Bimësia ka një ndikim prej 30% në reshjet e shiut

bimësia dhe reshjet e shiut

Bimësia në ekosisteme ka funksione të ndryshme, të tilla si mirëmbajtja e të gjitha gjallesave që varen prej saj dhe sigurimi i ushqimit. Ata gjithashtu gjenerojnë oksigjenin që ne thithim përmes procesit të fotosintezës.

Tani, për më shumë rëndësi, Bimësia është zbuluar të ketë një ndikim të madh në klimë. Si mund të lidhet klima e një vendi me bimësinë ekzistuese?

Klima dhe bimësia

Shkencëtarët që kanë studiuar këtë fenomen kanë gjetur reagime të forta midis atmosferës dhe bimësisë. Këto reagime kanë një ndikim të madh në reshjet e shiut dhe incidencën e rrezatimit në sipërfaqe dhe, për këtë arsye, kanë një ndikim në klimën e vendit. Bimësia është përgjegjëse për 30% të ndryshimit të reshjeve dhe rrezatimit incident në sipërfaqe.

Këto studime mund të ndihmojnë në përmirësimin e parashikimeve meteorologjike, pasi që duke ditur bimësinë e një zone dhe ndikimin e saj, mund të gjenerohen modele më të mira parashikimi të temperaturave dhe reshjeve. Ky studim është, me sa e dinë autorët e tij, i pari që shqyrtoi ndërveprimet biosferë-atmosferë duke përdorur të dhëna thjesht vëzhguese, dhe kjo mund të përmirësojë shumë parashikimet e motit dhe klimës thelbësore për menaxhimin e kulturave bujqësore, sigurinë ushqimore, furnizimet me ujë, thatësira dhe valët e nxehtësisë.

Ne e dimë që bimësia mund të ndikojë në klimën dhe modelet e motit duke lëshuar avuj uji gjatë procesit të fotosintezës. Kjo lëshim i avujve të ujit në ajër ndryshon rrjedhat e energjisë sipërfaqësore dhe nxit formimin e reve. Falë atyre reve, ndodhin reshje shiu. Prandaj, bimësia është thelbësore që regjimi i reshjeve të mbetet i qëndrueshëm.

Për më tepër, retë nga ana e tyre ndryshojnë sasinë e dritës së diellit, ose rrezatimit, që mund të arrijë sipërfaqen e Tokës, duke ndikuar në ekuilibrin energjetik të planetit dhe në zona të caktuara kjo mund të çojë në reshje.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.