishin vetëm disa shekuj më parë. Sot do të flasim për një shkencëtar që shënoi një para dhe pas dhe i cili filloi ekzistencën e teorisë kuantike. Eshte per Maks Plank.

Ky shkencëtar u vlerësua me një çmim Nobel dhe konsiderohet si një krijues i madh i një teorie që do të çojë në zhvillimin e shkencës në shkallë botërore. A doni të dini shfrytëzimet dhe historinë e Max Planck? Vazhdoni të lexoni sepse është me të vërtetë interesante dhe kurioze.

Kush ishte Max Planck?

Max Planck si Plaku

Emri i tij i plotë është Max Karl Ernst Ludwig Planck. Ai është një shkencëtar gjerman i lindur më 23 prill 1858 në Kiel. Ai ishte një studiues i shkëlqyeshëm që studioi në universitetet e Mynihut dhe Berlinit ku zhvilloi të gjitha udhëzimet për të dhënë lindjen e fizikës moderne. Në 1885 ai u emërua si profesor i fizikës në Universitetin e Kiel dhe më vonë në 1889 ai shkoi në Universitetin e Berlinit, ku ai ishte duke punuar si profesor deri në 1928.

Gjatë hulumtimit të tij, ai ishte duke analizuar karakteristikat e energjisë dhe si funksionon ajo. Emetimi i dritës, efektet optike, funksionimi i rrjedhës së energjisë në organizma të ndryshëm, etj. Në vitin 1900 ai arriti të vendoste lëvizjen e energjisë. Dhe është që energjia rrezaton veçmas, nuk është një rrjedhë e vazhdueshme. Çdo përbërës i energjisë njihet si sa shume. Fromshtë nga ky emër që u quajt teoria kuantike.

Kjo teori kuantike filloi të ishte e suksesshme në komunitetin shkencor dhe të lejonte shpjegimin e fenomeneve të shumta që ishin të panjohura deri në atë kohë. Thenshtë atëherë që, duke vazhduar me hetimet e tij, ai arriti të gjente konstante të natyrës universale. Që atëherë ne e njohim atë si konstante e Planck. Falë këtij zbulimi, sot është e mundur të dimë shumë më tepër për funksionimin e energjisë dhe mijëra llogaritje janë lehtësuar, pasi ky faktor është një konstante e pandryshueshme.

Teoria kuantike

Teoria kuantike

Teoria kuantike e Planck thotë se energjia që posedon secili kuantik është e barabartë me frekuencën e rrezatimit shumëzuar me konstantën universale. Kjo është, ajo po na tregon karakteristikat energjetike të secilit kuantik ose secilës përbërës të rrjedhës së energjisë. Kjo është shumë e dobishme për të njohur funksionimin e rrjedhave të energjisë së pajisjeve dhe madje edhe ekuilibrat e energjisë në natyrë.

Zbulimet e tij nuk e zhvlerësuan teorinë e hershme se rrezatimi udhëton në valë. Pas studimeve të shumta të mëvonshme, shkencëtarët tani mendojnë se rrezatimi elektromagnetik lëviz duke kombinuar vetitë e valëve me ato të grimcave.

Si gjithmonë kur ndodh një zbulim i ri që prish gjithçka të vendosur (shih Teoria e shtrirjes kontinentale) fillimisht refuzohet nga komuniteti shkencor. Nevojiten argumente dhe prova shumë të vlefshme dhe të qarta për të siguruar atë për të cilën po flisni. Prandaj, zbulimet e bëra nga Planck ato u verifikuan më vonë nga studime të shkencëtarëve të tjerë. Falë këtyre zbulimeve, fizika filloi të funksionojë në një fushë krejt tjetër dhe më të zhvilluar. Kjo fushë e fizikës njihet si mekanika kuantike dhe është ajo që bazon të gjitha njohuritë e nevojshme për të studiuar energjinë atomike. Nëse gjithçka që është në planetin tonë përbëhet nga atome dhe molekula, njohja e energjisë së tyre dhe mënyra se si ato funksionojnë ka një rëndësi jetësore.

Në 1905 njohu rëndësinë e ideve të Albert Ajnshtajnit mbi rrezatimin elektromagnetik. Të dy bashkëpunuan gjatë gjithë karrierës së tyre si fizikanë që punuan për të revolucionarizuar atë botë.

Max Planck dhe Albert Einstein

Takimi i shkencëtarëve

Meqenëse Planck nuk ishte në gjendje të përparonte shumë larg në zbulimet e tij, ai shërbeu si një themel për shkencëtarë të tjerë si Ajnshtajni për të zhvilluar më shumë teori. Në vitin 1905, Ajnshtajni botoi teorinë e njohur si efekti fotoelektrik me llogaritjet dhe kërkimet e Planck. Ai ishte në gjendje të tregonte se grimcat me ngarkesë elektrike janë të afta të thithin dhe lëshojnë energji aq proporcionale sa frekuenca e dritës ose rrezatimit.

Këto parime kuantike po bëheshin gjithnjë e më të rëndësishme në botën e fizikës derisa, në 1930, ato ishin bazat e përgjithshme të fizikës së re. Me zbulimet që bëri Planck dhe që revolucionarizuan botën e fizikës, ai fitoi çmime të shumta, ndër të cilat është çmimi Nobel në Fizikë. Ai pati sukses në 1918. Përveç kësaj, në 1930, kur mbaroi punën e tij në Universitetin e Berlinit, ai u zgjodh si president i Shoqërisë Kaiser William për Avancimin e Shkencës. Më vonë u quajt Shoqëria Max Planck.

Në atë kohë filloi Lufta e Dytë Botërore dhe Planck u përplas me Hitlerin për kundërshtimin e tij ndaj regjimit nazist. Në disa raste, ai duhej të ndërmjetësonte që kolegët e tij hebrenj t'i ndihmonin. Ai duhej të linte shoqatën në 1933 për t'u bërë president pasi Lufta e Dytë Botërore kishte mbaruar.

Vuajtja dhe zhvillimi

Vuajtja e Max Planck

Jo gjithçka që kishte Max Planck në jetën e tij ishte e bukur. Ai gjithashtu duhej të vuante dhe të merrej me tragjedi të shumta. E para është se, në vitin 1909 në moshën 50 vjeç, ai vuajti vdekja e gruas së tij pas 22 vitesh martesë. Ai la pas dy djem dhe dy vajza binjake. Më e madhja vdiq në betejën që u zhvillua gjatë Luftës së Parë Botërore në 1916. Dy vajzat vdiqën në lindje dhe shtëpia e tyre u shkatërrua në 1944 nga bomba.

Përveç gjithë kësaj, sikur të mos mjaftonte, djali i vogël u përfshi në një krim kundër jetës së Hitlerit dhe vdiq në një mënyrë të tmerrshme në 1945. Ai duhej të mbijetonte të gjithë familjen e tij derisa, me gruan e tij të dytë dhe vajzën nga kjo, ata u zhvendosën në Göttingen, ku vdiq më 4 tetor 1947 në moshën 90 vjeç.

Shpresoj se të ka pëlqyer kjo biografi e Max Planck.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.