Axolotl meksikan në Spanjë

axolotl meksikan në Spanjë

Axolotl meksikan është një specie endemike e ujërave të lumenjve të Meksikës. Megjithatë, është gjetur një Axolotl meksikan në Spanjë për shkak të blerjes dhe shitjes së kësaj kafshe për ta mbajtur atë si kafshë shtëpiake në shtëpi. Kjo situatë do të thotë se kjo kafshë po bëhet një specie pushtuese që mund të zhvendosë speciet vendase të Spanjës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë rreziqet e axolotlit meksikan në Spanjë.

tipare kryesore

A është i ligjshëm një axolotl meksikan në Spanjë?

Axolotl meksikan, emri shkencor i të cilit është Ambystoma mexicanum, është një specie e salamandrës endemike në Meksikë që shquhet për karakteristikat e saj unike dhe rëndësinë e saj në biologji.

Është një kafshë ujore që duket si një salamandër me gushë të jashtme, gjë që e dallon nga shumica e salamandrave, të cilat zhvillojnë mushkëritë gjatë ciklit të tyre jetësor. Trupi i tij është i zgjatur dhe zakonisht ka një gjatësi prej 15 deri në 45 centimetra., megjithëse disa individë mund të arrijnë madhësi më të mëdha.

Një nga tiparet më dalluese të axolotlit meksikan janë gushat e jashtme, të cilat e lejojnë atë të marrë oksigjen nga uji në vend që të mbështetet në mushkëri. Këto gushë janë të gjata dhe me pupla, gjë që lehtëson kapjen e oksigjenit të tretur në ujë.

Ngjyra e axolotlit ndryshon shumë, por në përgjithësi është tone të errëta, të tilla si kafe, jeshile ose gri. Shpesh ka njolla ose modele në lëkurë. Axolotl është endemik i liqeneve dhe kanaleve të ujërave të ëmbla në rajonin e Luginës së Meksikës., kryesisht në sistemin liqenor Xochimilco. Është i njohur për aftësinë e tij për të mbijetuar në ujëra të ngrohta dhe të cekëta, gjë që e bën atë një banor tipik të trupave ujorë me bimësi të bollshme.

axolotl Është i famshëm për kapacitetin e tij mbresëlënës rigjenerues. Mund të rigjenerojë gjymtyrët, indet e zemrës, palcën kurrizore dhe madje edhe pjesë të trurit të saj. Kjo e bën atë një lëndë të vlefshme studimi për rigjenerimin e indeve në kërkimin mjekësor dhe shkencor.

Dieta e tyre përbëhet kryesisht nga jovertebrorë të vegjël ujorë, si insektet, krustacet dhe krimbat. Ata janë grabitqarë të shkathët dhe përdorin shqisat e tyre të zhvilluara mirë për të zbuluar prenë.

Kjo kafshë përballet me kërcënime të konsiderueshme për shkak të humbjes së habitatit të saj natyror, ndotjes së ujit dhe futjes së specieve pushtuese. Ajo është klasifikuar si një specie kritikisht e rrezikuar sipas Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN).

Axolotl meksikan në Spanjë

Spanja dhe axolotl

Axolotl meksikan nuk është thjesht një salamandër e rrezikuar; Ajo gjithashtu ka karakteristikën unike të ruajtjes së tipareve të saj rinore deri në moshën madhore. Kjo specie, vendas në Xochimilco, pranë qytetit të Meksikos, është zbuluar në Spanjë, duke shkaktuar shqetësim. Axolotlet Albino janë mjaft të zakonshme, veçanërisht në robëri, por mund të gjenden edhe në ngjyrë të zezë ose kafe me modele lara-lara. Këto krijesa janë aq të dashura sa kanë ditën e tyre kombëtare më 1 shkurt.

Pamja e fytyrës së tij është mjaft e këndshme, e ngjashme me atë të një krijese pa moshë. Megjithatë, kjo ngjashmëri ka bërë krijesa konsiderohet një delikatesë e çmuar në Meksikë, e cila ka shkaktuar një rënie të ndjeshme të popullsisë. Si rezultat, një program ruajtjeje i quajtur Plani Kombëtar i Veprimit për Menaxhimin dhe Ruajtjen e Axolotl në Xochimilco u krijua brenda Parkut Ekologjik Xochimilco. Nisma u drejtua nga Projekti i Iniciativës Darvin në Mbretërinë e Bashkuar dhe pritet të jetë efektive në ruajtjen e specieve.

