CO2LABORA, një aplikacion për të mësuar më shumë rreth ndryshimit të klimës

Cambio climático

Teknologjia mund të shkojë shumë larg në trajtimin e ndryshimeve klimatike. Si Me një aplikacion celular që ju lejon të mësoni më shumë rreth veprimeve tuaja të përditshme për të zvogëluar emetimet e gazeve serë, si dioksid karboni.

CO2LABORA, e cila është mënyra se si quhet aplikacioni, është zhvilluar nga një ekip studentësh nga Instituti Teknologjik i Colima dhe Universiteti i Colima (Ucol) i vendosur në Meksikë.

Alexis Maturano Melgoza, një student i shkencave kompjuterike në Institut, tha se me programin CO2LABORA, kërkon të ndërgjegjësojë njerëzit për emetimet e CO2, dhe jo vetëm kaq, por gjithashtu do të jetë e mundur të krijohet një rrjet për të ndihmuar me veprime të thjeshta por efektive dhe kështu gradualisht zvogëlojnë emetimet. Për këtë arsye, të dhënat ndahen në Facebook, »duke e sfiduar» dikë për të përmirësuar mjedisin me veprimet e tij, por pa harruar kurrë funksionin kryesor të aplikacionit, i cili është informojmë në lidhje me ndryshimin e klimës dhe çfarë mund të bëjmë për t'u kujdesur për planetin.

Për ta përdorur atë si duhet, në formën e fillimit duhet të vendosni konsumi dy-mujor i kilovatëve, konsumi javor i litrave benzinë, konsumi i litrave të gazit, frekuenca e ngarkimit dhe sa përqind e plehrave të gjeneruara javë pas jave riciklohen.

Misri në fushë të thatë

Përveç kësaj, ajo ka disa seksione, të tilla si Renditja eko, në të cilën do të dini se si mund ta ndihmoni planetin dhe këshillat; dhe të Emetimet, në sajë të së cilës ju mund të vlerësoni emetimet e CO2 tuaj sa herë që dëshironi dhe, nëse jo, do të merrni një kujtesë.

Nëse ndiqni të gjitha këshillat që ai ju jep, fatura e energjisë elektrike do të ulet me 30%, shpjegoi Melgoza. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, ju gjithashtu do të ulni koston e benzinës, sepse do të lëshoni më pak dioksid karboni.

Aplikimi do të jetë në dispozicion për korrik në IOS y android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.