BE analizon nevojën për të zvogëluar emetimet përballë ndryshimit të klimës

ulin emetimet

Emetimet e gazeve serë që po shkaktojnë ngrohjen globale duhet të zvogëlohen sa më shpejt të jetë e mundur. Objektivat e Marrëveshjes së Parisit duhet të përmbushen nëse nuk duam që temperaturat të rriten.

Sipas pasqyrës së re mbi veprimin e BE-së mbi energjinë dhe ndryshimin e klimës botuar nga Gjykata Evropiane e Audituesve, veprimi efektiv në fushën e energjisë është thelbësor në luftën kundër ndryshimit të klimës. Çfarë veprimesh duhet të ndërmarrë Bashkimi Evropian për t'iu përshtatur ndryshimeve klimatike?

Analizë panoramike

Emetimet e gazeve serë

Konsumi i energjisë korrespondon 79% të emetimeve të gazeve serë në Bashkimin Evropian. Prandaj, është e nevojshme të përqendrohemi në uljen e emetimeve duke ndryshuar përdorimet dhe burimet e energjisë.

Sipas auditorëve të kësaj analize, emetimet e gazeve serë duhet të ulen sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të përshtaten dhe në të njëjtën kohë të zbuten efektet e ndryshimit të klimës, duke minimizuar ndikimet në popullatën evropiane sa më shumë që të jetë e mundur.

Klima e Evropës do të jetë shumë e ndryshme nga sot në fund të shekullit, madje edhe duke supozuar që rritja mesatare e temperaturës nuk arrin të jetë më e lartë se 2 ° C sipas dispozitat e Marrëveshjes së Parisit.

Energjia dhe ndryshimi i klimës

rritja e temperaturave globale

Audituesit e analizës pohojnë se konsumi dhe prodhimi i energjisë është i lidhur ngushtë me ndryshimin e klimës, pasi që gjenerimi i energjisë që nuk vjen nga burime të rinovueshme si dielli, era etj. Ata lëshojnë gazra serë që kontribuojnë në ngrohjen globale.

Prodhimi i energjisë nga lëndët djegëse fosile dhe konsumi i energjisë nga transporti, industria, familjet dhe bujqësia së bashku përbëjnë 79% të emisioneve të gazeve serë të BE-së.

Meqenëse emetimet e gazit janë një problem serioz për klimën e planetit, është e nevojshme që BE t'i ulë ato. Parashikimet aktuale tregojnë se duhet bërë më shumë për të përmbushur synimet e vitit 2030 dhe synimet e vitit 2050 për uljen e emetimeve të gazeve serë.

E gjithë kjo do të jetë një sfidë për vendet anëtare, pasi jo vetëm që ata do të duhet të përshtaten me ndryshimin e klimës, por gjithashtu do të duhet të përpiqen të minimizojnë dhe transformojnë modelin aktual të energjisë. Ndryshimi i mënyrës së prodhimit të energjisë së një vendi nuk është i lehtë. Për këtë arsye, do të jetë një sfidë për të modifikuar modelet e prodhimit dhe për t'i udhëhequr ato drejt një tranzicioni të energjisë ku mbizotërojnë energjitë e rinovueshme dhe efikasiteti i energjisë.

Ndryshimet në modelin e energjisë

kalimi i energjisë

Mënyra më e menjëhershme e adaptimit ndaj ndryshimit të klimës është ndryshimi në modelin e energjisë të BE-së.

Audituesit konsiderojnë se, në fushën e energjisë, një aspekt i rëndësishëm i veprimit të BE-së është krijimi i një tregu të brendshëm të energjisë për të lejuar qarkullimin e lirë të gazit dhe energjisë elektrike dhe komercializimin e tyre pa kufij në të gjithë territorin e BE-së. Qëllimi i tregut të brendshëm të energjisë është të arrijë objektivat e politikës energjetike të BE-së për sigurimin e energjisë së përballueshme, me çmime konkurruese, të qëndrueshme për mjedisin dhe të sigurt, në një mënyrë fitimprurëse.

Qëllimet dhe objektivat e imponuara për vitet 2030 dhe 2050 janë mjaft komplekse për t'u arritur dhe do të kërkojnë një përpjekje më të madhe nga të gjitha Shtetet Anëtare. Sidoqoftë, është një angazhim që duhet të përfshihet, pasi që duhet të bëhen përpjekje shtesë për të qenë në gjendje të specifikojnë politikat për veprimin dhe zvogëlimin e gazeve serë.

Midis 2071 dhe 2100, klima e Evropës do të jetë shumë e ndryshme nga ajo e 1961-1990 me një rritje prej 2 ° C nga nivelet para-industriale. Supozimi i një rritjeje prej 2 ° C është një mesatare botërore: edhe nëse arrihet, temperatura do të tejkalojë shumë këtë nivel në rajone të caktuara.

Ne duhet të zvogëlojmë emetimet e gazeve serë me çdo kusht për të parandaluar mos ekzistimin e skenarëve të klimës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.