Bashkimi Evropian së bashku me Kinën do të udhëheqin Marrëveshjen e Parisit

Marrëveshja e Parisit

Marrëveshja e Parisit ka hyrë në fuqi dhe ka shënuar një moment historik në historinë e luftës kundër ndryshimit të klimës. Sidoqoftë, hyrja në presidencën e Shteteve të Bashkuara të Donald Trump nuk ka qenë një lajm i mirë për planetin tonë.

Ne e kujtojmë atë Donald Trump është një mohues i ndryshimeve klimatike Dhe, për këtë arsye, Shtetet e Bashkuara nuk do të udhëheqin Marrëveshjen e Parisit edhe pse është një nga përgjegjësit kryesorë për emetimet e CO2 globalisht. Komisioneri Evropian për veprimin e klimës dhe energjisë, Miguel Arias Cañete, ka siguruar sot se Bashkimi Evropian do të drejtojë së bashku me Kinën luftën kundër ndryshimit të klimës, e cila, tani më shumë se kurrë, ka nevojë për vende të forta për ta mbrojtur atë.

Udhëheqësit në Marrëveshjen e Parisit

Cañete tashmë ka kujtuar se në ish Protokolli i KiotosShtetet e Bashkuara gjithashtu braktisën dhe nuk iu bindën marrëveshjeve të vendosura. Sidoqoftë, kësaj here është ndryshe. Bashkimi i të gjitha vendeve për të luftuar ndryshimin e klimës po bëhet gjithnjë e më i prekshëm.

Protokolli i Kiotos është ende në fuqi deri në vitin 2020, i cili do të jetë kur të zëvendësohet nga Marrëveshja e Parisit. Kujtojmë që, megjithëse Marrëveshja e Parisit ka hyrë në fuqi, ajo po ndjek për të rritur veprimin e klimës dhe mekanizmat e transparencës para vitit 2020, në mënyrë që në këto samite janë arritur rregulla që e bëjnë Marrëveshjen e Parisit operacionale. Shërben gjithashtu për të hedhur bazat për vendet për të zbatuar planet e tyre për të luftuar ndryshimin e klimës që nga viti 2020.

atu

Sipas mendimit të Arias Cañete, Bashkimi Evropian është i gatshëm të drejtojë tranzicionin e energjisë drejt një modeli të ri të zhvillimit me karbon të ulët. Për më tepër, ju e dini që situata në të cilën nuk merrni mbështetje nga SH.B.A. kemi pasur më parë, dhe madje kështu që të mund të përparoni. Alsoshtë gjithashtu BE që ka synimet më ambicioze të reduktimit të gazit dhe është ajo që mbështet më shumë vendet në zhvillim.

Arritja e një modeli pa karbon deri në vitin 2050

Cañete kujtoi se Bashkimi Evropian ka alokuar 17.600 miliardë lekë për financat e klimës në vitin 2015, që 90% e burimeve të Fondit Ndërkombëtar të Përshtatjes së Ndryshimeve Klimatike janë kontribuar nga rajoni, i cili gjithashtu ka kontribuar me 4.700 miliardë në Fondin e Gjelbër të Klimës, afërsisht gjysma e fondeve të këtij fondi.

Zvogëloni emetimet globale të CO2 dhe drejtoni tranzicionin e energjisë është një sfidë e madhe në luftën kundër ndryshimit të klimës. Për të arritur këto objektiva ambiciozë, është e nevojshme të përgatitet dhe detajohet legjislacioni i nevojshëm për të qenë në përputhje me Marrëveshjen e Parisit. Cañete ka deklaruar se BE do të regjistrojë një plan dekarbonizimi duke detajuar rrugën për të mos lëshuar CO2 në 2050.

Miguel Arias Cañete

Por sigurisht, vendimi i Cañete kërkon pjesëmarrjen e të gjithë vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Komisioni Evropian do të kërkojë secilin nga Shtetet Anëtare realizimin e një plani gjithëpërfshirës të energjisë dhe klimës, drafti i së cilës duhet të paraqitet në 2018 për rishikim dhe miratim pasues në 2019, data në të cilën secili vend duhet gjithashtu të ketë përfunduar strategjinë e tij të dekarbonizimit për 2050.

Planet e reja të tranzicionit të energjisë

Në mënyrë që të adresojë transformimet e nevojshme për të udhëhequr tranzicionin e energjisë, Cañete pohon se Duhet të hapet një debat horizontal për të qenë në gjendje të bëjë plane energjetike dhe klimatike. Përveç kësaj, Qeveria duhet të përfshijë komisionin e çështjeve ekonomike në përgatitjen e planit, pasi që kjo nuk është përgjegjësi vetëm e departamenteve të energjisë dhe mjedisit.

Për të arritur tranzicionin e energjisë drejt një modeli më të pastër dhe më të qëndrueshëm të zhvillimit, është thelbësore zhvillimin e energjive të rinovueshme dhe të inkurajojë grante për R&D për zhvillimin dhe inovacionin e teknologjisë që përmirëson efikasitetin e energjisë. Nevojiten politika afatgjata në qeveri dhe jo vetëm politika që synojnë fitoren e zgjedhjeve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dy ngjyrë blu dijo

  Nuk besoj se dikush si Z. Cañete, i cili kur erdhi në pushtet i kishte të gjitha pasuritë e tij në aksionet e Repsol, është i përshtatshëm për pozicionin që mban. Sfidat për vitin 2050 më duken jo ambicioze. Deri në atë datë ndryshimi i klimës do të ketë bërë tashmë kërdi. Do të jetë vetë tregu që përcakton udhëzimet për dekarbonizimin e ekonomisë dhe këta zotërinj e dinë që ky treg do të përparojë më shpejt nga sa mendojnë.

  1.    Portillo gjermane dijo

   Sa ke te drejte Ndryshimi i klimës po bën gjënë e vet sot dhe do të përkeqësohet dhe përkeqësohet. Le të shpresojmë që tranzicioni i energjisë të vijë më shpejt sesa ata presin.

   Faleminderit per komentin tuaj, pershendetje !!

 2.   david dijo

  Vendosja e basteve për vitin 2050 më duket si një gjë shumë ambicioze. Të gjithë i dimë pasojat që do të kenë sjellë ndryshimet klimatike deri në atë datë. Për fat të mirë, tregu për burimet e rinovueshme dhe automjetet elektrike do të përparojë më shpejt sesa këta zotërinj synojnë të avancojnë.

  1.    Portillo gjermane dijo

   Ke te drejte. Marrëveshja e Parisit është mjaft ambicioze nëse kujtojmë efektin e vogël të Protokollit të Kiotos. Për më tepër, kjo Marrëveshje nuk flet për asgjë në lidhje me emetimet e metanit, i cili është një tjetër problem kryesor që mund të bëjë që të gjitha masat e marra nga kjo Marrëveshje të anulohen.

   Faleminderit për komentin tuaj! =)