Përparësitë e parqeve pyjore urbane kundër ngrohjes globale

parqet e vegjetacionit

Ka veprime të shumta për të ndihmuar në luftimin e ngrohjes globale. Kryesorja është zvogëlimi i emetimeve të gazrave serë në atmosferë. Por çfarë të bëjmë me gazrat që janë tashmë në atmosferë?

Pyjet thithin CO2 nga atmosfera gjatë procesit të fotosintezës. Sidoqoftë, për shkak të rritjes së zgjerimit njerëzor dhe urbanizimit, ne nuk kemi vend për pyje. Si mund të ndihmojmë në parandalimin e ngrohjes globale?

Efektet pozitive të bimësisë urbane

Në qytete, planifikimi hapësinor është një mjet i domosdoshëm për të shpërndarë hapësirat dhe për të caktuar funksionalitetin dhe përdorime të caktuara të tokës. Në një planifikim të mirë hapësinor, parqet dhe pemët në zonat urbane nuk mund të mungojnë. Bimësia urbane ofron shumë përparësi në mjedisin e qyteteve.

Një nga efektet pozitive është sigurimi i hapësirave rekreative për popullatën urbane ku të vegjlit mund të familjarizohen me natyrën dhe të kalojnë pasditet jashtë, një zakon shumë i shëndetshëm për teknologjinë tonë aktuale.

pyjet urbane

Një efekt tjetër është përmirësimi i kushteve klimatike që nga vegjetacioni punon si filtër dhe frenim me shpejtësinë e erës dhe nuk lejon që aq shumë grimca pluhuri të zvarriten, duke prodhuar kështu erozion të tokës.

Bimët urbane funksionojnë gjithashtu si amortizues. Trafiku, bllokime të trafikut, nivele të larta të ndotjes nga zhurma, etj. Ato janë burimet kryesore të zhurmës dhe bimësia do të veprojë si një ekran akustik ashtu si panelët në autostrada për shtëpitë pranë tij.

i fundit zvogëlojnë ndotjen e mjedisit pasi që bimët thithin tymrat e dhuruara nga automjetet motorike dhe do të zvogëlonin efektin ndotës të SMOG (një efekt që duket si një mjegull në mëngjes kur shikon qytetin nga larg).

Projekti i Pyjeve Urbane të Shpejtë

Ka të bëjë me promovimin implantimi i parqeve pyjore urbane me specie autoktone. Këto teknika nuk kërkojnë ujitje dhe do të kursenin shumë shpenzime në ujë dhe mirëmbajtje për administratat komunale.

Ky projekt është paraqitur në Casa Encendida në Madrid. Objektivi i projektit është bashkëfinancuar nga Programi Jeta + dhe ka të bëjë me krijimin e më shumë hapësirave të gjelbra në qytete me anë të praktikave të mira të zbatimit, pjesëmarrjes dhe menaxhimit të pyjeve urbane.

Pyll i shpejtë-urban

Sipas të dhënave të studiuara, territoret e dedikuara për hapësirën e gjelbër sipas sipërfaqes së zonës urbane komunale të qyteteve të Spanjës janë vetëm midis 2 dhe 5%. Sidoqoftë, në territorin anglo-sakson ata kushtojnë pothuajse 30% e territorit në hapësira të gjelbërta.

Koncepti i pyjeve urbane është më i zhvilluar në botën anglo-saksone sesa në botën mesdhetare.

Teknika e implantimit pa ujitje

Për të kursyer kostot për administratat komunale dhe për të kursyer në ujë përballë thatësirave, është propozuar një plan për zbatimin e hapësirave të gjelbërta pa pasur nevojë për ujitje. Ndër teknikat që janë përdorur për të kontrolluar rezistencën ndaj nxehtësisë së bimëve janë implantimi i mikorizës, e cila është një kërpudhat që ndihmon bimën të mbajë ujë dhe të ketë më shumë forcë.

Do të zbatohet gjithashtu një metodë e mbajtësve të ujit. Këto janë polimere që përdoren në rrënjët e pemëve për të qenë në gjendje mbajnë lagështirën kur bie shi.

parqet urbane

Përfitimet e krijimit të pyjeve urbane nuk janë vetëm krijimi i mikroklimave në lidhje me një kopsht, por gjithashtu ndihmoni në pastrimin e ajrit dhe dyshemesë, dhe në pjesën rekreative në aspektin e shoqërisë. Njerëzit shijojnë një pyll më shumë sesa një park pa pemë.

Ekzistojnë edhe përparësi dhe përfitime të tjera, përveç atyre mjedisore, siç janë ato sociale dhe ekonomike, siç munden të jetë përdorimi i krasitjes të pyjeve për të qenë në gjendje të prodhojnë energji të biomasës ose për përzierje plehrash.

Kjo iniciativë mund të konsultohet në uebfaqen e Pyllëzimit Urban të Shpejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.