Baticat e pranverës

Baticat e pranverës

Tides, ai fenomen që e bën plazhin herë më të gjerë dhe herë të tjera më të vogla. Këto janë lëvizje periodike të masave të mëdha të ujit për shkak të tërheqjes gravitacionale të ushtruar nga hëna dhe dielli në Tokë. Kur flisni për baticë, dëgjoni për të batica të gjalla dhe të mira. Cilat janë secila dhe nga çfarë varet ekzistenca e tyre?

Nëse jeni të interesuar për të gjitha këto, këtu do të gjeni të gjitha informacionet rreth mënyrës së funksionimit të baticave, cilat janë baticat e pranverës dhe cilat janë llojet e tyre. Dëshironi të vazhdoni të lexoni? 🙂

Rryma dhe ciklet e saj

Formimi i baticës së pranverës

Hëna dhe Dielli ushtrojnë një veprim të gravitetit në Tokë që bën që këto masa uji të lëvizin në mënyrë ciklike. Ndonjëherë forca tërheqëse e tërheqjes vepron së bashku me inercinë që gjeneron lëvizjen rrotulluese të Tokës dhe batica është më e theksuar. Për shkak të afërsisë së hënës me planetin tonë, veprimi që ajo prodhon në masat e ujit është më i madh se ai i Diellit.

Toka shkon rreth vetes çdo 24 orë. Nëse qëndrojmë nga jashtë, mund të shohim se si planeti dhe hëna rreshtohen një herë në ditë. Kjo do të bënte që dikush të mendonte se ka cikle baticash të një në çdo 24 orë. Megjithatë, ato prodhohen në një cikël prej afërsisht 12 orë. Pse po ndodh kjo?

Kur hëna është në zonën vertikale të një oqeani, ajo tërheq ujërat dhe ato ngrihen. Kjo sepse Toka dhe hëna formojnë një sistem që rrotullohet rreth një qendre rrotullimi. Kur kjo të ndodhë, në anën e kundërt të Tokës, ndodh lëvizja rrotulluese që shkakton një forcë centrifugale. Kjo forcë është i aftë të bëjë që ujërat të rriten duke shkaktuar atë që ne e quajmë baticë. Në të kundërt, fytyrat e planetit përballë hënës të paprekura nga tërheqja e gravitetit do të kenë baticë të ulët.

Rryma nuk është gjithmonë e njëjtë pasi ka disa faktorë që përcaktojnë kapacitetin e saj. Edhe pse dihet që ciklet midis baticës dhe baticës janë 6 orë, në të vërtetë nuk është plotësisht kështu. Toka nuk përbëhet vetëm nga uji. Isshtë se ka kontinente, gjeometri bregdetare, profile thellësie, stuhi, rryma oqeanike dhe erëra që ndikojnë në baticat.

Rrjedhat e gjalla dhe të mira

Rrjedhat e gjalla dhe të mira

Siç kemi qenë në gjendje të vëmë në dukje, baticat varen nga pozicioni i hënës dhe Diellit. Kur këto janë në përputhje me Tokën, fuqia e tërheqjes gravitacionale është më e madhe. Kjo normalisht ndodh kur kemi një hënë të plotë ose të re. Kjo situatë bën që baticat të jenë më të larta dhe quhen batica pranverore.

Nga ana tjetër, kur hëna, Toka dhe dielli formojnë një kënd të drejtë, tërheqja e gravitetit është minimale. Në këtë mënyrë njihet si batica e rrallë. Kjo ndodh gjatë periudhave të depilimit dhe rënies.

Për të sqaruar të gjitha këto koncepte, ne do të lëmë disa përkufizime që janë shumë të dobishme:

 • Baticë e lartë ose baticë e lartë: Kur uji i detit arrin nivelin maksimal brenda ciklit të baticës.
 • Baticë e ulët ose baticë e ulët: Kur niveli i ujit të ciklit të baticës arrin nivelin e tij minimal.
 • Koha e baticës së lartë: Koha në të cilën ndodh batica e lartë ose momenti i amplitudës më të madhe të nivelit të detit në një pikë të caktuar.
 • Koha e baticës së ulët: Koha në të cilën ndodh batica e ulët ose amplituda më e ulët e nivelit të detit në një pikë të caktuar.
 • Zbrazja: Theshtë periudha midis baticës dhe baticës.
 • Në rritje: Periudha midis baticës dhe baticës

Llojet e baticës së pranverës

Ka shumë variabla që veprojnë në baticat dhe, për këtë arsye, ekzistojnë disa lloje.

