Baticat

Baticat

Të gjithë ose pothuajse të gjithë kanë dëgjuar për baticat ne plazhe. Isshtë një fenomen që vepron në mënyrë periodike dhe që është i aftë të lëvizë masa të mëdha uji brenda ose jashtë bregdetit. Forca e ushtruar nga një lëvizje e tillë e masave të ujit është veprimi gravitues i hënës dhe Diellit në sipërfaqen e tokës. Hëna është sateliti që ushtron më shumë forcë në këto batica dhe kombinohet nga tërheqja e Diellit, masa e të cilit është shumë më e madhe.

Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se si formohen baticat dhe nga çfarë varen. Përveç kësaj, ne do të flasim për ato që janë tabelat e baticës dhe dobinë e tyre në peshkimin sportiv. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Si funksionojnë ato

Baticat e pranverës

Të dy veprimet që hëna ushtron në Tokë të kombinuara me Diellin, ne duhet të shtojmë efektet që lëvizjet e tokës siç janë ato të rotacionit dhe përkthimit. Lëvizja rrotulluese ushtron një forcë që ne e njohim si centrifugale. Megjithëse shumë forca veprojnë në prodhimin e këtij fenomeni, padyshim që është hëna ushtron forcën më të madhe.

Tides funksionojnë në mënyrë ciklike. Meqenëse duhen 24 orë që Toka të sillet plotësisht rreth vetes, ajo dikur do të ishte në linjë plotësisht me hënën. Logjika na tregon se si Duhet të ketë vetëm një baticë të lartë (baticë të lartë) gjatë gjithë ditës. Por kjo nuk është kështu. Ka dy batica të larta me cikle 12-orëshe dhe baticë të ulët (baticë të ulët) në mes. Pse po ndodh kjo dhe jo siç bën logjika?

Ne do të shpjegojmë hap pas hapi. Ndërsa Toka dhe hëna formojnë një sistem që rrotullohet rreth një qendre rrotullimi, është hëna ajo që tërheq ujërat kur është në një pozicion vertikal dhe, për këtë arsye, ato ngrihen. Në anën tjetër të Tokës E njëjta gjë do të ndodhë falë forcës centrifugale të gjeneruar nga lëvizja rrotulluese e tokës. Kjo baticë e lartë që ndodh në anën e kundërt të Tokës është me më pak intensitet.

Sidoqoftë, në fytyrat që nuk janë në një linjë me hënën, ndodh e kundërta. Forcat gravitacionale dhe centrifugale kundërshtojnë njëra-tjetrën dhe rezultojnë në baticë.

Cikli i baticës

Funksionimi i baticave me diellin dhe hënën

 

Duhet të mendojmë për lëvizjen e Tokës në mënyrë që ta kuptojmë mirë këtë cikël. Duke u rrotulluar në boshtin e vet të rrotullimit, hëna gjithashtu rrotullohet rreth Tokës në përkthim. Duhen rreth 29 ditë për të përfunduar orbitën e saj. Ky fakt është ai që e bën Tokën të mos rreshtohet saktësisht me hënën çdo 24 orë, por zgjat pak më shumë (pak a shumë 50 minuta). Ky fakt quhet dita e hënës dhe është ajo që shënon ciklin e baticës.

Prandaj, cikli i plotë midis baticës dhe baticës së lartë është 12 orë, ndërsa batica e lartë dhe e ulët është 6 orë. Kjo nuk është gjithmonë aq e saktë, pasi planeti ynë nuk është bërë vetëm nga uji. Ka sipërfaqe toke me parregullsi që ndikojnë në baticat. Ndikon gjithashtu në gjeometrinë e brigjeve, profilin e thellësisë së zonave bregdetare, Rrymat oqeanike, era që bën në atë moment dhe gjerësia gjeografike në të cilën ndodhemi. Ndonjëherë presioni atmosferik gjithashtu luan një rol.

Llojet dhe tabela e baticave

Tide të larta dhe batica të ulta

Siç kemi folur, është tërheqja e hënës ajo që ushtron forcën më të madhe në ujëra. Por ka disa lloje baticash. Nga njëra anë, ne kemi baticat e pranverës. Isshtë një lloj më i theksuar i baticës së lartë dhe të ulët që ndodh kur hëna dhe Dielli janë në një linjë në Tokë. Po atëherë kur të dy forcat tërheqin ujërat me amplituda më të madhe dhe formohen batica më të theksuara të larta dhe të ulëta.

E kundërta është gjithashtu e vërtetë. Kur Dielli dhe Hëna janë në një kënd të drejtë, forcat tërheqëse janë më të vogla, kështu që veprimi i gravitetit është minimal. Shtë në këto kohë kur baticat janë më të vogla dhe quhen batica të reja. Nëse disa nga variablat që ndikojnë në baticat e përmendura më lart kanë një vlerë të madhe, atëherë stuhi.

Tabelat e baticës Ato janë përmbledhje të orëve të baticës. Ato janë shumë të dobishme për planifikimin e peshkimit sportiv. Falë këtyre tabelave ju mund të dini kohën në të cilën do të ndodhin këto batica të larta dhe të ulta. Përveç kësaj, aktiviteti i peshkut vlerësohet të rrisë ose jo probabilitetin e marrjes së kapjeve.

Këtu është një shembull i një tabele baticë:

Tabela e baticës

A ka batica në Detin Mesdhe?

Veprimi i hënës në baticat

Krahasuar me detet dhe oqeanet e tjerë, baticat e larta dhe të ulta nuk vlerësohen shumë në Detin Mesdhe. Kjo sepse është një det praktikisht i mbyllur. Justshtë vetëm hapja e ngushticës së Gjibraltarit ku ka një shkëmbim të masave ujore me Oqeanin Atlantik.

Ngushtica vepron si një lloj çezme që mbyll rrjedhën e ujit dhe nuk lejon që baticat të ndodhin në një mënyrë kaq të theksuar. Duke pasur nevojë të kaloni një vëllim të tillë uji në një kalim kaq të ngushtë, ajo që shkakton është se ka rryma të forta detare por ato nuk janë aq të shpejta sa të ndryshojnë shumë nivelet e ujit në atë që zgjat ciklet.

Gjatë pjesës së zbrazjes, ndodh e kundërta. Ekziston një rrymë mjaft e fortë e daljes që drejtohet drejt Atlantikut. Prandaj, meqenëse Mesdheu është një det mjaft i vogël dhe i mbyllur, megjithëse baticat vërehen në nivelin e bregdetit në mënyrë që ato të rriten ose të bien centimetra, vështirë se e ndryshon lundrimin. Shtë e vërtetë që, kushdo që është në bregun e plazhit, do të vërejë ndryshimin gjatë gjithë ditës. Por përtej kësaj, nuk ka rëndësi.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë janë baticat dhe si funksionojnë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.