Biografia e Leibniz

Biografia e Leibniz

Në këtë blog ne gjithmonë flasim për shkencëtarët më të rëndësishëm dhe kontributet e tyre në botën e shkencës. Sidoqoftë, filozofët gjithashtu kanë dhënë kontribute të shumta si p.sh. Leibniz. Ai është një filozof, emri i plotë i të cilit është Gottfried Wilhelm Leibniz dhe ai ishte gjithashtu një fizikan dhe matematikan. Ajo kishte një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e shkencës moderne. Përveç kësaj, ai është një nga përfaqësuesit e traditës racionaliste të modernitetit pasi njohuritë e tij në matematikë dhe fizikë u përdorën për të shpjeguar disa fenomene natyrore dhe njerëzore.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini rreth biografisë dhe bëmave të Leibniz.

Biografia e Leibniz

Leibniz

Ai lindi më 1 korrik 1646 në Leipzig, Gjermani. Ai u rrit në një familje të devotshme Luterane drejt fundit të luftës 30-vjeçare. Kjo luftë e kishte shkatërruar të gjithë vendin. Që kur ishte i vogël, sa herë që ka qenë në shkollë, ai ka qenë një lloj autodidakt pasi ishte në gjendje të mësonte shumë gjëra vetë. Në moshën 12 vjeç, Leibniz tashmë e kishte mësuar gjuhën e latinishtes më vete. Gjithashtu, unë isha duke studiuar Greqisht në të njëjtën kohë. Kapaciteti i të mësuarit ishte shumë i lartë.

Tashmë në 1661 ai filloi të stërvitej në fushën e ligjit në Universitetin e Leipzig-ut ku ai ishte veçanërisht i interesuar për burrat që kishin luajtur në revolucionet e para shkencore dhe filozofike të Evropës moderne. Midis këtyre burrave që kishin revolucionarizuar të gjithë sistemin ishin Galileo, Francis Bacon, René Descartes dhe Thomas Hobbes. Midis rrymës së mendimeve që ekzistonin në atë kohë, disa skolastikë dhe disa mendime të Aristotelit u rikuperuan.

Pas përfundimit të studimeve të tij për drejtësi, ai kaloi disa vjet në Paris. Këtu ai filloi të stërvitej në matematikë dhe fizikë. Përveç kësaj, ai ishte në gjendje të takonte filozofët dhe matematikanët më të njohur të kohës dhe studioi në detaje më të gjithë ata që e interesonin atë. Ai u trajnua me Christian Huygens i cili ishte një shtyllë themelore në mënyrë që ai më vonë të mund të zhvillonte teori mbi llogaritjen diferenciale dhe integrale.

Ai udhëtoi nëpër pjesë të ndryshme të Evropës duke takuar disa nga filozofët më përfaqësues të kësaj kohe. Pas këtij udhëtimi në Evropë ai themeloi një akademi të shkencave në Berlin. Kjo akademi kishte një rrjedhë mjaft praktikantësh që donin të dinin më shumë për shkencën. Vitet e fundit të jetës së tij u kaluan në përpjekje për të përpiluar shprehjet më të mëdha të filozofisë së tij. Sidoqoftë, ky synim nuk mund të ishte i suksesshëm. Ai vdiq në Hanover në nëntor 1716.

Bëmat dhe kontributet e Leibniz

bëmat e filozofëve

Ne do të shohim se cilat kanë qenë bëmat dhe kushtet kryesore të Leibniz në botën e shkencës dhe filozofisë. Ashtu si me filozofët dhe shkencëtarët e tjerë të kohës, Leibniz u specializua në fusha të ndryshme. Duhet të kemi parasysh se në këto kohë ende nuk kishte shumë njohuri për të gjitha disiplinat, kështu që një person i vetëm mund të ishte specialist në disa fusha. Aktualisht, ju duhet të specializoheni vetëm në një fushë dhe madje është e vështirë të dini të gjitha informacionet në lidhje me atë zonë. Dhe fakti është se sasia e informacionit që ekziston dhe ajo që mund të vazhdojë të hetohet në lidhje me atë që ishte më parë ekziston një ndryshim i thellë.

Fuqia e specialistëve në fusha të ndryshme e lejoi atë të formulonte teori të ndryshme dhe të vinte bazat për zhvillimin modern të shkencës. Disa nga shembujt ishin në matematikë dhe logjikë, si dhe filozofi. Ne do të ndajmë se cilat janë kontributet e tyre kryesore:

Llogaritja e pafund minimale në matematikë

trashëgimi në filozofi dhe matematikë

Së bashku me Isaac Newton, Leibniz njihet si një nga krijuesit e llogaritjes. Përdorimi i parë i llogaritjes integrale raportohet në vitin 1675 dhe Do ta kisha përdorur për të gjetur zonën nën funksionin Y = X. Në këtë mënyrë, është e mundur të prodhohen disa shënime të tilla si cikli integral S dhe i dha shkas Rregullit të Leibniz, duke qenë pikërisht rregulli i produktit të llogaritjes diferenciale. Ai gjithashtu kontribuoi në përcaktimin e entiteteve të ndryshme matematikore që ne i quajmë pafundësisht të vogla dhe për të përcaktuar të gjitha vetitë e tyre algjebrike. Për momentin kishte paradokse të shumta që duhej të rishikoheshin dhe riformuloheshin më vonë në shekullin XIX.

Logjika

Ai kontribuoi në bazë të epistemologjisë dhe logjikës modale. Ai ishte besnik ndaj trajnimit të tij matematik dhe ishte në gjendje të argumentonte mirë se kompleksiteti i arsyetimit njerëzor mund të përkthehet në gjuhën e llogaritjeve. Pasi të jenë kuptuar këto llogaritje, ajo mund të jetë krejtësisht zgjidhja për të zgjidhur ndryshimet e mendimeve dhe argumenteve midis njerëzve. Për këtë arsye, ai njihet si një nga logjikët më domethënës të kohës së tij, që nga Aristoteli.

Ndër të tjera, ai ishte në gjendje të përshkruajë vetitë dhe metodën e burimeve të ndryshme gjuhësore të tilla si lidhja, mohimi, bashkësia, përfshirja, identiteti dhe bashkësia boshe dhe ndarja. Të gjitha ishin të dobishme është të kuptosh dhe të bësh arsyetim dhe respekt të vlefshëm për njëri-tjetrin që nuk janë të vlefshëm. E gjithë kjo përbën një nga fazat kryesore për zhvillimin e logjikës epistemike dhe logjikës modale.

Filozofia e Leibniz

Filozofia e Leibniz-it përmblidhet në parimin e individualizimit. Ajo u krye në vitet 1660 dhe mbron ekzistencën e një vlere individuale që përbën një tërësi në vetvete. Kjo është kështu sepse është e mundur të bëhet diferencimi nga grupi. Kjo ishte qasja e parë në teorinë gjermane të monadave. Isshtë një analogji me fizikën në të cilën argumentohet se monadat janë sfera e asaj mendore, çfarë janë atomet në fushën fizike. Ata janë elementet përfundimtarë të universit dhe ato që i japin formë thelbësore qenies përmes vetive të tilla si më poshtë: monadat janë të përjetshme pasi ato nuk zbërthehen në grimca të tjera më të thjeshta, ato janë individuale, aktive dhe i nënshtrohen ligjeve të tyre.

E gjithë kjo është deklaruar si një përfaqësim individual i vetë universit.

Siç mund ta shihni, Leibniz ka dhënë kontribute të shumta në botën e shkencës dhe filozofisë. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Leibniz në biografinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.