Biografia e Heisenberg

studime mbi parimin e pasigurisë

Sot do të flasim për një nga shkencëtarët që shënoi një para dhe pas në botën e fizikës. Eshte per Werner Karl Heisenberg. Ai ishte një mendimtar dhe fizikan me origjinë gjermane i cili zhvilloi disa punime me një rëndësi të konsiderueshme brenda botës së fizikës kuantike. Ata njihen më së shumti për parimin e pasigurisë ose papërcaktueshmërisë që ka sjellë përparime të shumta në fizikë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me biografinë dhe bëmat e Heisenberg.

Biografia e Heisenberg

Heisenberg

Ky shkencëtar lindi në Würzburg më 5 dhjetor 1901. Që i vogël ishte i përfshirë në botën akademike pasi babai i tij ishte profesor historie. Pasja e një mësuesi në familje e bëri Heisenberg të interesohej për botën e shkencës. Ai studioi në Universitetin e Mynihut dhe u bë mjek në 1923. Trajnimi i tij u shoqërua nga personalitete të rëndësishme nga bota e fizikës si Niels Bohr.

Me këtë shkencëtar për të punuar si asistent falë një granti nga Fondacioni Rockefeller. Ishte tashmë në vitin 1927 që ai më në fund filloi të punonte si profesor në Universitetin e Leipzig. Këtu në këtë universitet ai filloi të jepte mësim në katedrën e fizikës teorike. Ndërsa ishte mësues në universitet, ai gjithashtu rriti studimet dhe kërkimet e tij për të dhënë kontribute të caktuara në botën e shkencës.

Unë e njihja Albert Ajnshtajnin personalisht kur ai punoi në Institutin e Kopenhagës për Fizikën Teorike. Në këtë kohë ai ishte pjellor në kërkimet e tij dhe krijoi mekanikën e matricave. Pas hetimeve të ndryshme, kjo mekanikë e matricës e çoi atë drejt formulimit të mekanikës kuantike.

Vite më vonë, në 1935 ai donte të hynte në Universitetin e Mynihut për të zëvendësuar Sommerfield. Ky njeri ishte në pension në atë kohë, por emërimi i tij u parandalua nga nazistët. Dhe ata theksuan se Heisenberg punoi me postulatet që erdhën studiuesit hebrenj si Einstein dhe Niels Bohr. Sidoqoftë, disa vjet më vonë ai pranoi propozimin nazist për të drejtuar ndërtimin e një bombe atomike për të cilën ai ishte përgjegjës si drejtor në institutin Kaiser Wilhem. Ndoshta disa përpjekje për të ndërtuar një reaktor bërthamor që mund të prodhojë shpejt një shpërthim, por njohuritë e tij nuk ishin aq të përparuara për këtë. Prandaj, ai nuk mund ta arrijë atë.

Parimi i pasigurisë së Heisenberg

mësues i fizikës kuantike

Ky njeri është i njohur për këtë parim të pasigurisë që ishte si rezultat i hetimeve të shumta. Gjatë gjithë karrierës suaj si studiues, shumë nga hetimet tuaja mund të kishin çuar në prodhimin e armëve bërthamore, edhe pse ai nuk e bëri atë për arsye etike. Kërkimi i tij më i rëndësishëm ishte formulimi i parimit të pasigurisë. Ky parim është përdorur nga fizikantë të tjerë deri më sot.

Parimi i pasigurisë Heisenberg tregon se është e pamundur të dihet saktësisht momenti dhe pozicioni i një atomi. Duke vendosur këto postulata, ai krijoi formulime të tjera që lidhen me madhësitë, kohën dhe energjinë. Përveç kësaj, ai ishte në gjendje të reformonte disa postulate të teorisë klasike që bazoheshin në sigurinë e fizikës. Duke marrë parasysh që atomet që përbëjnë strukturat janë në lëvizje të vazhdueshme, është e pamundur të përcaktohet pozicioni i tyre i saktë.

Nga ana tjetër, Heisenberg, bazuar në fizikën kuantike, mund të shpjegojë dualitetin spektral të atomit të hidrogjenit dhe atomit të heliumit. Falë këtyre studimeve ai fitoi çmimin Nobel në fizikë në vitin 1932. Puna e tij ishte një kontribut i madh në astronautikë pasi ai parashikoi ekzistencën e hidrogjenit në dy shtete. Njëri prej tyre ishte ortohidrogjen dhe tjetri ishte parahidrogjen. Të dy kanë të bëjnë me drejtimin e lëvizjes që marrin bërthamat e atomeve.

Operacioni Epsilon

Pas përfundimit të luftës, Heisenberg u burgos së bashku me shkencëtarë të tjerë gjermanë për fermën e quajtur Farm Hall në Angli. Qëllimi kryesor i rekrutimit ishte të zbulohej se sa të përparuara ishin vendet e ndërtimit të armëve atomike. Pasi shpërtheu bomba në Hiroshima, Heisenberg mbajti një leksion për të burgosurit e tjerë për të shpjeguar atë sasia e saktë e uraniumit që u kërkua për të bërë një bombë të tillë.

Meqenëse ata kishin vendosur një mori mikrofonash të fshehur në të gjithë shtëpinë, u konfirmua që Heisenberg e dinte sasinë e uraniumit që i duhej për të bërë një armë bërthamore, por që ai nuk kishte dashur ta bënte atë për arsye etike.

Postulatet e parimit të pasigurisë

Werner Heisenberg

Formulimi i parimit të pasigurisë nënkupton se sa më e madhe saktësia me të cilën ne e dimë pozicionin e një grimce ose aq më pak saktësi do të dimë se cila është shpejtësia e saj dhe anasjelltas. Kjo pasojë kuantike ngatërrohet shumë herë nga efekti i vëzhguesit. Ky efekt mund të zbatohet në shumë sisteme fizike, por ato janë të pamundura të vërehen pa i ndryshuar ato në të vërtetë. Një shembull i kësaj është se Ju nuk mund ta matni presionin në një gomë pa lënë të ikë ajri. Asnjëherë nuk do ta dimë presionin e saktë të gomës përpara se të fusim grykën më të pastër.

Parimi i pasigurisë së Heisenberg-ut e bëri të qartë se nuk ka asnjë lidhje me procesin e vëzhgimit. Ai pohoi se përcaktimi është një humbje themelore e të gjitha sistemeve kuantike pavarësisht nëse ato po vëzhgohen apo jo. Dhe është pasojë e dualitetit që ekziston midis valës dhe grimcës. Nëse duhet thënë se ky parim i pasigurisë është një nga formulat më të keqinterpretuara në të gjithë historinë, pasi ka supozuar implikime filozofike. Beenshtë përdorur si një provë e vullnetit të lirë dhe si një provë e shansit të fatit. Hasshtë përdorur për qëllime telepatie ose parapsikologjie.

Artikulli në të cilin ai bëri të njohur rrugën filozofike indeterministe të fillimit të saj në 1927, shprehte sa vijon:

"Në formulimin e fortë të ligjit shkakësor" Nëse e dimë saktësisht të tashmen, ne mund të parashikojmë të ardhmen, "nuk është përfundimi, por më tepër premisa që është false. Ne nuk mund ta dimë, për arsye parimi, të tashmen në të gjitha detajet e saj.

Më në fund, Heisenberg vdiq në shkurt 1976.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth këtij Heisenberg dhe shfrytëzimeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.