Bimët janë më të ekspozuara ndaj acar për shkak të ndryshimit të klimës

Bimë me dëborë

Me siguri e keni vërejtur që vitet e fundit ka pemë, siç janë bajamet, që lulëzojnë para kohës së tyre. Kjo, e cila mund të jetë një shfaqje e mrekullueshme, kjo mund t'u shkaktojë atyre shumë telashe kur godet acari, për arsyen e thjeshtë se qelizat që formojnë petalet nuk i qëndrojnë temperaturave të ulëta. Dhe nëse nuk ka lule, nuk mund të ketë fruta.

Ndryshimi i klimës po sjell pranverën përpara, por është një pranverë me karakteristika tipike të dimrit, domethënë: një javë termometri mund të lexojë njëzet gradë Celsius, por më pas një ditë bie në një shumë të vogël pesë ose gjashtë gradë që vrasin shpërthimet me tender. Kështu që, frytëzimi i bimëve është në rrezik.

Sipas një studimi të botuar në revistë Nature Communications, bimët në Evropë për 30 vjet kanë rifilluar periudhën e tyre të rritjes tre ditë më herët dhe përfundojnë në dimër. Ky ndryshim i ekspozon ata ndaj ngricave të pranverës, e cila është kur lulëzojnë lulet dhe gjethet. Kështu, kur ka një acar, e lëre më reshjet e borës, ato bëhen shumë të dobëta, aq sa lulet abortojnë dhe gjethet ose digjen, ose bien direkt, me të cilat bima detyrohet të harxhojë përsëri energji për të prodhuar të reja.

Bajame.

Pemë bajame nga kopshti im. Foto e realizuar më 20 janar 2018. Ajo kishte filluar të lulëzonte në 8 të atij muaji.

Nga ana tjetër, në Azi dhe Amerikën e Veriut numri i ditëve që bimët vuajnë nga acar ka ardhur duke u zvogëluar, por jo sepse ato zona janë duke u ftohur por sepse ngrohja globale ka zvogëluar numrin e ditëve në vit që ndodh ngrica. Edhe kështu, ka pasur episode ku kjo pranverë e hershme ka pasur efekte shumë negative: në vitin 2007 kishte një javë ngricash pranverore në Shtetet e Bashkuara qendrore dhe lindore që ulën prodhimin e grurit me 19%, nga të cilat pjeshka 75% dhe mollët dhe arrat 66%.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.