Avionë gjigantë mbresëlënës të regjistruar së fundmi në Hawaii

sprite

Më 24 korrik, Avionët Giant u kapën përmes dhomës së reve të Binjakëve në majë të Manua Kea, Hawaii. Avionët gjigantë janë një lloj shumë i rrallë i rrezes lart për t'u parë. Shtë një lloj fenomeni i ngjashëm me Sprites, por më i fuqishëm dhe më i lehtë për t’u parë me sy të lirë për shkak të madhësive të tij të mëdha. Ekzistenca e Goblins, kështu quhet kjo lloj rreze, dhe se ata kanë pasur shumë emra me kalimin e kohës për t'u kataloguar, ata janë aq atipikë saqë ekzistenca e tyre ishte dyshuar gjithmonë.

Sprites, nuk u regjistruan së pari deri në 1989, nga fizikani John R. Winkler dhe grupi i tij i shkencëtarëve në Universitetin e Minesotës. Dhe edhe pse provat e para vizuale u gjetën në atë kohë, ishte vetëm deri në "vetëm" 2002 që një Giant Jet u kap. Raportet për ekzistencën e këtyre fenomeneve datojnë që nga viti 1886, por ato kurrë nuk ishin parë zyrtarisht. Megjithatë, në teori ato ekzistuan, siç tregohet nga fituesi i Nobelit në fizikë Charles Wilson në 1925.

Kuptimi i rrezeve Duende

Siç tregohet në video, ju mund të jeni "fluturueshëm" dëshmitarë të tre avionëve që rezultuan. Më e larta arriti 80 km, në jonosferë.

Ky lloj rrufeje ndodh mbi re ose kumulonimbus në stuhi intensive në pjesën e atmosferës të quajtur mesosferë. Në zonën e poshtme ata kanë një zonë filamentoze blu që mund të arrijë 30 km. Në krye është si një shkëlqim i ndritshëm i ngjyrës së kuqe dhe portokalli të mesme. Ata mund të arrijnë deri në 90 km në lartësi, dhe në gjerësi deri në 50 km.

Ato janë shumë të rralla për tu ndodhur, por ka përjashtime në të cilat ka stuhi që ndodhin në sasi. Gjithmonë me kohëzgjatje midis 3 dhe 10 milisekonda. Studimi i tij për shkak të këtyre karakteristikave është shumë i vështirë. Kur e kanë origjinën, ata e bëjnë këtë me 1.600 km / s. Dhe për shkak të kohëzgjatjes së saj të shkurtër, është pothuajse e pamundur që të filmohen me kamera normale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.