Avapotranspirimi

Transpirimi i bimës

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për fenomenin e avullimi i frymëzimit kur flasim për bimët. Në fakt, është një fenomen që ndodh kur bimët humbasin ujë nga indet e tyre për shkak të dy fenomeneve që veprojnë si një e tërë: avullimi nga njëra anë dhe djersitja nga ana tjetër. Avapotranspirimi mund të përcaktohet si shqyrtim i përbashkët i këtyre dy proceseve në të njëjtën kohë.

Në këtë postim ne do t'ju tregojmë se si funksionon ky mekanizëm dhe rëndësinë që ai ka në cikli i ujit.

Çfarë është avullimi

Bilanci hidrik

Ne fillojmë duke përcaktuar mirë proceset që kryhen njëkohësisht nga ata që po përmendim. Procesi i parë është avullimi. Shtë një fenomen fizik që shënon një ndryshim të gjendjes së ujit nga lëngu në avull. Kjo gjithashtu përfshin proceset e lartësimit që ndodhin kur uji është në formën e borës ose akullit dhe shkon direkt në avull pa kaluar nëpër një gjendje të lëngët.

Avullimi bëhet nga sipërfaqja e tokës dhe bimësisë sa më shpejt që të ketë reshje. Për shkak të temperaturave, veprimit të rrezatimit diellor ose erës, pikat e ujit që kishin precipituar përfundojnë në avullim. Një vend tjetër ku ndodh avullimi është në sipërfaqet e ujit si lumenjtë, liqenet dhe rezervuarët. Ndodh gjithashtu nga toka me ujë të infiltruar. Szakonisht avullohet nga zona më e thellë në atë më sipërfaqësore. Ky është ujë i infiltruar kohët e fundit ose në zonat e shkarkimit.

Nga ana tjetër, ne kemi procesin e djersitjes. Shtë një fenomen biologjik që ndodh te bimët. Shtë procesi me të cilin ata humbin ujë dhe e derdhin atë në atmosferë. Këto bimë marrin ujë përmes rrënjëve nga toka. Një pjesë e këtij uji përdoret për rritjen e tyre dhe funksionet vitale dhe pjesa tjetër ato depërtojnë në atmosferë.

Matjet dhe dobia

Stacioni i matjes së avullimit

Meqenëse këto dy fenomene janë të vështira të maten veçmas, ato ndodhin së bashku si avullim dhe frymëzim. Në shumicën e rasteve kjo është studiuar, duhet të dini sasinë totale të ujit që humbet në atmosferë dhe procesi me të cilin humbet nuk ka rëndësi. Këto të dhëna janë të nevojshme për të bërë bilancet e ujit të sasisë së ujit që bie në raport me atë të humbur. Rezultati do të jetë një bilanc neto pozitiv, nëse uji grumbullohet ose kemi një tepricë burimesh, ose negativ, nëse humbasim ujë të akumuluar ose humbasim burime.

Për ata që studiojnë evolucionin e ujit, këto ekuilibra ujorë janë shumë të rëndësishëm. Këto studime janë përqendruar në përcaktimin sasior të burimeve ujore të një zone. Kjo do të thotë, i gjithë uji që bie shi zbritet nga uji që humbet përmes avullimit dhe frymëzimit, do të jetë vëllimi i ujit në dispozicion që do të kemi afërsisht. Sigurisht, duhet të marrim parasysh edhe sasinë e ujit që depërton në varësi të llojit të tokës ose ekzistencës së akuiferëve.

Avapotranspirimi është një variabël i rëndësishëm në fushën e shkencave agronomike. Konsiderohet si një element i rëndësishëm duke marrë parasysh nevojat për ujë që kanë të lashtat në mënyrë që ato të zhvillohen në mënyrë korrekte. Ka shumë formula matematikore të përdorura për të njohur të dhënat e nevojshme të avullimit dhe ekuilibrave të ujit.

Njësia me të cilën matet është në mm. Për t'ju dhënë një ide, një ditë e nxehtë e verës është e aftë të avullojë në frymëmarrje midis 3 dhe 4 mm. Ndonjëherë, nëse zonat e matura janë të bollshme në bimësi, mund të flitet edhe për metra kub për hektar tokë.

Llojet e avullimit

Avapotranspirimi në bujqësi

Në mënyrë që të jetë në gjendje të diferencojë të dhënat mirë brenda një bilanci uji, të dhënat e avullimit dhe frymëmarrjes janë ndarë në disa mënyra. E para është avullimi dhe frymëzimi i mundshëm (ETP). Këto të dhëna janë ato që na reflektojnë se çfarë do të prodhohej nga lagështia e tokës dhe mbulesa e bimësisë ishte në kushte optimale. Kjo është, sasia e ujit që do të avullojë dhe do të shfaqet nëse kushtet mjedisore do të ishin optimale për të.

Nga ana tjetër kemi avullimi dhe frymëzimi aktual (ETR). Në këtë rast, ne matim sasinë aktuale të ujit që avullohet në bazë të kushteve ekzistuese në secilin rast.

Në këto përkufizime është e qartë se SHTE është më pak ose e barabartë me ETP. Kjo do të ndodhë 100% të kohës. Për shembull, në një shkretëtirë, ETP është rreth 6mm / ditë. Sidoqoftë, ETR është zero, sepse nuk ka ujë për të avulluar. Në raste të tjera, të dy llojet do të jenë të njëjtë, për sa kohë që jepen kushtet optimale dhe ekziston një mbulesë e mirë e bimëve.

Nuk duhet përmendur që avullimi dhe frymëzimi është një faktor që nuk na intereson aspak. Do të thotë të humbasësh burimet ujore që nuk mund të përdoren. Ne gjithashtu duhet të kemi parasysh se ai është një element më shumë i ciklit hidrologjik të ujit dhe se, herët a vonë, gjithçka që është avulluar një ditë do të precipitojë përsëri.

Rëndësia në bujqësi

Avapotranspirimi në bujqësi

Të gjithë përkufizimet e mësipërme janë kritike për llogaritjet e inxhinierisë së kulturave. Kur ne përdorim vlerat ETP dhe ETR në hidrologji, kështu që ato merren parasysh vetëm brenda bilancit total të një pellgu. Këto elemente janë ato që tregojnë sasinë e ujit që humbet nga ajo që ka precipituar. Për të marrë parasysh vëllimin e ujit sipërfaqësor të disponueshëm, të tillë si në një rezervuar, infiltrimi është gjithashtu një element që zvogëlon sasinë e ujit të disponueshëm.

Rëndësia e avullimit dhe frymëzimit rritet më shumë kur futemi në fushat e bujqësisë. Në këto raste, ndryshimi midis ETP dhe ETR mund të jetë një deficit. Në bujqësi kjo diferencë dëshirohet të jetë zero, pasi do të tregojë që bimët kanë gjithmonë ujë të mjaftueshëm për të djersitur kur kanë nevojë për të. Kështu, ne kursejmë ujë për ujitje dhe, për këtë arsye, kemi një ulje të kostove të prodhimit.

Kërkesa për ujë për ujitje quhet kjo ndryshim midis avullimit dhe frymëzimit.

Shpresoj që me këtë informacion të jetë plotësisht e qartë rëndësia dhe dobia e avullimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.