Bilanci volumetrik

Bilanci volumetrik

Kur jemi në një laborator ne përdorim instrumente të caktuara që na ndihmojnë të kryejmë matje dhe teste. Një nga instrumentet më të përdorura gjerësisht që përfaqësoi një arritje të rëndësishme në botën e kimisë dhe fizikës është balonë vëllimore. Shtë një mjet shumë i dobishëm si për përparimin ashtu edhe për zbulimin e shumë studimeve shkencore. Duke ndihmuar në llogaritjen e saktë të vëllimeve të lëngjeve që mund të maten, ai është bërë një nga mjetet më të përdorura.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, rëndësinë dhe mënyrën e përdorimit të balonës vëllimore.

Çfarë është një balonë vëllimore

llojet e balonit volumetrik

Njihet gjithashtu me emrin Fiola dhe nuk është asgjë më shumë se një enë qelqi që përdoret në laboratorë. Falë këtij mjeti, mund të merren matje të sakta të niveleve të lëngjeve dhe përdoret për të përzier materiale që do të përdoren më vonë. Gjëja më normale është se është bërë prej qelqi dhe ka një qafë të gjatë dhe të ngushtë. Fundi i saj është plotësisht i rrafshët. Në qafë ka një shenjë të njohur si matës, prandaj dhe emri i saj. Kapaciteti është përgjegjës për të treguar vëllimin e lëngut që balonë vëllimore duhet të përmbajë në mënyrë që të garantojë dhe lehtësojë matjen e saktë. Në këtë mënyrë, matje shumë të ngjashme arrihen me një diferencë më të vogël gabimi.

Shënimi i qafës fillon nga baza në formë dardhe dhe kalon nëpër qafën e ngushtë. Në këtë mënyrë, është e mundur të sigurohen lloje të ndryshme të matjeve të vëllimit.

Për çfarë shërben

Balona vëllimore përdoret për të matur me saktësi vëllimet e ndryshme të lëngjeve që mund të gjenden në një laborator. Ato mund të përdoren për të bërë disa përzierje të elementeve të ndryshëm dhe për të marrë një përbërje pa mbingarkuar funksionin e saj. Mbani në mend se shumë balonë janë vetëm për përdorim në laboratorët shkollorë. Këto balonë priren të kenë disa tipare më themelore dhe janë më delikate. Sidoqoftë, në laboratorët zyrtarë ekzistojnë lloje të tjerë të balonave më të përpunuar që kanë përbërje të ndryshme dhe mbështesin një kapacitet më të madh.

Gjëja më e rëndësishme para se të blini një balonë volumetrik është të dini se për çfarë do të përdoret. Në këtë mënyrë, ne jemi në gjendje të zgjedhim modelin më të përshtatshëm në varësi të përdorimit që do t'i jepet. Operacioni është i thjeshtë. Onlyshtë e nevojshme vetëm të dini se cilat marka janë të nevojshme në mënyrë që të merrni një matje të saktë. Kjo matje mund të jetë e një vëllimi të lëngut ose një përzierje e tyre. Funksioni kryesor i një balonë volumetrik është matja e vëllimit të lëngut që përdor çdo laborator. Mund të përdoret gjithashtu për çdo lloj prove ose eksperimenti.

Hapi më i rëndësishëm për të njohur kur përdorni një balonë vëllimor është të plotësoni deri në shenjë. Për ta bërë këtë do të thotë të mbushni balonë vëllimore në mënyrën e duhur. Për ta bërë këtë, është më mirë të përdorni një gyp sepse ajo ka një majë më të deleguar. Meqenëse është një majë delikate dhe e zgjatur, është më lehtë të vendosni lëngun brenda balonit volumetrik. Falë kësaj ne arrijmë saktësi më të mirë pasi rrezikojmë më pak nga një derdhje. Kjo do të na ndihmojë gjithashtu që të kemi një matje më të saktë dhe rehati më të madhe në proces.

Një pikë tjetër që duhet të merret parasysh kur përdorim një balonë volumetrik është momenti në të cilin duhet të kryejmë matjen. Ju duhet të përqendroheni në pikën qendrore të kurbës që arrin zgjidhjen. Ne duhet të marrim parasysh se shumë balonë kanë buzë të larta dhe të tjerët që kanë buzë më të ulëta. Në çdo rast, e rëndësishme është që ne gjithmonë duhet të mbajmë një vështrim mbi kapacitetin. Kjo është mënyra e vetme për të qenë në gjendje të kontrollojmë mirë pikën qendrore të kurbës së zgjidhjes. Ne duhet ta shikojmë kapacitetin si një vijë të drejtë në mënyrë që të garantojmë llogaritjen precize të lëngut. Nuk mund të shihet si një elips ose nuk do të kemi rezultatin që presim.

Përdorimet e balonës vëllimore

Ai nuk përdoret vetëm për të matur vëllimin e një lëngu, por edhe për të bërë përzierje të ndryshme. Ne do të ndajmë përdorimet e ndryshme të balonës vëllimore:

 • Matni vëllimin e lëngjeve: Vini re shenjat në qafën e balonit si udhëzues. Falë tyre, ne mund të masim vëllimin e lëngut duke vëzhguar një kurbë ose lart ose poshtë.
 • Përgatitni zgjidhje: Ky lloj baloni shërben gjithashtu për të përgatitur zgjidhje. Nëse e dimë sasinë e tretësit dhe tretësit, mund të përzihemi sasia që na nevojitet. Pesha e tretësirës përcaktohet përmes një ekuilibri. Tapa vendoset më pas në balonë vëllimore dhe tundet derisa të gjithë përbërësit të integrohen pa rrezikuar derdhjen e solucionit.

Llojet e balonit volumetrik

matjet vëllimore të balonë

Ekzistojnë lloje të ndryshme të balonës vëllimore sipas disa karakteristikave. Le të analizojmë se cilat janë ato:

 • Sipas saktësisë: Kemi balonë volumetrik të tipit A që përdoren për matjen e lëngjeve dhe përgatitjen e përzierjeve të ndryshme. Ato përdoren në laboratorët e avancuar të kimisë. Balonat volumetrikë të tipit B janë ato që gjenden në laboratorët shkollorë me kërkesa më të ulëta.
 • Sipas kapacitetit të vëllimit: Kur bëhet fjalë për kapacitetin e vëllimit të një baloni volumetrik, ne nuk u referohemi balonave 1 dhe 2 ml, megjithëse zakonisht përdoren ato që variojnë nga 25 ml deri në 500 ml.
 • Sipas ngjyrës: në varësi të materialit që kjo bëri ju mund të gjeni ngjyra të ndryshme. Disa kanë një ngjyrë të nevojshme për të qenë në gjendje të përpunojnë përzierjet që janë të ndjeshme ndaj dritës. Mbani në mend se ata duhet të kenë higjienë të mirë për çdo lloj mase. Nëse nuk keni higjienë të mirë, matjet mund të ndikohen dhe të ndryshohen.

Siç mund ta shihni, balona vëllimore është një nga mjetet më të përdorura në botën e kimisë dhe fizikës dhe laboratorëve. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth balonit volumetrik dhe karakteristikave kryesore të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.