Biografia e John Dalton

John dalton

Sot kemi ardhur me një artikull tjetër biografik nga një prej shkencëtarëve më të rëndësishëm që ndihmoi shkencën të jetë ajo që është sot. Ne flasim për John dalton. Ai është një kimist-fizikan dhe meteorolog i cili zhvilloi formulimin modern të teorisë së atomeve. Ky njeri nuk mori shumë udhëzime ose edukim, por dëshira e tij për të ditur gjithçka e bëri trajnimin e tij të përmirësohej shumë.

Në këtë postim ju mund të mësoni në lidhje me të gjitha shfrytëzimet e John Dalton dhe historinë e tij nga fillimi në fund. A doni të dini më shumë për të? Vazhdoni të lexoni.

biografi

Shkencëtari John Dalton

Punimet e tij të hershme shkencore merreshin me gazra dhe një sëmundje vizuale që kishte, e cila u quajt verbëri ngjyrash për nder të emrit të saj. Theshtë sëmundja që ju bën të mos njihni disa ngjyra brenda spektrit të dukshëm.

Pasi u njoh si shkencëtar, ai ndërtoi një pozicion të fortë në akademi. Pas kaq shumë hulumtimesh, ai zbuloi atë që ne e njohim si Ligjin e Përmasave të Shumëfishta. Theshtë ligji që shpjegon peshën e elementeve të përfshirë në një reaksion kimik. Nga atje ai ishte në gjendje të krijojë një teori në lidhje me kushtetutën e materies dhe u thirr Modeli atomik i Dalton. Ky model shkencor ishte në fuqi gjatë gjithë shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe falë tij, u arritën përparime të mëdha në botën e kimisë.

Të gjitha këto zbulime e kanë bërë që ai të jetë një nga etërit e kimisë.

Profesor dhe studiues në të njëjtën kohë

Biografia e John Dalton

John Dalton kishte këto dy punë në të njëjtën kohë. Të dy i dhanë atij një famë të rëndësishme dhe një situatë shumë më të lartë ekonomike për të qenë në gjendje t'i përkushtohej plotësisht detyrave të tij. Në 1802, ai vendosi ligjin e presioneve të pjesshme (i njohur si ligji i Dalton) në një kujtim që titullohej Thithja e gazrave nga uji dhe lëngjet e tjera. Kjo teori përcaktoi se presioni që ka një përzierje gazi është i barabartë me shumën e presioneve të secilit përbërës.

Përveç kësaj, Dalton krijoi një marrëdhënie të mirë midis presioni i avullit të gazrave dhe temperatura. Me këtë dihet që, ndërsa rritet temperatura e një gazi, rritet edhe presioni që gjeneron në një hapësirë ​​të mbyllur. Në këtë mënyrë dhe me këto parime, funksionon ena e kuzhinës që ne e njohim sot si tenxhere me presion.

Interesimi i tij për gazrat është për shkak të një hobi të madh që ai kishte në studimet meteorologjike. Ai gjithmonë mbante aparatin me vete që të ishte në gjendje të matte ndryshoret atmosferike. Ai e donte të dinte atmosferën dhe shkroi të gjitha vëzhgimet që bëri në ditarin e tij. Falë kësaj kureshtjeje, John Dalton ka sjellë shumë përparime në shkencë.

Ligji me përmasa të shumëfishta

Zbulimet e John Dalton

Tashmë në 1803 ai filloi të formulonte se cili do të ishte kontributi i tij më i madh në shkencë. Deri më tani nuk është se ai bëri më pak, por se kjo është ajo që do ta bënte atë të përparonte më shumë. E gjitha shkon prapa në një nga ditët e tij kur ai ishte në laboratorin e tij duke studiuar reagimin që ka oksidi i azotit me oksigjenin. Atshtë në këtë kohë që ai zbuloi se reagimi mund të kishte përmasa të ndryshme. Ndonjëherë mund të jetë 1: 1,7, herë të tjera 1: 3,4. Ky ndryshim në proporcione nuk ishte diçka që ai mund ta kuptonte mirë, por falë tij ai ishte në gjendje të shihte marrëdhënien midis të gjitha të dhënave dhe të përcaktojë se cili ka qenë Ligji i Përmasave të Shumëfishta.

Ky ligj thotë se në një reaksion kimik, peshat e dy elementeve gjithmonë kombinohen me njëri-tjetrin në raportet e numrit të plotë. Falë këtij interpretimi, ai ishte në gjendje të fillojë të realizojë parimet e para të teorisë atomike.

Rezultatet e këtij hulumtimi ishin shumë të mira dhe u komunikuan gojarisht po atë vit. Pas vitesh shkrimi, në 1808 vepra e tij më e famshme u botua në një libër. Libri u emërua Sistem i ri i filozofisë kimike. Në këtë libër mund të mbledhësh të gjitha nocionet kryesore të atomeve dhe postulatet e ndryshme të teorisë përbërëse të materies që njohim sot si Ligji i Dalton. Për interpretim të mëtejshëm, ai tërhoqi disa grimca individuale në mënyrë që, përmes ilustrimit, njerëzit të kuptonin më mirë se si funksiononin reaksionet kimike.

Përveç gjithë kësaj, ai ishte në gjendje të botonte listën e parë të peshave atomike dhe simboleve që sot janë pjesë e tabelës periodike. Çuditërisht, jo i gjithë komuniteti shkencor miratoi teorinë e Dalton.

Fundi i karrierës së tij

Më 1810 u botua pjesa e dytë e librit. Në këtë pjesë ai dha prova të reja në lidhje me studimet e tij në mënyrë empirike. Në këtë mënyrë ai ishte në gjendje të tregonte se teoria e tij ishte e saktë. Vite më vonë, në 1827, Pjesa e tretë e teorisë së tij doli në dritë. Dalton e njohu veten si mësues dhe jo si studiues. Megjithëse ishte anëtar i Shoqërisë Mbretërore nga 1822 dhe fitoi një medalje nga kjo shoqëri shkencore në 1825, ai gjithmonë thoshte se jetonte duke dhënë klasa dhe leksione.

Duke pasur parasysh të gjitha shfrytëzimet e tij gjatë gjithë jetës së tij, në 1833 ai u dha një pension vjetor. Vitet e fundit të jetës së tij u kaluan në pension dhe më 27 korrik 1844 vdiq nga një atak në zemër. Me dëshirën e Dalton, u krye një autopsi për të njohur shkakun e sëmundjes së tij vizuale. Vite më vonë u njoh si verbëri ngjyrash.

Dihej që sëmundja nuk ishte një problem në sy, por një problem i shkaktuar nga disa mungesa të fuqisë ndijore. Falë të gjitha bëmave dhe kontributit të tij të madh në shkencë, ai u varros me nderime monarku në një funeral madhështor ku morën pjesë më shumë se 400.000 njerëz.

Siç mund ta shihni, John Dalton ishte një shkencëtar më shumë që arrin të përparojë dhe të kontribuojë në botën e shkencës falë kureshtjes dhe këmbënguljes së kërkimit të tij. Çfarë na bën të mësojmë për rëndësinë e përkushtimit të asaj që na pëlqen vërtet dhe që jeta jonë rrotullohet rreth saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.