Ku në Spanjë është zbuluar?

kafshë shtëpiake endemike

Gjetja e një specie të rrezikuar në rajonin tonë duhet të ngjallë lumturi dhe lehtësim. Ai u zbulua një muaj më parë në Marçà, që ndodhet në Priorat (Katalonia). Edhe pse ka disa dëshmitarë që pretendojnë se e kanë parë specien më parë në këtë zonë.

Pasi kapi me sukses kafshën e parë, 7-vjeçari u ndje i detyruar të kthehej në lumë për të parë nëse mund të gjente më shumë, dhe çuditërisht, ai e bëri. Agjentët ruralë nga Departamenti i Brendshëm ishin përgjegjës për transferimin e të dy kafshëve në një qendër të specializuar, ku Ata iu nënshtruan ekzaminimeve paraprake.

Është e qartë se prania e kësaj krijese të veçantë në lumenjtë e Katalonjës i atribuohet vetëm ndërhyrjes njerëzore. Pyetja mbetet: si është e mundur kjo? Përgjigja është e thjeshtë, pasi mund ta blini këtë krijesë për vetëm 30 euro.

Efektet negative të axolotl meksikan në Spanjë

Tendenca në rritje e blerjes së kafshëve ekzotike në internet si kafshë shtëpiake ka çuar në praninë e axolotls në habitatin natyror të Katalonjës. Megjithatë, është thelbësore të kihet parasysh se braktisja e këtyre kafshëve në mjedisin e tyre natyror Jo vetëm që është i paligjshëm, por gjithashtu përfaqëson një kërcënim të rëndësishëm.

Megjithëse bukuria e kësaj specie mund të provokojë impulsin për ta përqafuar atë, aftësia e saj për t'u riprodhuar në Spanjë përfaqëson një kërcënim të rëndësishëm për organizmat vendas. Fauna e lumenjve që përshkojnë Gadishullin Iberik po pëson dëme në rritje nga speciet pushtuese, të cilat po u shkaktojnë dëme serioze popullsive vendase, duke përfshirë edhe vdekjen. Këto specie nuk po konkurrojnë më thjesht për territor, por gjithashtu po transmetojnë sëmundje dhe po konkurrojnë për të njëjtat burime ushqimore.

A është e ligjshme të blesh axolotl meksikan në Spanjë?

Në Spanjë, Blerja dhe shitja e axolotls rregullohet me Ligjin 4/1989, për Mbrojtjen e Kafshëve Vertebrore.. Ligji përcakton se blerja dhe shitja e axolotls është e ligjshme për sa kohë që kafshët mbahen në një vend të përshtatshëm dhe plotësojnë kërkesat e nevojshme për të garantuar shëndetin e tyre. Axolotls duhet të jenë të shëndetshëm kur blihen dhe duhet të kenë kujdesin e duhur. Përveç kësaj, blerja e axolotls është subjekt i mbikëqyrjes së autoriteteve kompetente. Blerja dhe shitja e axolotls është një praktikë e zakonshme në Spanjë dhe shumë e konsiderojnë axolotls si një burim ushqimi të qëndrueshëm dhe të shëndetshëm.

Blerja dhe shitja e axolotls është e ligjshme në Spanjë, për sa kohë që plotësohen kërkesat e përcaktuara me ligj. Këto kafshë konsiderohen si një burim ushqimi i shëndetshëm dhe i qëndrueshëm për shumë njerëz.

 • Që nga viti 2020, axolotls mbrohen nga rregulloret spanjolle dhe për këtë arsye nuk mund të blihen ose shiten.
 • Axolotls janë një specie e rrezikuar, kështu që Rekomandohet të mos i blini por t'i çoni në një qendër rikuperimi për t'i kthyer në habitatin e tyre.
 • Salamanderët janë amfibë çmimet e të cilëve ndryshojnë në varësi të moshës dhe madhësisë, por ato nuk shiten si kafshë shtëpiake në Spanjë.
 • Ka disa kompani që specializohen në shitjen e axolotl, por këto kompani i shesin vetëm për qëllime shkencore dhe nuk mund t'i përdorin për qëllime komerciale.
 • Salamanderët janë kafshë shumë të cenueshme dhe ligjet e ruajtjes së jetës së egër duhet të merren parasysh për të parandaluar zhdukjen e këtyre specieve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për axolotl meksikan në Spanjë dhe pasojat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.