Baticat e pranverës

Tide të larta batica të larta

Ata janë të njohur si syzygies. Ato janë baticat e zakonshme të pranverës, domethënë ato që ndodhin kur toka, hëna dhe dielli janë drejtuar. Thenshtë atëherë kur forca tërheqëse është maksimale. Kjo ndodh në periudhat e hënës së plotë dhe hënës së re.

Rrjedhat ekuinoktiale të pranverës

Baticat e pranverës dhe shpjegimi i tyre

Kur ndodhin këto batica pranverore, shtohet një faktor më shumë kondicionimi. Kjo ndodh kur yjet rreshtohen në datat afër ekuinokseve të pranverës ose vjeshtës. Ndodh kur Dielli është plotësisht në planin e ekuatorit të Tokës. Në këtë rast baticat e pranverës janë mjaft të forta.

Rrjedhat e pranverës ekuinoktiale ekuokitale

Baticat ekuivale të perigeit

Ky lloj batica pranvere ndodh kur ndodhin të gjitha më lart dhe, përveç kësaj, hëna është në fazën e saj perigee. Kjo është kur batica e lartë është më e lartë se kurrë për shkak të afërsisë së hënës me Tokën. Gjithashtu, duke qenë në linjë Hëna, Toka dhe Dielli ushtrojnë forcë të madhe gravitacionale. Kur ndodhin këto batica pranverore, plazhet më të prekura zvogëlohen me më shumë se gjysma.

Pse nuk ka batica në Detin Mesdhe?

Efekti i baticave

Diçka që me siguri do ta dini tashmë është se baticat në Detin Mesdhe janë të pavlefshme. Kjo ndodh pasi është një det pothuajse plotësisht i mbyllur.. Hyrja e saj e vetme e ujit "e re" është përmes ngushticës së Gjibraltarit. Meqenëse ky kalim uji është kaq i vogël, nuk mund të thithë një numër të madh të litrave ujë nga Oqeani Atlantik. Prandaj, ky vëllim i madh i ujit ruhet në ngushticë. Ky fakt e bën ngushticën të veprojë si një çezmë që është e mbyllur. Për më tepër, krijon një rrymë të fortë hyrjeje, por e paaftë për të arritur Mesdheun.

Mund të thuhet se nuk ka kohë të mjaftueshme që Mesdheu të ketë batica. Mund të vlerësohet pak në stinët më të zgjedhura, por nuk janë batica të forta. Gjatë zbrazjes, ndodh e kundërta dhe në ngushticë gjenerohet një rrjedhje e fortë drejt Atlantikut.

Duhet përmendur gjithashtu se duke qenë një det i vogël, tërheqja e hënës është më e vogël. Ka shumë pika dhe brigje dhe arrin vetëm centimetra.

Cabanuelas 2016-2017

Cabanuelas 2016-2017

Në vitin 2016 Alfonso Cuenca parashikoi një pranverë me më pak shi se normalja. Përveç kësaj, ai tha se vjeshta dhe dimri do të ishin gjithashtu më të thata. Gjatë vitit 2017, reshjet e shiut do të ishin më të pakta, përveç në Pashkë dhe rrethinat e saj.

Në këtë parashikim, eksperti ynë cabañuelista nuk kishte gabuar që nga viti 2016 dhe 2017 kanë qenë vitet më të thata në histori.

Shpresoj të mund të kuptoni më mirë se çfarë nënkupton batica e pranverës dhe cilat lloje ekzistojnë. Tani ju duhet t'i analizoni ato për të bërë atë që keni mësuar në praktikë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.